دوشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۰
کد مطلب : ۷۴۲۳

سعادت نیا: شخصیت هاشمی به چارلی نزدیک است!

۰
سعادت نیا: شخصیت هاشمی به چارلی نزدیک است!
فیلم سینمایی «مصائب چارلی» به کارگردانی علیرضا سعادت نیا، عصر روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه در سینماتک خانه هنرمندان ایران به نمایش درآمد و با حضور کیوان کثیریان و علی علایی نقد و بررسی شد. 

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از سایت خانه هنرمندان، در ابتدای این نشست «علیرضا سعادت نیا» به مضمون فیلم اشاره کرد و گفت: «این فیلم درباره آرزوها و آرمان هایی است که در رویاهای همیشگی فیلمسازان وجود دارد و آنچه که باعث خلق و شکل گیری سینما می شود. فیلم در مورد یک آپاراتچی است که سال ها به کار نمایش فیلم پرداخته و حالا تحت یک شرایط سخت اجتماعی مجبور است که نفت بفروشد. فاصله سینما تا نفت فروشی فاصله بسیاری است. کاکازاد عاشق سینماست و در همین رابطه با خانمی آشنا می شود که به گونه ای عشقش شبیه به عشق چاپلین در فیلم روشنایی های شهر است».

وی درباره انتخاب اسم مصائب چارلی و شخصیت مهدی هاشمی در این فیلم گفت: «شخصیت مهدی هاشمی یک نزدیکی هایی با چارلی دارد، چون سال ها با چارلی زندگی کرده و عاشق چارلی است. یک جور نوستالژی ها و همذات پنداریهایی دارد که در زندگی اش نمود پیدا می کند. ماجرای دیگری هم وجود دارد که سال ها پیش پایش روی مین رفته و یک مقدار به ناچار می لنگد و راه رفتنش شبیه چارلی شده است»

علیرضا سعادت نیا در ادامه صحبت های خود گفت: «بطورکلی یک مجموعه نقاط اشتراک کلی وجود دارد بین آدمهایی که عاشق سینما هستند در نقاط مختلف جهان و سینما آنها را بهم نزدیک میکند. من در عین حال ارادت و عشقم را به سینمای کلاسیک و فیلم هایی مثل سینما پارادیزو پنهان نمی کنم و اشاره هایی در فیلم نیز دیده می شود»

سعادت نیا درباره تولید فیلم «مصائب چارلی» هم گفت: «این کار با یک گروه بزرگ و در یک کشور دیگر و با گروهی از ملیت های مختلف و مجموعه شرایط خاصی که ایجاد می کرد، تولید کار را سنگین کرده بود. خوشبختانه همکاری هایی که مردم با ما داشتند برای سیاهی لشگرها و گرفتن برخی امکانات کار را به شکل معجزه آسایی جلو برد و در واقع نیرویی کمک می کرد که کارها پیش برود»

وی درباره فیلمبرداری این فیلم گفت: «من از سالها قبل برنامه ریزی کرده بودم و همچنین قرار بود قصه در شرایط بحرانی و ملتهبی اتفاق بیفتد. من دوست داشتم که فیلمبرداری آنطرف انجام شود. در یک شرایط بد که سینماها سوخته و تعطیله و در واقع چیزی وجود ندارد و عشق به سینما و راه اندازی یک مکان برای سینما مطرح است»

کارگردان مصائب چارلی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به مشکلات ساخت این فیلم گفت:
«در زمینه مسائل اداری و گرفتن مجوزها مشکلات بسیار زیادی وجود داشت، گرفتن مجوز چندین سال طول کشید. از سوی دیگر بخشی از این مشکلات مربوط به جذب سرمایه بود که ۵۰ درصدش را مرکز گسترش می داد و ۵۰ درصدش را باید تهیه کننده پیدا می کردم. جذب این سرمایه چندین سال وقت من را گرفت. رفت و آمد به کشور همسایه و گرفتن و تمدید مجوز که هر ۶ ماه یکبار باید تمدید می شد. در واقع می خواهم بگویم فیلمسازانی که می خواهند فیلم اولشان را بسازند و فکرهای متفاوتی دارند طالب توجه بیشتری هستند و این خیلی تاسف بار است که چندین سال از عمر فیلمسازان به جای اینکه صرف بررسی و نوشتن فیلمنامه شود، صرف نامه نگاریها و مسائل اقتصادی شود»

گفتنی است: داستان مصائب چارلي ملودرامي اجتماعي و عاشقانه درباره نفت فروشي دوره گرد است كه پس از مدتي يك آپارات ميخرد و سينماي سيار راه مياندازد. كاكازاد، فروشنده دورهگرد نفت و بنزين است كه در منطقه اربيل كردستان زندگي مي كند. او عاشق فيلم و سينماست به طور اتفاقي روزي در بازار كهنه فروشي يك آپارات سينما را ديده و خريداري مي كند...
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما