چهارشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب : ۸۶۸۴
گردهمایی به یاد "مرتضی ندایی" در خانه سینما

بزرگ‌ترین هنر ندایی، هنر زندگی کردن بود

۰
بزرگ‌ترین هنر ندایی، هنر زندگی کردن بود
به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از ایسنا، در مراسم یادبود مرتضی ندایی تهیه‌کننده و مستندساز فقید سینمای ایران که شامگاه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در تالار سیف‌الله خانه سینما برپا شد، مژگان صیادی با همراهی دو فرزندش در سخنانی گفت: مرتضی، جان من بود. مرتضی خود من بود و آدم هیچ‌وقت نمی‌تواند از خودش تعریف کند. من ترجیح می‌د‌هم به حرف‌ها و تعاریف بقیه از مرتضی گوش کنم. آثار مرتضی گویاست. لازم نیست چیزی گفته شود، مرتضی همه‌اش عشق بود. عشق به زندگی، فرزندانش، فرهنگش.

صیادی ادامه داد: مرتضی پنجاه سال زندگی کرد و این همه تاثیر گذاشت. من به مرتضی رشک می‌برم و اگر تمام زندگی‌ام را بدوم، فقط می‌توانم کمی از کارهای او را انجام بدهم.

در بخشی از مراسم با حضور سعید رشتیان؛ رئیس هیات‌مدیره‌ی انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند و ابراهیم مختاری، رئیس هیات‌مدیره‌ی خانه‌ی سینما، مژگان صیادی به پاس خدماتی که همراه با همسرش به سینمای مستند انجام داده بود، به عضویت رسمی انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند درآمد.

رزاق کریمی: ندایی بطور موثر وارد کاری می‌شد
در این مراسم که به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرتضی ندایی برگزار شده بود، مرتضی رزاق‌کریمی از تهیه‌کنندگان پیشکسوت در مورد فعالیت‌های هنری این مستندساز گفت: از سال ۸۳ که به عضویت انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند درآمد، فعالیت‌های صنفی خود را آغاز کرد و در این مدت کوتاه شایستگی‌ها و قابلیت‌های زیادی از خود نشان داد، مرتضی ندایی یا وارد کاری نمی‌شد یا به طور موثر وارد می‌شد.

او یادآور شد: ایشان از سال ۸۷ وارد هیات مدیره‌ی این انجمن شد و بعد از آن آیین‌نامه‌ای برای آنجا نوشت، با اینکه فعالیت صنفی‌اش کم بود ولی توانست در مدت کوتاهی تاثیرگذار باشد و آن نظم ذهنی خودش را وارد آنجا کند.

رزاق‌کریمی اضافه کرد: ایشان بیشترین حضور را در جلسات داشت و موثرترین فرد هم بود. همچنین زمانی که به ریاست انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند درآمد با سخت‌ترین و بحرانی‌ترین دوره‌ی فعالیت‌های خانه سینما همزمان شد ولی ایشان همچنان به فعالیت‌های صنفی و قانونی خود ادامه داد.

او در پایان به توصیف زنده‌یاد ندایی پرداخت و گفت: من معتقدم مرتضی زنده است، مرتضی در آثارش زنده است و به نظر من همه‌ی این جمع به نوعی تاثیرگرفته از مرتضی هستند، من هنوز هم در حال آموختن از مرتضی هستم. بزرگ‌ترین هنر او، هنر زندگی کردنش بود.

عطارپور: ندایی از جریان فیلم‌سازی حمایت می‌کرد
همچنین اُرد عطارپور هم در سخنانی در توصیف ویژگی‌های زنده‌یاد مرتضی ندایی یادآور شد: به نظر من ایشان بیشتر تهیه‌کننده بود تا کارگردان.کمتر کسی مانند او حاضر می‌شود که در پروسه‌ی ساخت فیلم هم کمک کند.اغلب در پشت‌صحنه بود ولی به افراد زیادی کمک کرد، او همچنین از جریان‌های فیلم‌سازی حمایت می‌کرد.

او ادامه داد: وقتی فیلم «قسمت شاعر» را دیدم، با قسمتی از شخصیت او تازه آشنا شدم که قبلا نمی‌شناختم. یک فیلم قوی که نشان دهنده‌ی عشق او به فرهنگ ایرانی حتی خارج از مرزهای جغرافیایی‌ست.ارد عطارپور در بخش پایانی سخنانش گفت: مرتضی ندایی، آدم عاشق، لایق و فرهیخته‌ای بود و بر اصول و اعتقاداتش محکم می‌ایستاد.

