شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب : ۷۷۱۵
در اولین نشست خبری نهمین جشنواره ملی فیلم رضوی یزد؛

فیلم های راه یافته به بخش مسابقه معرفی شدند

۰
فیلم های راه یافته به بخش مسابقه معرفی شدند
به گزارش «سینما تجربی»، سرپرست اداره کل ارشاد یزد در این نشست با بیان اینکه این جشنواره در نوع خود از بهترین جشنواره های کشور است گفت: خوشبختانه در این دوره ۳۰۸ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که از میان ۴۶ اثر متعلق به هنرمندان یزدی است.
محمدرضا دهبیدی پور تصریح کرد: سال گذشته این جشنواره در سه بخش داستانی، مستند بلند و مستند کوتاه برگزار شد که در نهمین دوره بخش های سبک زندگی رضوی و احادیث نیز به آن اضافه شد.
وی با اشاره به حذف بخش مستند بلند در این دوره گفت: سال گذشته ۲۰۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود.
سرپرست اداره کل ارشاد یزد در ادامه به تشریح روند این جشنواره از ابتدا تاکنون پرداخت و اظهار داشت: پس از کسب مجوز این جشنواره از بنیاد بین المللی امام رضا (ع) اطلاع رسانی از طریق زیرنویس تلویزیونی و سایت جشنواره آغاز شد و فراخوان به صورت مستقیم به هنرمندان ارسال شد.
دهبیدی پور همچنین با بیان اینکه در این دوره از جشنواره ۱۳۳ اثر مربوط به بخش مستند و ۱۷۴ اثر نیز به بخش داستانی تعلق داشت گفت: خوشبختانه امسال استقبال استان ها از این جشنواره بسیار درخور توجه بوده است.
دبیر اجرایی جشنواره فیلم رضوی یزد نیز به صدرنشینان این جشنواره از نظر تعداد آثار ارسالی اشاره کرد و اظهار داشت: در این دوره استان تهران با ۵۹ اثر، استان یزد با ۵۶ اثر و استان خراسان با ۴۸ فیلم به ترتیب رتبه اول تا سوم را در این دوره از لحاظ تعداد آثار به خود اختصاص داده اند.
محمد رضا حاجی غلامی با اشاره به سطح تحصیلات ارسال کنندگان فیلم به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره فیلم رضوی بیان کرد: در بخش داستانی ۴ نفر فوق لیسانس، ۷۰ نفر لیسانس و ۱۲ نفر مدرک فوق دیپلم دارند و در بخش مستند نیز ۴ نفر فوق لیسانس، ۴۱ نفر لیسانس و ۴ نفر با مدرک فوق دیپلم در جشنواره شرکت کردند.
وی افزود: در مجموع در بخش اصلی داستانی رضوی ۶۵ اثر، در بخش سبک زندگی رضوی ۸۱ اثر و در بخش احادیث داستانی تعداد ۲۳ فیلم به جشنواره ارسال شده است.
به گفته حاجی غلامی، در بخش اصلی مستند ۹۵ فیلم و دربخش سبک زندگی ۳۶ اثر و در بخش احادیث ۴ اثر به دبیرخانه رسیده است. 

حذف بخش مستند بلند در این دوره از جشنواره
حاجی غلامی به رشد ۵۰ درصدی آثار اشاره کرد و گفت: این امر در حالی است که امسال بخش مستند بلند از جشنواره حذف شده است.
دبیر اجرایی جشنواره فیلم رضوی یزد در بخش دیگری از صحبت هایش یکی از افتخارات این دوره را با توجه به ملی بودن جشنواره، بالا بودن سطح هیئت انتخاب در این دوره عنوان کرد.
حاجی غلامی تصریح کرد: سال گذشته تمام اعضای هیئت انتخاب یزدی بودند اما امسال این هیئت برای دست یابی به استانداردهای لازم ترکیبی از هنرمندان یزد و تهران است.
وی بزگترین مشکل فیلمسازان را در دوره های قبل پرداختن به موضوعات سطحی و تکراری دانست و ادامه داد: خوشبختانه امسال کیفیت آثار نسبت به دوره های قبل در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد که سبب شده این جشنواره به معنای واقعی در سطح ملی برگزار شود.
حاجی غلامی همچنین به انتشار فراخوان در سطح کشور اشاره کرد و گفت: امسال بازگشت فرم های پر شده اصلی از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره نشان دهنده توزیع درست فراخوان و استقبال فیلم سازان از نهمین دوره جشنواره است.
وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه اضافه شدن بخش سبک زندگی در این دوره به بالا بردن سطح کیفی جشنواره کمک بسیاری کرده است اظهار داشت: بهترین فیلم های ارسالی متعلق به این بخش است. 

موضوع باید با زبان سینما مطرح شود
در ادامه این نشست خبری فرهاد ورهرام یکی از اعضای هیئت انتخاب از اضافه شدن بخش سبک زندگی به جشنواره اظهار خرسندی کرد و گفت: زمانی که موضوعات محدود است فیلم ها نیز محدود می شوند.
این کارگردان با بیان اینکه موضوع باید با زبان سینما مطرح شود افزود: اگر این اتفاق نیافتد به موضوع اهانت شده است.
ورهرام گفت: در این دوره گاهی با دیدن برخی فیلم ها متوجه می شدیم تنها با یک حرم مواجه نیستیم بلکه در طول فیلم به یک سازمان می رسیدیم.
به گفته نماینده هیئت بازبینی بخش مستند نهمین جشنواره ملی مستند وفیلم کوتاه رضوی یزد، در اکثر جشنواره‌ها مشکل این است که همه دوست دارند تنها فیلمشان به جشنواره برسد و به کیفیت آن توجه زیادی نمی کنند.
ورهرام همچنین گفت: خوشبختانه کیفیت بعضی از فیلم‌ها بسیار مطلوب بود اما فیلم های متوسط و زیر متوسط بیشتر خودنمایی می کرد.
این کارگردان در ادامه پیشنهاد کرد: بهتر است هر جشنواره اجازه آن را پیدا کند تا فیلم ها را قبل از هیئت انتخاب مشاهده کند و اگر ارزش ندارد از ارسال آن به هیئت انتخاب جلوگیری شود. 

انتخاب ها با نگاهی سختگیرانه صورت گرفت
علی روحانی، دیگر عضو هیئت انتخاب نهمین دوره جشنواره رضوی یزد نیز با بیان اینکه۱۰ فیلم در این دوره از جشنواره به بخش نهایی راه پیدا کرده است گفت: انتخاب از میان چند صد فیلم کار بسیار دشواری بود اما در نهایت سعی شد تعارفات کنار گذاشته شود و با نگاهی سخت گیرانه انتخاب صورت گیرد.
وی دلیل را سخت گیری را شان و منزلت موضوع دانست
روحانی در ادامه بیان کرد: در بخش داستانی این جشنواره در مجموع ۱۰ فیلم در بخش مسابقه اصلی حضور پیدا کرد.
وی گفت: در بخش های مختلف داستانی بیشتر فیلم های انتخاب شده متعلق به استان یزد بود اما تعداد بالای آثار انتخابی از هنرمندان یزدی دلیل بر انتخاب این آثار در بخش نهایی نیست.
این مستند ساز با بیان اینکه نیمی از فیلم‌هایی که در بخش مسابقه جشنواره حضور پیدا کردند، تراز فیلم‌سازی کوتاه در ایران هستند و نمونه‌های بهتر از اینها در ایران نیست گفت: بسیار خوشحالم که این افراد با جشنواره رضوی همکاری کردند و مجموعه آثار در این بخش ۱۳ اثر است.
روحانی با اشاره به علاقه مردم یزد به مقوله هنر اظهار داشت: خوشبختانه این استان برای هنر ارزش زیادی قائل است.
مدیر گروه سینما و نقاشی متحرک دانشگاه سوره خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه چند سال در دانشگاه یزد تدریس می‌کردم، متوجه شدم که این استان چقدر به هنر علاقه‌مند است و چقدر برای هنر ارزش قائل است.
روحانی همچنین به بخش های جنبی جشنواره اشاره و بیان کرد: چند فیلم استان یزد هم به بخش جنبی فرستاده شده که نشان از میزان توجه این استان به جشنواره فیلم رضوی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در ادامه نقش جشنواره ها را در تشویق فیلمسازان بسیار موثر دانست و گفت: اهل هنر همیشه بیشترین انرژی را از تشویق می‌گیرند، به همین دلیل باید فیلم‌سازان برتر جشنواره‌ها حمایت شوند تا بتوانند بیشتر و بهتر فعالیت کنند. 

