یک مستند ایرانی در جمع منتخبان نهایی فستیوال تغییرات اقلیمی چین
کد مطلب : 12128

یک مستند ایرانی در جمع منتخبان نهایی فستیوال تغییرات اقلیمی چین

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
فیلم وحید حسینی نامی درباره تالاب قوری گول آذربایجان به فستیوالی تخصصی راه یافته که هدفش گردآوری بهترین آثار درباره تغییرات اقلیمی است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی" به نقل از مهر، فیلم مستند «نفس‌های یک تالاب» ساخته وحید حسینی نامی به فستیوال فیلم مقابله با تغییرات اقلیمی (HCCFF) چین راه یافته است. به این ترتیب این فیلم به جمع فیلم‌هایی پیوسته که مورد بازبینی نهایی قرار می‌گیرند و می‌تواند جزو برندگانی باشد که روز بیست‌وسوم سپتامبر توسط این فستیوال معرفی خواهند شد.
مستند «نفس‌های یک تالاب» پیش از این در جشنواره سینماحقیقت، جشنواره حیات وحش واسا فنلاند و جشنواره ترو دوک اکراین به نمایش در آمده بود. این مستند همچنین توسط برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) در ایران اکران های تخصصی و پژوهشی مختلفی داشته است.
داستان این مستند درباره تالاب قوری گول در منطقه آذربایجان است که گونه‌های گیاهی و جانوری نادری در آن زیست می‌کنند و امروزه با خطر نابودی دست و پنجه نرم می کند.
این مستند به سفارش UNDP و به همت موسسه حیات وحش و آبزیان آذربایجان شرقی تولید شده است.
فستیوال HCCFF نخستین فستیوال فیلمی است که در کشور چین با هدف ویژه متمرکز شدن روی مسایل مربوط به تغییرات اقلیمی برگزار می‌شود. نخستین دوره آن در سال ۲۰۱۵ در شهر شنژن با حمایت و خوش‌آمدگویی دولت و مردم برگزار شد.
با استناد به وبسایت این فستیوال، HCCFF تا به حال ۱۲۴۵ از ۹۳ کشور و منطقه دریافت کرده و توانسته ۸۶ رخداد نمایش فیلم مختلف را در موزه‌های علمی، کتابخانه‌ها، تئاترها و دانشگاه‌های شنژن برگزار کند. مهم‌تر از آن، ۶ فیلمی که جوایز این فستیوال را دریافت کردند، در بیست‌ودومین کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس به نمایش درآمدند.
فستیوال تغییرات اقلیمی چین از فیلمسازان سراسر جهان دعوت می‌کند تا آثارشان در مورد تغییرات اقلیمی را به چین ببرند و هدفش گردهم‌آوری فیلم‌های درجه یک درباره مسایل زیست‌محیطی است تا بتواند آن‌ها را در چارچوبی جهانی به نمایش بگذارد.