در ادامه مراسم یادبود مرتضی ندایی، فاطمه هاشمی‌ رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص درمورد حمایت این بنیاد در ساخت فیلم «ما تنها نیستیم» مرتضی ندایی در سال ۹۰ توضیحاتی داد و گفت: کمی سخت است که آدم در مراسمی شرکت کند و در مورد کسی صحبت کند که امروز در بین‌مان نیست و سال‌ها خاطره خوبی از او در ذهنش باقی مانده که فراموش شدنی هم نیست.

او یادآور شد: اولین‌بار ایشان را اتفاقی در صداسیما دیدم که از من سوالاتی درمورد بنیاد و کارهایش پرسید. من پاسخ دادم که ما به دنبال فرهنگ‌سازی در جامعه هستیم،اولا اینکه بیماران را به مردم خودمان بشناسانیم و بعد بتوانیم از زاویه هنر در زمینه پیشگیری هم فعالیت‌های انجام بدهیم و فرهنگ پیشگیری،آموزش و درمان را برای بیماران خاص در جامعه ایجاد کنیم که ایشان هم خیلی استقبال کردند و گفتند من هم این چنین عقایدی دارم و فکر می‌کنم ما هرکاری را شروع می‌کنیم باید به دنبال ایجاد فرهنگ مان باشیم تا بتوانیم موفق شویم.

وی ادامه داد: فیلم‌های آقای ندایی کمک بزرگی به شناسایی و معرفی سازمان ما و همچنین شناسایی این بیماران در ایران کرد. من ایشان را فردی معتقد و با عشق و هدفمند دیدم و در همین مدت هم من چیزهای زیادی از ایشان یاد گرفتم. من جدیت ایشان در بازگویی واقعیات در جامعه زیاد دیدم، ایشان چندین بار به خانه‌ی بیماران مبتلا به سرطان رفتند و از نزدیک با آنها آشنا شدند و درددل ها و خواسته‌های آنها را شنیدند.

هاشمی در پایان گفت که باید یادمان باشد برنامه‌های ما در مورد اینگونه افراد فقط به گرامی‌داشت یادشان نباشد، راهشان باید ادامه پیدا کند.

علی‌اشرف مجتهد شبستری نخستین سفیر ایران در تاجیکستان و رئیس هیئت‌مدیره‌ی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در وصف مرتضی ندایی گفت: اکثر هنرمندان تاجیکستانی مرحوم ندایی را می‌شناسند و برایش احترام زیادی قائل هستند و برنامه‌ای هم دارند که برای ایشان در آنجا بزرگداشتی داشته باشند.
او ادامه داد: امیدوارم میراثی را که آقای ندایی در آن طرف هم گذشته و کارهای نیمه تمامش را با کمک همه‌ی شما و خانواده مرحوم بتوانیم احیا کنیم و ادامه‌اش دهیم. و اگر هم قرار است ما آقای ندایی را گرامی بداریم،راهش را گرامی بداریم.

شبستری همچنین گفت: برای مرتضی ندایی می‌خواهم از افعال حال استمراری استفاده کنم، چرا که عقیده دارم او همچنان زنده است.مرتضی ندایی درد فرهنگی دارد، او صریح‌الهجه است و همیشه بر قانون مداری تاکید می‌کند.

پس از صحبت‌های هادی آفریده (فیلم‌ساز) از علاقه‌ی مرتضی ندایی به تاجیکستان و فرهنگ نزدیک به ایرانی که داشت، در مورد مستند «قسمت شاعر» که حاصل تلاش چندین ماهه‌ی مرحوم ندایی و همسر ایشان در تاجیکستان است، قسمت‌هایی از این مستند در این مراسم پخش شد.

این گرامیداشت با حضور تعدادی از هنرمندان و دوستان خانواده‌ی ندایی برگزار شد که رضا میرکریمی، مدیرعامل خانه سینما هم در دقایقی از این مراسم حضور یافت.مرتضی ندایی مدتها دچار بیماری سرطان بود و تحت درمان قرار داشت و ۱۸ فروردین امسال به کما رفت و سرانجام در اورژانس بیمارستان شریعتی درگذشت.

وی فیلم‌های مستندی نظیر «قسمت شاعر» و «با هم» را تهیه و کارگردانی کرده بود و از اوایل سال ۹۳ هم مستند «ابوالحسن صبا» را به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در دست ساخت داشت.
ندایی در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت (۱۳۹۲) مسؤولیت بخش میراث مشترک را برعهده داشت. همچنین سال گذشته در هشتمین جشنواره سینماحقیقت از این هنرمند تقدیر شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما