يکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : ۹۲۶۷

آغاز سومین جشنواره فیلم یاس با اهدای یاس زرین به «قلب سیمرغ»

۰
آغاز سومین جشنواره فیلم یاس با اهدای یاس زرین به «قلب سیمرغ»
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی«سینماتجربی»، مراسم افتتاحیه سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدئویی یاس که اجرای آن را محمد سلوکی بر عهده داشت، پس از پخش سرود ملی و قرائت قرآن با نماهنگی با تصاویری از مکه رسما آغاز شد.

در ابتدای این مراسم جوایز بخش ایده و طرح توسط رضا مقصودی، مهدی کرم‌پور و جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان مازندران شامل دیپلم افتخار به محراب اکبری شهپر برای طرح فیلمنامه «میخ آخر به تابوت»، دیپلم افتخار به مجید امامی برای طرح فیلمنامه «خواب نما» و دیپلم افتخار و یاس زرین به مهدی بوستانی شهربابکی برای طرح فیلمنامه «پیچ» اهدا شد.

بخش بعدی مراسم بزرگداشت کتایون ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود که با حضور آزیتا موگویی کارگردان سینما و حسن دادگو تهیه‌کننده برگزار شد.

در ادامه جایزه بخش اقلام تبلیغاتی شامل یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به یلدا منتظری برای پوستر فیلم «جاده شهریار» و یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به محسن صرافی برای ساخت آنونس فیلم «شبیه شیدایی» اهدا شد.

بخش بعدی این مراسم بزرگداشت مجید مظفری هنرمند سینما و تلویزیون بود که با حضور علی معلم، همایون ارشادی و بهرام رادان برگزار شد.

در ادامه مراسم جوایز بخش پویانمایی شامل دیپلم افتخار و یاس زرین بهترین متحرک‌سازی به امین صادق‌وند و وحید نقدی برای فیلم «مبارک»، دیپلم افتخار و یاس زرین بهترین کارگردانی پویانمایی به وحید نصیریان برای انیمیشن «قلب سیمرغ» و دیپلم افتخار و یاس زرین بهترین فیلم به علی نجف امامی و علی پایاب برای فیلم «مبارک» اهدا شد.

همچنین یاس زرین ویژه هیئت داوران و دیپلم افتخار به بهروز یغماییان به انیمیشن «جمشید و خورشید» رسید.
بهروز یغمائیان بعد از دریافت جایزه خود گفت: «حال انیمیشن ایران خوب نیست. چرا ما امکان نمایش برای آثاری که تولید می‌کنیم نداریم؟ سال‌ها زحمت می‌کشیم و فیلم می‌سازیم اما در زمان اکران می‌سوزد. از آقایان مدیران و مسئولان می‌خواهم فکری به حال انیمیشن ایران که ظاهرا امسال هم سال انیمیشن است، بکنند.»
پس از سخنان یغمائیان، محمد سلوکی اعلام کرد که کتایون ریاحی جایزه خود را برای پیشرفت سینمای ایران به بنیاد کمک اهدا می‌کند تا صرف روند بهبود شنوایی یکی از فرزندان استان مازندران شود.

براساس این گزارش، پس از اهدای جوایز پویانمایی نوبت به تقدیر از داود میرباقری رسید که برای این بخش حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و استاد عبدالله اسکندری روی صحنه حاضر شدند.

در بخش پایانی این مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با حضور بر روی صحنه اظهار داشت: خیلی خوشحال و ذوق‌زده هستم که در جایی به این خوبی و در چنین جو و فضای دوستانه‌ای گردهم آمده‌ایم به بهانه سینما. من امروز کمی بیشتر را سایر جشنواره احساس میزبانی می‌کنم چرا که در استان مازندران این جشنواره برگزار می‌شود و خوشحالم که شهر رامسر یکی از زیباترین شهرهای ایران و جهان میزبان جشنواره است.

وی افزود: باز هم خوشحالم که چراغ فرهنگ و هنر در این کشور روشن است شما این فضا را دوست دارید فضایی که حتی باعث شد علی معلم بعد از ۱۰ سال انتقاد مداوم از یک نفر تشکر کند.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: چقدر چهره‌های درخشانی امروز روی صحنه‌ آمدند و تجلیل شدند چهره‌هایی که خودشان می‌دانند من چقدر دوست‌شان دارم و ابراز لطف‌شان کار من را سخت‌تر می‌کند.

ایوبی ادامه داد: از اینکه آرام‌آرام مدیریت‌های شهرستانی می‌پذیرند مزیت نسبی این ملت فرهنگ است خوشحالم چرا ما گاهی یادمان می‌رود ملتی هستیم با هزاران سال سابقه فرهنگ و یادمان می‌رود که حتی خط‌مان هنر است و فراموش می‌کنیم سینمایی داریم که سال‌های سال در دنیا می‌درخشد و همین سال گذشته بیش از ۲۰۰ بار پرچم ایران را در جای‌جای جهان برافراشتیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: من همین امروز از مراسم تشییع پیکر جان‌باختگان فاجعه منا می‌آیم و همان‌طور که قبلاً گفتم و باز هم تأکید می‌کنم پاسخ سینماگران ایرانی موفقیت ایران و سینماگران ایران در جهان است و هرجا که نام ایران برده شود کسانی که کینه از این ملت بر دل دارند خجالت می‌کشند پس قدر این سینما و هنرمندان را بدانیم و خوشحالم که آرام آرام این قدر را می‌دانیم.

ایوبی در ادامه بیان داشت: آرزویم این است که شهرداران کشور جزو مفاخر باشند چرا که شهردار بودن افتخار است و شهرداری امروز معنی دیگری یافته است شهرداران شهرشان را با فرهنگ و هنر زینت می‌بخشند و اگر امروز می‌بینیم شهرهایی نظیر کن، مونترال و کلرمون جهانی‌ شده‌اند به خاطر وسعت‌شان نیست بلکه آغوش‌شان را به روی هنر و سینما باز کرده‌اند و جهانی شده‌اند پس اگر سینماگران به این شهر آمده‌اند باید قدرشان را بدانیم.

رئیس سازمان سینمای در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: برای این کشور نباید سخت باشد صدها سالن سینما داشته باشد اما متأسفانه استان مازندران با این عظمت تنها ۷ سالن سینما دارد و اگر ما می‌خواهیم با تهاجم فرهنگی مبارزه کنیم باید بتوانیم به هنرمندان اعتماد کنیم و نباید از اعتماد به هنرمند بترسیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما