چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب : ۷۵۴۷

یادداشت «مرتضی شاملی» برای مستند «رود تهی می شود»

۰
یادداشت «مرتضی شاملی» برای مستند «رود تهی می شود»
مرتضی شاملی گفت: فیلم «رود تهی می‌شود» شاهد خوبی است برای دیدن آن چیزی که ما هستیم و کاری که با منشاء و بستر زندگی‌مان طبیعت این سرزمین می‌کنیم.

به گزارش «سینما تجربی» به نقل از ایسنا، این مستند ساز در یادداشتی با عنوان «ما تهی می‌شویم» که پس از دیدن فیلم «رود تهی می‌شود» به نگارش درآورده و در اختیار ایسنا قرار داده، بیان کرده است:
«انسان مگر چند بار به دروغ بودن مدال‌هائی که به خود داده است و بزرگی‌هایی که به خود بسته است پی می‌برد؟ قرن بیستم را چنان با آب و تاب بر زبان می‌آوردیم که گویا دیگرشب تمام است و به صبحگاه امن آرزوهای بشر نزدیک می‌شویم، اما دیدیم که آن قرن رفت و به صبحگاهی نرسیدیم . دیدیم که آنچه سیر تمدن بشری‌اش می‌دانستیم , باز با توحش بیشتری از نو شروع شده است . آیا دچار دور باطلی نیستیم ؟

فیلمی دیدم که اسمش بود «رود تهی می شود» . با دیدن آن باز این من بودم که به عنوان یک انسان – یا بهتر بگویم سایه و شمایی از یک انسان آنگونه که در تعالیم و آموخته‌هایمان آمده است، تهی شدم. تهی از تمامی آنچه مرا محور خلقت و طاووس علیین و اشرف مخلوقاتم می‌دانند و تهی از تمامی آنچه اینگونه بی‌سبب غره‌ام کرده است و طلبکار از زمین و زمان. فیلم از سفیدرود می‌گفت و مصائب‌اش. مصائبی که در سفر دور و دراز و پیچاپیچش از غرب کشور تا رسیدن به گیلان و ریختنش به خزر بر سرش هوار می‌شود. واقعاً چه بلاهایی که بر سرش نمی‌آوریم در این راه! نمی‌توانم و نخواهید بگویم که پلشتی و بی توجهی ما انسان‌ها چه می‌کند با صلابت و نجابت این رود و در واقع با خودمان. برای گفتن واژه و کلام لازم است اما واژه و کلام حرمتی دارند اسطوره‌ای، که بیزار و شرمنده‌اند از بیان پلشتی انسان و این پلشتی را فقط باید دید تا باور کرد. چرا که " دیدن " آن ملاحظات و پوشیدگی‌های واژه و کلام را ندارد و فیلم «رود تهی می‌شود» شاهد خوبی است برای دیدن آن چیزی که ما هستیم و کاری که با منشاء و بستر زندگی‌مان طبیعت این سرزمین می‌کنیم.»

مستند«رود تهی می‌شود» ساخته غلامرضا کتال،‌ به منابع آلوده کننده رودخانه سپید رود از منجیل تا دریای مازندران می‌پردازد که مدتی قبل در خانه هنرمندان ایران به نمایش درآمد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما