يکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب : ۹۴۴۷

ایران با تولید روزانه 50 میلیون تن زباله سوژه مستند «محدوده سیاه» شد

۰
ایران با تولید روزانه 50 میلیون تن زباله سوژه مستند «محدوده سیاه» شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، احسان فولادی که مستند «محدوده سیاه» را برای شرکت در نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده، پیرامون روند تولید آن گفت: پروسه تولید این مستند به مدت یک سال در شهرهای آستارا، رشت، ساری، کاشان، ساوه، اهواز، تهران و ... به طول انجامید. مهمترین نکته تصویربرداری این اثر بود زیرا در مکان هایی که هزاران تن زباله وجود داشت و تنفس بسیار سخت بود، مجبور به تصویربرداری بودیم.

وی افزود: حجم زباله های تولیدی نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا به معضلی برای دولت ها تبدیل شده است زیرا دفع زباله هزینه زیادی را در بر می گیرد.

فولادی خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات انجام شده به طور متوسط هر تهرانی روزانه ۱ کیلو زباله تولید می کند که این میزان تولید توسط قشر مرفه و به اصطلاح بالای شهری بیش از جنوب شهر است. در سطح جهانی نیز بیشترین مقدار زباله توسط توکیو تولید می شود که به روزی ۶ کیلو می رسد و نیویورک در رتبه دوم قرار دارد. کشور ایران نیز با تولید روزانه ۵۰ میلیون تن زباله، ۵/۱ درصد زباله های جهان را تولید می کند.

از جمله عوامل تولید این مستند می توان از وحید الوندی فر (تصویربردار)، حسین قورچیان (صدابردار) پویان شعله ور (مشاور تدوین) و محسن خیرآبادای (انیماتور) نام برد.

گفتنی است احسان فولادی از تهیه کنندگان سینمای مستند است و تاکنون مجموعه مستند «در میان اجتماع خشمگین» به کارگردانی عطیه عطارزاده، علیرضا محمدزاده، رضوان سرمد، محمدرضا عینی، سعید جعفریان و مستند «هزارتو» به کارگردانی کاوه مظاهری را در مقام تهیه کنندگی تولید کرده است.

لازم به ذکر است که نمایش فیلم مستند «محدوده سیاه» در جشنواره سینماحقیقت، منوط به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی است که تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما