دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب : ۹۲۱۲
واکنش به فراخوان یک جشنواره بین المللی؛

گلایه مهدی باقری از جشنواره فجر/ سوژه ‏های مستند پله ترقی فیلمسازان داستانی شده‏‌اند

۰
گلایه مهدی باقری از جشنواره فجر/ سوژه ‏های مستند پله ترقی فیلمسازان داستانی شده‏‌اند
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، مهدی باقری کارگردان مستند «اهالی خیابان یکطرفه» درباره تغییرات فراخوان بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر و پذیرش فیلم هایی با مدت زمان بیش از ۷۰ دقیقه اظهار داشت: مستندسازان خوششان بیاید یا نه، جشنواره فیلم فجر با پذیرش این آثار بر روند تولیدات سینمای مستند تاثیر می گذارد. این اقدام کارگردان ها و حتی جشنواره سینماحقیقت را به سمت فیلم های نیمه بلند سوق می دهد و بدین ترتیب زمینه نابودی فیلم کوتاه مستند فراهم می شود.

وی افزود: قیمت حضور در جشنواره فیلم فجر تولیدات بی کیفیت است. مدت زمان طولانی آثار مستند موجی از فیلم های بی سر و ته را به راه می اندازد و در نهایت سینمای مستند ضعیف می ماند و به رسمیت شناخته نشدن در جشن ملی! سینمای بدنه نیز هیچ دوره ای سینمای مستند را به رسمیت نشناخته حتی اولویت خانه سینما، سینمای بدنه بوده و جشنواره فجر هم این روند را ادامه می دهد.

این مستندساز خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم فجر که وظیفه دارد کل تولیدات سینمای ایران را در برگیرد تاکنون چه اقدامی برای حمایت از سینمای انیمیشن و سینمای مستند کرده است؟ جز اینکه دبیران این جشنواره هرسال به دنبال راهکاری برای حذف سینمای مستند هستند.

باقری تصریح کرد: تناقض اینجاست که سینماگران داستانی برای اینکه در فیلمسازی رشد کنند از فیلم های مستند ایده می گیرند، حتی کارگردان ها از سوژه های سینمای مستند استفاده می کنند و فیلم داستانی می سازند. فیلمسازان داستانی این منبع غنی متشکل از ایده، سوژه و فرم سینمای مستند را می بلعند و در نهایت فیلم مستند را از جشن ملی کنار می گذارند! جالب تر اینجاست فیلمسازان داستانی بودجه را از محافل دولتی می گیرند و فیلمی که با بودجه مستقل ساخته می شود را تحقیر می کنند.

وی در پایان گفت: در حقیقت ما اصرار داریم سینمای مستند دیده شود زیرا دلمان برای سینمای داستانی می سوزد، زیرا عقب تر از سینمای مستند در حال حرکت است. این نکته که آثار مستند نسبت به سینمای داستانی برتری دارند را اغلب منتقدان به دفعات متذکر شده اند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما