يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب : ۷۷۲۶
گفتگو با بابک بهداد عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم رضوی؛

این جشنواره می تواند آثار فاخری را در خود جای دهد

۰
این جشنواره می تواند آثار فاخری را در خود جای دهد
سینما تجربی: بابک بهداد، کارشناس کارگردانی سینما و یکی از فیلمسازان حوزه مستند است که توانسته در جشنواره های متعدد داخلی و خارجی حضور داشته باشد. در ادامه گفتگو با این فیلمساز را در مورد روند جشنواره و انتخاب فیلم های بخش مستند می خوانید:

سطح کیفی آثار دریافتی جشنواره را چطور ارزیابی می کنید؟
این جشنواره با توجه به پتانسیل بالا می تواند آثار بسیار فاخری را در خود جای دهد. در این دوره کیفیت آثار از لحاظ موضوع و محتوا می توانست بالاتر باشد که این موضوع به پژوهش و دیدگاه مستند سازان به این مضامین برمی گردد.
البته فیلم ها از نظر تصویربرداری، مونتاژ و کارگردانی حقیقتا در جایگاه خوبی قرار نداشتند، ضعف کارگردانی و مونتاژ در بیشتر فیلم ها دیده می شد، موسیقی نیز در جای درستی به کار نرفته و وجود موسیقی اضافه در اکثر آثار به چشم می خورد که این امر صداهای مستند را در خود محو کرده بود. 

درباره روند انتخاب فیلم ها کمی توضیح دهید.

فیلم ها را با دقت نگاه کردیم و کارگردانی، تصویربرداری تمام موارد مربوط به فیلم ها مورد برسی قرار گرفت. امسال در بین فیلم سازان کسانی بودند که بالای ۱۰ اثر هم به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند به عقیده من یک مستند ساز خودش باید تشخیص دهد که برای جشنواره نیازی به ارسال این همه اثر نیست و این فیلم ها بیشتری گزارشی و یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار بودند. اگر فیلمساز تنها برای تجربه فیلم ساخته است و می داند که اثرش درخور توجه نیست نباید آن را به جشنواره ارسال کند.
 
با توجه به اضافه شدن سبک زندگی به موضوعات جشنواره چه تعداد از فیلم ها به این حوزه مربوط می شدند و آیا واقعا این فیلم ها می تواند تلنگری در سبک زندگی مردم باشد و در رفتار اجتماعی آنها تاثیر بگذارد؟
بخش بسیار مهمی است که از لحاظ موضوع بسیار تاثیر گذار است و سبب شده فیلمساز به طور غیرمستقیم به موضوع امام رضا بپردازد. خوشبختانه فیلم های بسیار خوبی در این بخش قرار گرفته است توصیه می کنم سال آینده نیز این بخش در جشنواره حضور داشته باشد. در مورد تاثیر آن نیز در زندگی افراد نیز باید گفت بستگی به این دارد که فیلم کجا نمایش داده شود، اگر تنها به جشنواره بسنده کنیم به طور قطع تاثیری ندارد اما اگر در تلویزیون هم در اختیار مخاطب قرار گیرد، تاثیر بسیاری خواهد داشت.

آیا فیلم ها در سطحی بودند که انتخاب را برای هیئت انتخاب دشوار کند؟
در واقع نه. توقع داشتم فیلم های بهتری در جشنواره شرکت کنند متاسفانه ضعف کارگردانی، و محتوا از عمده مشکل فیلم ها بود.

در این دوره از جشنواره کیفیت آثار سینماگران را چطور ارزیابی می کنید؟
در مجموع کیفیت آثار در حد مطلوبی نبود که مطمئنا بخشی از آن به مدیریت تولید بر می گردد، یعنی اگر قرار به توسعه این جشنواره و بین المللی شدن آن است فکر می کنم باید برنامه ریزی و تحقیقات دقیق تری انجام شود و از فیلمسازان و مستند سازان برای تولید این فیلم ها دعوت به عمل آید.

پیشنهادتان برای فیلم سازان چیست؟
مطالعه و تماشای فیلم مهمترین اصول پیش از تولید است و من به تمام فیلم سازان جوان پیشنهاد می کنم که پژوهش در مورد موضوعات را در برنامه کاری خود قرار دهند.

حرف آخر:
جشنواره باید جریان سازی کند و تاثیرات مثبتی روی فیلمسازان بگذارد ما باید هر سال شاهد اتفاقات بهتری در آن باشیم و این کار نیازمند یک مدیریت منسجم است. پیشنهاد می کنم دبیر و مکان جشنواره ثابت باشد همچنین دبیرخانه دائمی داشته باشیم تا جشنواره را به سطح بین المللی سوق دهیم.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما