مکتب آوازی اصفهان مستند شد
کد مطلب : 11077

مکتب آوازی اصفهان مستند شد

تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۹
غلامرضا مُهیمن فیلمساز پیشکسوت اصفهانی در پنجاهمین اثر مستند خود، به روایت مکتب آوازی اصفهان به نقل از اساتید این حوزه می‌پردازد.
Share/Save/Bookmark
این مستندساز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: مکتب آوازی اصفهان از اواخر دوره قاجار شکل می‌گیرد. در آن دوره نایب اسدالله به همراه سیدعبدالرحیم اصفهانی که روحانی بوده و صدای خوبی داشته، شروع به کار می‌کنند و این دو که از شاگردان ابراهیم آقاباشی بودند، پایه‌گذار مکتب آوازی اصفهان می‌شوند.
وی ادامه داد: ما با روایت تاریخچه‌ی مکتب آوازی اصفهان، به سال ۱۳۰۴ و دوره‌ی تاج اصفهانی که از شاگردان سیدعبدالرحیم بوده است می‌رسیم. ایشان نوآوری‌هایی در آواز انجام می‌دهند که ماندگار می‌شود و در ادامه هم نگاهی به شاگردان تاج و مکتب آوازی اصفهان در روزگار معاصر داریم.
این مستندساز اصفهانی با تاکید بر این که اکثر مستندهایش در زمینه‌ی معرفی فرهنگ و شخصیت‌های فرهنگی اصفهان بوده است، تصریح کرد: تحقیقات من برای ساخت مستند «گوشه‌های اصفهان» از سال ۹۴ شروع شد و از یکم آبان ماه فیلمبرداری را آغاز کردیم، اما از آن جایی که هماهنگی با اساتید این مکتب آوازی کاری دشوار است روند کار اندکی کندتر از پیش‌بینی‌های من پیش رفته و هنوز سی درصد از فیلمبرداری باقی مانده است.
مهیمن با بیان این که با بخشی از اساتید مکتب آوازی اصفهان گفتگوهایی انجام شده است، افزود: علی‌اصغر شاه‌زیدی، محمدتقی سعیدی و نعمت‌الله ستوده از جمله اساتیدی هستند که تا به حال با آن‌ها گفتگوهایی داشته‌ایم و علاوه بر این با چند جامعه‌شناس درباره‌ی دلایل شکل‌گیری مکتب آوازی اصفهان در جامعه آن روزگار و ریشه‌های فرهنگی- اجتماعی آن صحبت کردیم. در این زمینه دکتر کیوان و دکتر مظاهری از اساتید دانشگاه هم ما را همراهی کردند.
وی با اشاره به نام این مستند خاطرنشان کرد: «گوشه‌های اصفهان» را به عنوان نام این مستند انتخاب کردیم، چون ایهام دارد. در آوازها بیش از هشتصد گوشه داریم و می‌توان گفت منظور این گوشه‌های آوازی است و از سوی دیگر می‌توان گفت گوشه‌های شهر اصفهان مدنظر ماست.
این مستندساز در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مستند ما گفتگو محور شده است، اما تلاش من این است که حالت روایی تری داشته باشد.
گفتنی است عوامل ساخت این مستند عبارتند از: ابوالفضل دودانگه (تصویربردار)، مجتبی حبیب الهی: (صدابردار)، هدایت رضایی: (مدیر تولید)، رضا مهاجر: (برنامه ریز)
مستند «گوشه‌های اصفهان» اولین تجربه همکاری رضا مهیمن با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.