گفتنی است، در این دوره از جشنواره در بخش مستند «سبک زندگی» فیلم های ذیل پذیرفته شده اند:
فیلم های «سه چنگ حاک» ساخته یاسر خیر، «در اندوه شریف» ساخته مهدی پریزاد، «حریر» ساخته زهرا عزیزی، «برگی از زندگی» ساخته مهدی نجار پیشه، «برادران زمین» ساخته محمد صنگوری، «خدایخانه» ساخته فضل الله تاری، «حسام الدین مرجانی» ساخته عبدالله عزیزی، «خیمه ابدی» ساخته یزدان کیانی، «تفتان» ساخته هوشنگ میرزایی و «چرخ نان» ساخته حسین نظری. 

و در بخش مستند نیز فیلم ها عبارتند از: : 
« اشک و لبخند»بهزاد رسول زاده، «گلباران آفتاب» جمشید مجددی، «همه آنچه که من دارم» محمدعلی یزدان پرست، «از میان مسیر سرسبز»  جمیل صادق عاملی، «معماری نور»  احمدشادکامی، «طلب» جوادسلمان نژاد و رضا خداداد بیگی، «کفشداری حرم» محمد دستمالچیان، «دیوار» محمد علی هاشم پور، «مربی»  محمدصادق بکتاشیان، «خواهران غریب» رضاالماسی و «ننه صولت» نواب محمدی به مرحله مسابقه جشنواره راه یافتند. 

در بخش اصلی فیلم داستانی: 
« پاپر» ساخته مهدی صالح یار، «از جنس همسایگی»، «آرزوهایت را به خاک نسپار» مهدی چوپانی، «رضایت نامه» محمدرضا دهستانی، «یک پرده فاصله» محمد کریمپور، «خانه ای برای ما» نجمه زارع، «نامه های بی تمر» محمد رضاناظری، «حوالی شهر بزرگ مشهد» احسان قانع، «نیاز» محمدرضا شجاعی و «پایش» علیرضا غفاریان. 

در بخش «سبک زندگی» داستانی:
«بادچیزی خواهد گفت» علی مرادی، «دور یا نزدیک»  محمد حمزه ای،« impression-xps۱۶۰ »  تیام یابنده، «حذف اضطراری» فهیمه آقایی و پیمان نعیمی، «کلاس منهای وقتی که هستی» محمد صادقی، «کوزمک» علیرضا سلطان پور، «بیست دقیقه» عسل غریب، «ساعت شیش و فیلم صبا» رقیه توکلی، «مثل هر روز» عماد خدابخش، «گازر» مهدی مرعشی، «دایگ» حجت دهقان، «نجس»  بهمن و بهرام حاج ابول لو. 

در بخش داستانی جنبی:
«بن بست تاک» علیرضا براتی، «قاب» مهدی سرگلزاری، «قرمز» حسین کشاورز، «غبار» هادی نادری پور، «آشیانه» مهدی مرعشی، «کودکانه»  منیژه شیخ، «پرده آخر» نعمت الله سرگلزایی، «پاسخی به پیغام» محمدرضا دهستانی، «املاء»  زهره صباغیان، «خانه اطلسی» سیدهادی مهدوی، «مهمان ماهی ها» قدرت باقری، «اکنون» ابوالفضل مرادی، «گنجینه و سایه حضور» حسین ربیعی، «سربازها لک لک ها را دوست دارند»  سعید نجاتی؛ ازفیلم هایی هستند که توسط هیات انتخاب نهمین جشنواره ملی مستند و فیلم کوتاه رضوی یزد انتخاب شده اند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما