سند ورود سینما به ایران در موزه سینما موجود است
کد مطلب : 12121

سند ورود سینما به ایران در موزه سینما موجود است

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
نامه مظفرالدین شاه خطاب به میرزا ابراهیم خان عکاس باشی مبنی بر خرید اسباب سینماتوگراف و یادگیری کارکردن با ابزار موجود در آن دوران به عنوان سند قدیمی ورود سینما به ایران در موزه سینما موجود است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی " سینما تجربی" به نقل از روابط عمومی موزه سینما، طبق مستندات موجود نامه مظفرالدین شاه خطاب به میرزا ابراهیم خان عکاس باشی مبنی بر خرید اسباب سینماتوگراف و یادگیری کارکردن با ابزار موجود در آن دوران به عنوان سند قدیمی ورود سینما به ایران در موزه سینما موجود است.
اصل این سند در مجموعه فرهنگی کاخ موزه گلستان موجود است و کپی آن به عنوان یک سند تاریخی و مرتبط با سینمای ایران در تالار آبی در موزه سینما در معرض دید مخاطب قرار گرفته است.
میرزا ابراهیم خان عکاس باشی به عنوان فرد مورد اعتماد مظفرالدین شاه یکی از افراد تاثیرگذار جهت آسان کردن امور ورود سینما به ایران است و در همین راستا علیرضا قاسم خان پژوهشگر، مستندساز و مدیر فرهنگی، ساخت فیلم مستندی با موضوع زندگی و فعالیت های هنری «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» را به عنوان اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران در دست تولید دارد.
فیلم مستند «سوزن دوزی تاریک تصاویر»، نگاهی به تاریخ معاصر ایران دارد که زندگی «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» در روایت این دوران تاریخی نقش مهمی دارد و از آنجا که موزه سینما گنجینه تاریخ سینمای ایران را در خود جای داده، بخش هایی از فعالیت های میرزا ابراهیم خان عکاس باشی نیز در موزه موجود و در معرض دید عموم قرار گرفته است.
علاوه بر موجودیت نامه مظفرالدین شاه خطاب به میرزا ابراهیم خان عکاس باشی مبنی بر خرید اسباب سینماتوگراف و یادگیری آن به عنوان یک سند، نخستین فیلم سینمای ایران نیز که توسط «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» تصویربرداری شده، در سالن تماشاخانه موزه برای بازدیدکنندگان روی پرده می رود.
علاوه بر تصاویر نخستین فیلم سینمایی ایران، عکس هایی از «میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی» موجود است که این عکس ها تصاویری از ابراهیم خان در حال چاپ عکس است همچنین تمبر ویژه ای که از چهره او به مناسبت حضورش در هیات همراه مظفرالدین شاه برای شرکت در نمایشگاه بین المللی فرانسه منتشر شده است، نیز وجود دارد.
میرزا ابراهیم‌خان پسر احمد صنیع‌السلطنه بود و لقب عکاس‌باشی دربار را از پدر به ارث ‌برد. به عبارت دیگر عنوان «عکاس‌باشی» که از لقب‌های دوره مظفری است، به وی داده شد. میرزا ابراهیم‌خان در سفر مظفرالدین شاه به اروپا، با دوربین فیلمبرداری نیز آشنا شد و پس از آوردن این دوربین به ایران، اولین تصاویر مستند تاریخ سینمای کشور را ثبت کرد.
موزه سینما ضمن ارج نهادن به تلاش گذشتگان برای ورود صنعت سینما به ایران و ممارست در حفظ داشته های سینمایی این سرزمین، روز ملی سینما را به مردم، اهالی فرهنگ و هنر و سینماگران تبریک می گوید.