مستند  «باباخان» را می‌سازم / به روایت تاریخ آذربایجان علاقه دارم
کد مطلب : 11081

مستند «باباخان» را می‌سازم / به روایت تاریخ آذربایجان علاقه دارم

تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
آتبین حسینی درباره علاقه اش به تاریخ گفت: علاقه من به روایت تاریخ بر می گردد به اجدادم. پدربزرگم روحانی معروفی در آذربایجان و یک مبارز واقعی بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی " سینما تجربی "، به نقل ازمهر، آتبین حسینی که نخستین فیلم مستند او با نام «مرز مه آلود» پس از نمایش در دهمین جشنواره «سینما حقیقت» در جشنواره فیلم «رویش» نیز پذیرفته شده و اواخر دی ماه به نمایش در می آید این روزها طرح هایی برای ساخت دومین فیلم مستند خود را به ارگان های مختلف ارائه داده و منتظر پاسخ آنهاست؛ انتظاری که به گفته خودش یکی از سخت ترین مراحل ساخت یک مستند است.
حسینی درباره طرح های جدید خود گفت: طرح هایی به خانه مستند، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و بخش خصوصی برای ساخت مستند داده ام و با برخی از آنها در حال مذاکره هستم اما جدی ترین سوژه ای که مایل هستم بعد از مستند اولم بسازم درباره «باباخان» یکی از مبارزان هم تراز ستارخان و باقرخان است. او شخصیتی است که در اردبیل بوده و هیچ وقت درباره اش صحبت نشده و اگر مستند «باباخان» ساخته شود نخستین مستند درباره این فرد خواهد بود.
وی ادامه داد: درباره این شخصیت پندارهای اشتباهی وجود داشته اما این اواخر تاریخ شناسان اردبیلی مدارکی یافته اند مربوط به اینکه این شخصیت یک مشروطه خواه بوده و سردار بزرگی در این عرصه محسوب می شود. در واقع تنها یک سمفونی زیبا با نام «باباخان» ودود موذن زاده اجرا کرده است که بسیار سمفونی زیبایی است و بعد از ساخت این سمفونی نگاه ها به سمت این فرد جلب شد.
حسینی که نخستین مستندش نیز در بستری تاریخی روایت می شد درباره علاقه اش به تاریخ گفت: علاقه من به روایت تاریخ بر می گردد به اجدادم. پدربزرگم روحانی معروفی در آذربایجان و یک مبارز واقعی بود. در آن روزگار تاریخ واقعی در روستاها رخ می داد اما شاید حکومت وقت هم از آنچه در روستاهای دور افتاده رخ می داد خبر نداشت در حالیکه آدم ها در این روستاها تفکرات خود را داشتند.