کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مستند «خانه دوست اینجاست» به مراحل پایانی تدوین رسید

دیدار معلم با شاگردها 40 سال بعد

19 خرداد 1394 ساعت 15:40

مستند «خانه دوست اینجاست» به کارگردان محمدحسین جعفری که مهاجرت از روستا به شهر را در قالب مستندی اجتماعی روایت می کند، به زودی آماده نمایش می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، محمدحسین جعفری با اشاره به پایان فیلمبرداری مستند «خانه دوست اینجاست»، گفت: «این مستند مراحل پایانی تدوین را پشت سر می گذارد و احتمالا اوایل تابستان آماده نمایش است.»

او ادامه داد: «موضوع این مستند درباره معلمی است که پس از ۴۰ سال سراغ دانش آموزان خود در روستا می رود. در واقع این مستند به نوعی کارنامه یک روستا به روایت اهالی آن است و به پدیده مهاجرت می پردازد.»

جعفری با تاکید بر اینکه مستند «خانه دوست اینجاست» وصف حالی از دوران معلمی وی در یکی از روستاهای ایران است، خاطرنشان کرد: «۴۰ سال پیش در روستایی معلم بودم. در واقع راوی این مستند خودم هستم و حالا بعد از گذشت این سال ها به آن روستا برگشتم تا ببینم شاگردانم چه می‌کنند.»

وی افزود: «انگیزه ساخت این مستند از آنجایی شروع شد که بعد از مدت ها عکس و فیلم هایی از دوران معلمی ام در آن روستا را، در انباری خانه پیدا کردم. البته با توجه به گذشت زمان کیفیت آنها پایین آمده و تصاویر فیلم ها هم لرزش زیادی دارد. اما با دیدن فیلم ها و عکس های به جا مانده از آن زمان علاقه مند شدم بار دیگر سری به روستا بزنم و سرنوشت دانش آموزانم را پیگیری کنم.»

جعفری با بیان اینکه در مدت دو سال معلمی در روستا پژوهش های مورد نظر را انجام داده است، خاطرنشان کرد: «قبلا درباره این روستا مطلبی را به صورت پاورقی در روزنامه های بعد از انقلاب چاپ کردم. نمی توانستم قبل از فیلمبرداری دوباره به روستا برگردم چرا که غافلگیری فیلم از بین می رفت. تازگی تصاویر و دیدار ها در این مستند اهمیت زیادی دارد.»

او در پایان گفت: «به دلیل پراکندگی دانش آموزان کار تصویربرداری این فیلم دو سال زمان برد و به زودی با شروع تابستان این مستند آماده نمایش می شود.»

عوامل این مستند عبارتند از:
تحقیق و پژوهش و تهیه کننده: محمدحسین جعفری، تصویربردار: آذر مهرابی، کارگردانی و تدوین: آذر مهرابی، محمد حسین جعفری، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.


کد مطلب: 8758

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/8758/دیدار-معلم-شاگردها-40-سال-بعد

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir