شنبه ۸ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب : ۵۱۱۸
از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛

مستندی از «یاسِمن» تونسی ها/ روایت آتشی که گل کرد

همراه با تصاویر
۰
مستندی از «یاسِمن» تونسی ها/ روایت آتشی که گل کرد
بنابرگزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» محمدعلی فارسی درباره مستند «یاسمن» گفت: این فیلم تحلیل و بررسی انقلاب تونس است. موضوعاتی مثل اینکه تحت چه شرایطی مردم به داخل خیابان ها ریختند چون آنچه ما از آن به عنوان بیداری اسلامی نام می بریم در تونس آغاز شد، خواسته های استقلال طلبان، اولین رئیس جمهور تونس، کودتای بن علی و دوره جدید سیاسی کشور و بررسی اینکه چرا در انقلابی که در پیروزی آن اسلامگرا ها نقشی نداشتند و اغلب انقلاب را جوان ها پیش می بردند چه شد که در انتها ماجرا به نفع اسلامگرا ها شد و ... همگی در فیلم مطرح می شوند و همچنین به چالش هایی که اکنون تونس با آن دست به گریبان است نیز می پردازیم. 

او افزود: این فیلم سعی کرده نگاه بی طرفانه ای داشته باشد و تحلیلی از گذشته تونس و تاریخچه ۸۰ ساله این کشور ارائه دهد و هدفش بیشتر آگاهی دادن به مخاطب است.
فارسی درباره تولید این مستند ۵۲ دقیقه ای گفت: من به همراه دستیارم وحید شیخلر و مهدی شاه محمدی (تصویربردار) و علی حمید (دستیار تصویربردار) طی یک سفر پاییز سال گذشته به تونس رفتیم و به مدت ۲۵ روز تصویربرداری را انجام دادیم. در زمان رفتن ما هنوز شرایط خوب بود و خیلی با دشواری و سختی همراه نبود.
او همچنین درباره پژوهش این مستند گفت: قبل از سفر آقای شیخلر پژوهشی درباره موضوع انجام دادند و ما طرح و ساختار کلی فیلم را پی ریزی کردیم و بر همان اساس نیز پیش رفتیم و فیلم ساخته شد. ساختار این فیلم قصه گوست و بیشتر بدنبال افزایش آگاهی مردم نسبت به تونس است. اسم این فیلم هم در واقع همان نامی است که تونسی ها به انقلابشان داده اند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما