سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب : ۷۳۸۶

فیلمبرداری مستند «دبستان پارسی» از اردیبهشت ماه آغاز می‏شود

۰
فیلمبرداری مستند «دبستان پارسی» از اردیبهشت ماه آغاز می‏شود
بنابر گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی» حسن نقاشی پیرامون موضوع مستند دبستان پارسی گفت: این مستند نگاهی به فعالیت صد ساله دبستان های نوین پارسی یزد از سال ۱۲۵۷ تا ۱۳۵۷ دارد؛ مدارسی که با تلاش یزدی های مهاجر به هند و برای رشد فرهنگی مردمان کویر و مبارزه با حکومت قاجار بنیان گرفته است. 

وی افزود: به دلیل اینکه قصد دارم این مستند را مانند «شاهجهان» متکی بر اسناد معتبر بازسازی کنم، در تعطیلات نوروز ۹۳ به جمع آوری اسناد و تصاویری از افرادی که در این مدارس تحصیل کردند یا مدیر و متولی بودند پرداختم. همزمان با مراکز اسنادی ایران مشغول رایزنی هستیم تا بتوانیم اسناد ۱۰۰ساله را پیدا کرده و در فیلم مورد استفاده قرار دهیم. 

وی افزود: امیدوارم بر خلاف مستند «شاهجهان» که برای پیدا کردن اسناد فیلم خیلی زمان صرف شد و تولید آن ۳ سال به طول انجامید، پروژه «دبستان پارسی» با وجود اسناد معتبر و افرادی با ۱۰۰ سال سن که در این مدارس به تحصیل پرداخته اند، هرچه زودتر به نتیجه برسد. نقاشی خاطرنشان کرد: دبستان و دبیرستان کیخسروی که جز اولین مدارس ایران در سال ۱۲۶۵ بوده و دو سال قبل از تاسیس دارالفنون راه اندازی شده است، محور اصلی این مستند قرار دارد. 

وی در پایان گفت: به دلیل شرایط اقلیمی یزد و با توجه به اینکه فصل تابستان پیش رو است، تصویربرداری مستند «دبستان پارسی» از ۱۰ تا ۳۰ اردیبهشت ماه و قبل از شروع فصل گرما آغاز می شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما