يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : ۳۳۹۲

کریم الدینی: هدف من از ساخت «وقتی ابرها پایین می آیند» به تصویر کشیدن یک تمدن بود

۰
کریم الدینی: هدف من از ساخت «وقتی ابرها پایین می آیند» به تصویر کشیدن یک تمدن بود
بنابرگزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» معین کریم الدینی که با فیلم «وقتی ابرها پایین می آیند» موفق به دریافت جایزه از جشنواره «سینما حقیقت» شد و امروز فیلمش در سالن «سینما حقیقت» به نمایش در می آید، درباره این فیلم مستند گفت: من در ابتدا قرار بود فیلمی درباره عزاداری بسازم. زمانی که کار را شروع کردم تصورم از کشور هند به عنوان جایی که دارای فرهنگ بسیار قدیمی است بسیار متفاوت بود. خوشبختانه با آغاز پژوهش با استاد جامعه شناسی دانشگاه هند آشنا شدم و دیالوگ‏های من با ایشان شروع شد. در ابتدا چون می دانستم آنها نیز شبیه به ما عزاداری می کنند کار برایم جذابیتی نداشت، چون نمی‏خواستم در نقش یک مبلغ مذهبی باشم بلکه می خواستم یک آیین را به تصویر بکشم.
او افزود: در حین صحبت با این وی با پسر ایشان که دانشجو بود و در فیلم هم حضور دارد (علی خان) آشنا شدم و ایشان در این راه به من کمک بسیاری کردند. با این احوال چون بدلیل بودجه اندک نمی توانستم در هند حضور پیدا کنم و تحقیقاتم هنوز شکل میدانی نداشت، خیلی پیرامون کاری که می خواستم انجام دهم، توجیه نبودم تا اینکه سرانجام برای تصویربرداری به هند و به قلعه سحر آمیز در محمود آباد رفتم.
او گفت: همانطور که در فیلم هم می بینید در آنجا با مردی آشنا شدم که شیعه و هندی بود و در عین حال بیش از ۵ هزار بیت شعر فارسی از بر داشت و با لهجه قجری سخن می گفت.
او در ادامه پیرامون تولید این فیلم گفت: حدود ۱۰ روزی تحقیقات میدانی را انجام دادم و از زمانی که وارد روزهای عاشورا و شروع مناسک شدیم کار تصویربرداری نیز آغاز شد. من برای گرفتن هر تصویر تنها یک بار فرصت داشتم چون همه مشغول انجام آیین بودند و از هیچ کس نمی توانستم بخواهم که آن حرکت یا دعا را یک بار دیگر تکرار کندو این یکی از سختی های کار بود. در واقع هیچ چیز قابل کنترل نبود و حتی روشن شدن دوباره یک شمع نیز امکان نداشت. من در همان لحظه باید دکوپاژ و تقطیع پلان را انجام می دادم و نیاز به ۵ تصویر بردار داشتم .
کریم الدینی درباره هدف خود از ساخت این سوژه گفت: هدف من از ساخت این اثر به تصویر کشیدن یک تمدن بود و حتی سعی کردم مخاطب جهت گیری من و احساسم را نسبت به امام حسین (ع) متوجه نشود و این فیلم را طوری بسازم که برای همه کسانی که این شخصیت مقدس را نمی‏شناسند هم جذاب باشد. بنابراین با تاکید بر اینکه فیلم تبلیغاتی نباشد و با احساس‏گرایی های شاعرانه یک ایرانی نیز مخلوط نشود کار کردم. به عبارتی سعی داشتم دوربین ناظر باشم و بی طرفانه نگاه کنم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما