کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

امیری: جشنواره «سینماحقیقت» به سینمای مستند اعتبار بخشیده است

17 مرداد 1390 ساعت 16:04


بنابر گزارش پایگاه تحلیلی- خبری «سینما تجربی»،‌ «فتح اله امیری»، مستندساز، ضمن اعلام اين مطلب گفت: جشنواره «سینماحقیقت»به سینمای مستند و به‏خصوص سینمای مستند مستقل اعتبار بخشیده است.
متاسفانه فیلم مستند در سینمای ما از جایگاه مناسبی برخوردار نبوده است و جشنواره «سینماحقیقت» با رقابتی که میان مستندسازان به وجود آورده است، در معرفی جایگاه واقعی سینمای مستند بی تاثیر نبوده است.

امیری همچنین ادامه داد: این جشنواره تا به حال موجب معرفی آثار برتر سینمای مستند ایران شده و در این زمینه موفق عمل کرده است، تا آنجا که به سینمای مستند و به‏خصوص سینمای مستند مستقل اعتبار بخشیده است.

این فیلمساز که با مستند «زندگی در کسوف» در بخش گرایش های موضوعی جشنواره حضور دارد، با اشاره به این بخش اظهار کرد: دامنه فیلم های مستند تا آنجا گسترده است که نمی‏توان برای مثال مستند حیات‏وحش را در کنار مستندهایی با مضامین دیگر داوری کرد. از سوی دیگر، این مسئله هم وجود دارد که ممکن است بعضی از این موضوع ها، دیگر موضوع ها را همپوشانی کند.

وی با اشاره به نقاط مثبت جشنواره امسال افزود: یکی از مهمترین عوامل ساخت فیلم مستند پژوهش است، چرا که دیگر مراحل ساخت مستند، بر اساس این پژوهش صورت می گیرد. بنابراین اضافه شدن بخشی به نام پژوهش و استمرار آن بسیار ضروری به نظر می رسید.

او همچنین درباره مستند «زندگی در کسوف» اذعان کرد: این فیلم مستندی علمی است که در ساخت آن از انواع تصویربرداری های حرارت نگار، مادون قرمز و زیر آب استفاده شده است. همچنین دوربین آیکونیکس برای فیلمبرداری اشیای بسیار ریز نیز در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته است.

وی در پایان در توضیح بیشتر درباره موضوع این فیلم گفت: از ویژگی‏های خاص این فیلم، ثبت رفتارهایی از خفاش ها است که پیش از این تنها در کتاب ها درباره آن صحبت شده بود، برای مثال چند همسری بودن خفاش و نیز تعیین قلمرو با مالیدن صورت بر دیوار غار توسط خفاش ها و حتی مرگ خفاش ها در این فیلم ثبت شده است.

*معصومه کیانی


کد مطلب: 830

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/830/امیری-جشنواره-سینماحقیقت-سینمای-مستند-اعتبار-بخشیده

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir