شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : ۹۷۹۱
همراه با گرامیداشت یاد و خاطره مرتضی ندایی؛

رونمایی از «حضرت امیرجان» در شبکه مستند

۰
رونمایی از «حضرت امیرجان» در شبکه مستند
به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، میرسیدعلی همدانی عارف، عالم و شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمده اسلام در کشمیر هند بود. او متولد شهر همدان بوده و به عنوان مبلغ اسلام سفرهایی به آسیای میانه داشته است. از این عارف که مزارش در شهر کولاب تاجیکستان زیارتگاه مردم است، بیش از ۱۱۰ اثر باقی است. در تاجیکستان او را حضرت امیر جان مینامند و از او به عنوان «امیر کبیر» و «شاه همدان» نیز نام برده شده است.

زمانی که همدانی برای زیارت مقبره «میرسیدحسن» ملقب به «شاه خاموش» عارف اصفهانی قرن ششم هجری به کولاب تاجیکستان می رود، به خانواده اش وصیت می کند که هر زمان از دنیا رفت، او را در تاجیکستان دفن کنند. او سرانجام در راه سفر حج در افغانستان فوت می کند و در ختلان به خاک سپرده می شود.

این مستند به کارگردانی مهدی بمانی، تاثیر همدانی در زندگی امروز مردم تاجیکستان را بررسی می کند و مدت آن 45 دقیقه است.

مستند «حضرت امیرجان» روز سه شنبه ششم بهمن ساعت ۱۰ صبح با حضور دست اندرکاران و عوامل تولید، مدیران شبکه و مستندسازان رونمایی می شود.

در این مراسم همچنین یادبودی برای مرتضی ندایی مستندساز فقید و از اعضای فعال هیات مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با حضور خانواده وی، برگزار می شود.

مراسم رونمایی از «حضرت امیرجان» در سعادت آباد، میدان شهرداری (قیصر امین پور)، بلوار شهرداری شمالی، نبش کوچه رز، سالن نمایش مرکز آموزش و پژوهش بنیاد تعاون زندانیان برگزار خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما