يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۶
کد مطلب : ۷۹۰۷
با امضای تفاهم‏نامه میان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان میراث فرهنگی؛

صنایع دستی سینمایی شد

۰
صنایع دستی سینمایی شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با تاکید بر اهمیت گفتمان سازی در توسعه صنایع دستی کشور گفت: گفتمان سازی یکی از اصول پایه برای توسعه و ترویج مباحث فرهنگی در بستر جامعه است و می تواند یکی از اصول تحقق اقتصاد مقاومتی باشد که به حرکت در آوردن عرصه فرهنگ کمک کند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت هنرهایی چون سینما در امر گفتمان سازی در جامعه افزود: سینما می تواند به شناخت بیشتر صنایع دستی و هنرهای سنتی کمک کند و زمینه ساز گسترش و نهادینه شدن آن را فراهم آورد. جذابیت های بصری فیلم مخاطبان بسیاری را به خود جذب می کند و آن را تبدیل به رسانه ای قدرتمند می سازد.
معاون صنایع دستی کشور در ادامه افزود: صنایع دستی فعالیتی انسانی و کار دست بوده که روایت پذیر است و خلق صنایع دستی خود یک روایت است. روایتی جذاب و گیرا؛ که می تواند جذابیت های بصری بسیاری را به همراه داشته باشد. بنابراین پیوند میان سینما و صنایع دستی می تواند این طرفیت های بالقوه را به فعلیت درآورد.
این استاد دانشگاه در خصوص برگزاری جشنواره سینما حقیقیت اظهار کرد: جشنواره سینما حقیقت یک بستر اساسی برای آشناسازی اقشار جامعه و جوانان با پدیده های فرهنگی مثل صنایع دستی است و بی شک تولید فیلم های مستند با موضوع صنایع دستی در فرآیند آشناسازی اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان با این تولیدات اصیل ایرانی سازنده خواهد بود.
نامور مطلق با ابراز امیدواری در خصوص نتایج این تفاهم نامه همکاری با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بیان کرد: امیدواریم با انجام تلاش های جدید و مشترک و تولید فیلم های مستند به زبان فارسی، زمینه های مساعد برای معرفی صنایع دستی ایرانی به مردم دیگر کشورها را فراهم سازیم تا از رهگذر آن بتوان با سرعت بیشتر بازارهای جهانی را احیا کنیم.
وی در پایان این مراسم افزود: توسعه و ترویج صنایع دستی، تنها توسعه و ترویج هنر و اقتصاد ملی ایران نیست، بلکه تامین یک نیاز مشترک بین انسانهاست. فراموش نکنیم که خشونت های امروز دنیا مثل پدیده شوم جنگ و اتفاقات ناگواری مثل اسید پاشی همگی به سبب دوری افراد از هنر و آثار هنری مثل صنایع دستی است.
در ادامه این نشست سید محمد مهدی طباطبائی مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: اگر به پنجاه سال قبل برگردیم در منابع سینمایی اسمی از سینمای مستند نیست؛ بلکه اصطلاح فیلم آگاهی درباره آن به کار می رفت و این ناشی از ظرفیت بالای این فیلم ها در رشد و توسعه سطح آگاهی نزد مخاطبان بوده است.
وی همچنین افزود: هر رویدادی اگر در قالب رسانه و تولیدات آن به مخاطب اراده نشود، هرگز فرصت ظهور یافتن پیدا نمی کند و در واقع اهمیت پیدا کردن رویدادها در دنیای ما به کمک رسانه ها صورت می گیرد که در این بین سینمای مستند نقش بارز و تاثیرگذاری دارد.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ارتباط با ویژگی های صنایع دستی ایرانی نیز افزود: صنایع دستی یکی از مهمترین معیارهای هویتی جامعه ماست که اگر به درستی ویژگی ها و ظرفیت های آن در اختیار رسانه ها و سینما قرار گیرد، حاصل کار ارزشمند و موثر خواهد بود.
وی با اظهار امیدواری از همکاری معاونت صنایع دستی با هشتمین دوره جشنواره سینماحقیقت، گفت: این تفاهم‏نامه بستری ارزنده برای شروع همکاری مستمر بین این مرکز و معاونت صنایع دستی کشور خواهد بود و انشاء الله در دوره های بعدی با شکوه و گستردگی بیشتری برای معرفی حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی به عموم علاقمندان برگزار خواهد شد.
در پایان این نشست علیرضا قاسم‏خان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با ارائه گزارشی از آثار رسیده به جشنواره امسال گفت: در این دوره جشنواره سینماحقیقت، بخش ویژه فیلم های مستند صنایع دستی را در نظر گرفته ایم که تا کنون ۳۳ فیلم مستند با موضوع صنایع دستی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. اگر فیلم های هیات انتخاب جشنواره را هم به این موارد اضافه کنیم، برای نخستین بار اتفاق بزرگی صورت گرفته است.
وی همچنین افزود: باتوجه به استقبال از این بخش، امیدواریم دوره های بعدی جشنواره سینما حقیقت میزان فیلم های شرکت کننده با موضوع صنایع دستی بسیار توسعه پیدا کند که این فرصت ارزشمندی برای ترویج صنایع دستی در بین هنرمندان و علاقمندان به سینمای مستند ایران به شمار می رود.
گفتنی است مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) در آذرماه ۱۳۹۳ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست که از فرمایشات «حضرت علی(ع)» است برگزار خواهد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما