شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب : ۳۶۰

روح‏الله مولوی: مهمترین مسئله در برگزاری جشنوار «سینماحقیقت» انتخاب فیلم‏ها است

۰
روح‏الله مولوی: مهمترین مسئله در برگزاری جشنوار «سینماحقیقت» انتخاب فیلم‏ها است
بنابر گزارش پایگاه تحلیلی- خبری «سینما تجربی»،‌ «روح اله مولوی»، مستندساز، در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام اين مطلب گفت: سینمای مستند در کشور ما بسیار مظلوم واقع شده است، به همین دلیل برگزاری جشنواره «سینماحقیقت» بسیار لازم و ضروری است و در سالهای پیش نیز جای خالی این جشنواره به شدت احساس می شد. این جشنواره هم اکنون با پشت سر گذاشتن سه دوره یکی از معتبرترین جشنواره های دنیا به شمار می رود.

مولوی همچنین ادامه داد: اگر قرار باشد بسیار بدبینانه عملکرد این جشنواره را نقد کنیم، حداقل تاثیرش این بوده که موجب شده است مستندسازان فیلم های یکدیگر را ببینند و این مسئله موجب رشد و ارتقاء آنها خواهد شد.

او در ادامه صحبت هایش اظهار کرد: در مقایسه با سال های پیش مستند هم اکنون در میان عموم مردم از جایگاه متفاوتی برخوردار است و این نظریه که مخاطبان آن تنها گروه خاصی از جامعه هستند، دیگر کاربردی ندارد. برای مثال من شاهد این بوده ام که بسیاری از خانواده های معمولی مستند «همراه با درد دل کویر» منوچهر طیاب را دنبال کرده اند، چون تماشای صحنه هایی مستند از فضایی که امکان حضور در آنجا برایشان میسر نبوده است، برایشان بسیار جالب بوده است.

وی در مقایسه جشنواره «سینماحقیقت» با دیگر جشنواره ها گفت: در تمام دنیا جشنواره ای وجود ندارد که بدون عیب برگزار شده باشد، چون در برگزاری هر جشنواره ای سلیقه های متفاوتی حاکم است. بنابراین مسئولان این جشنواره پس از برگزاری هر دوره باید نقاط ضعف و قوت آن را بررسی کنند تا هر دوره آن بهتر از دوره پیش باشد.

این فیلمساز در نگاهی آسیب شناسانه به این جشنواره اذعان کرد: آنچه همواره در برگزاری جشنواره ها مورد توجه قرار می گیرد، بحث انتخاب فیلم ها است و بیشتر مواقع این سوال پیش می آید که چرا تعداد فیلم های قوی اندک است. به همین دلیل انتخاب فیلم ها باید به عهده کارشناسان این امر بوده و با دقت هر چه تمام تر صورت گیرد. در این صورت حضور در جشنواره حتی برای کسانی که فیلمشان در آن شرکت نداشته است هم مفید خواهد بود.

وی در توضیح گفته هایش افزود: فیلم های انتخابی باید هم از نظر موضوع و هم از نظر مسائل فنی در سطح استانداردی باشند، این مسئله موجب ایجاد رقابت بیشتری میان مستندسازان خواهد شد و رقابت هم موجب افزایش سطح تولید می شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما