۱
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۳
کد مطلب : ۸۱۷۷

نقد محمد تهامی نژاد بر مستند «ماهان»

۰
نقد محمد تهامی نژاد بر مستند «ماهان»
عادی ترین رفتارهای نادیده
مستند « ماهان » ساخته محسن رحمانی

ماهان نام کودکی است که به دنیا می آید. ماهان ، یک مستند طنز آمیز و جالب است. پدری صاحب فرزند می شود و با همسر خود ، روز های انتظار پر نشاطی را می گذرانند. اهمیت فیلم ، ثبت هیجانات پدر شدن و ماندن دوربین درون خانه است. اتفاقی که در سالیان اخیر ، از مشخصه های مستند سازی نسل یا موج سوم مستند سازان ایران محسوب می شود. تکیه فیلم بر دگرگونی های جسم انسانی ، رشد کودک درون بدن مادر ، تصویر سونو گرافی ( از طریق امواج صوتی) دوبعدی سیاه و سفیدجنین و هیجان صاحب این موجود ناشناس شدن است. مهمترین صحنه های فیلم ، مونولوگ های شیرینِ محسن رحمانی روی پشت بام خانه اش ، قصه خوانی او به عنوان پدر آینده و صحنه آواز خوانی مادر برای کودکی هنوز متولد نشده است. غالب صحنه های فیلم توسط محسن رحمانی و ندا فرمانی (مادر) تصویر برداری شده است. فیلم به صورت کرونولوژیک به پیش می رود و تاریخ ۱۳۹۲ و بهار ۱۳۹۳ نمایانگر همان تاریخ زندگی پنهان و تولد است. ماهان ، شخصیت اصلی است و فیلم سراسر ثبت هیجان دوران بارداری و البته رفتار والدینی است که به آینده کودکی نیامده می اندیشند.
اتفاق تاریخ سازی که در این دسته از فیلم های نسل سوم مستند سازان افتاده ، این است که فیلم خانوادگی ، نمایش عمومی یافته است. رخدادی که نمایانگر تغییر در تعریف نمایش تصویرِ درون خانه و نمایش تصویر و مدیریت جسم مادر در دوره بارداری است. ظهور این اتفاق ، به سادگی در جامعه شهری رخ نداده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نظرات شما
لیلی پوربحرینی
۱۳۹۴/۰۷/۱۲ ۰۹:۳۳
سلام. بسیار فیلم پر هیجان و زیبایی بود حتی بری خود ببینده فیلم هم.
من که از دیدن این فیلم لذت بردم و پر از نشاط و انرژی از متولد شدن یک نوزاد پاک و معصوم شدم. دقیقا خدا را در لحظه تولد نوزاد میتوان دید و شاکر همه نعمتهایش بود.