دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب : ۳۳۲۴
تهیه کننده فیلم مستند «آسیایی ها به غزه می روند»:

جشنواره «افق نو» فرصتی مناسب برای آگاهی مخاطبان از تحولات سیاسی منطقه است

۰
جشنواره «افق نو» فرصتی مناسب برای آگاهی مخاطبان از تحولات سیاسی منطقه است
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» سید سلیم غفوری گفت: ژانر سینمای سیاسی خصوصا در حوزه مستند، گونه ای مهم در سینمای دنیا محسوب می شود و فیلمسازان فعال در این عرصه دیده بان مسئولان و مردم محسوب می شوند و درباره اتفاقات مختلف رخ داده در دنیا شفاف سازی می کنند.
وی یادآور شد: در دنیای امروز تحولات یک کشور تنها مربوط به آن منطقه خاص نیست و قطعا بر سایر کشورها اثر گذار است. به عنوان نمونه تحولات کشور عراق به دلیل اقتصادی و سیاسی بر ایران و دیگر کشورهای منطقه تاثیرگذار است.
این کارشناس مسائل آمریکای لاتین تصریح کرد: به عنوان نمونه ما شاهد اتفاقی مانند جنگ های داخلی در سومالی هستیم اما ماحصل این اتفاق پس از سالها به قحطی تبدیل می شود که حتی جامعه ما را درگیر خودش می کند و ما نمی توانیم نسبت به قحطی که در سومالی وجود دارد بی تفاوت باشیم زیرا هم به لحاظ انسانی و هم اسلامی در برابر این اتفاق مسوول هستیم. این تنها یک بعد این موضوع است و این مسائل باعث می شود که مردم سومالی به پدیده ای مانند دزدی دریایی روی آورند که مستقیما بر ما تاثیر می گذارد و کشتی های ما را هم در مسیر خودشان دچار مشکل و معضل می کند.
غفوری ادامه داد: یکی از راه هایی که ما از این تحولات، اتفاق ها، رویدادها و تاثیراتش بر جوامع دیگر مطلع شویم، فیلم های مستند است؛ مثلا برای آگاهی از جریان سومالی و اینکه در مقابل آن چه باید بکنیم نیازمند این هستیم برخی فیلمسازان ما با سفر به این کشور از شرایط حاکم بر این سرزمین فیلم تهیه کنند و یا حتی از کارهای مشابهی که توسط فیلمسازان دیگر ساخته شده است، بهره مند شوند.
وی در ادامه به نیازهای این نوع فیلمسازی در کشور پرداخت و گفت: به طبع این نوع فیلمسازی نیازمند بدل شدن به یک ژانر ثابت در محافل سینمایی ما است و برگزاری جشنواره ها هم قطعا می تواند کمک کند تا این اتفاق رخ دهد.
تهیه کننده فیلم مستند «آسیایی ها به غزه می روند» با بیان اینکه در نخستین سال برگزاری جشنواره افق نو نمی توان بیش از اندازه به نتایج حاصل از برپایی این رویداد تکیه کرد گفت: نباید انتظار داشته باشیم که در سال اول برگزاری این جشنواره اتفاق خیلی بزرگی رخ دهد اما همینکه این اراده به وجود آمده تا ما با فیلمسازانی که در این حوزه صاحب تجربه و نگاه هستند، تعامل داشته باشیم، قطعا موثر است.
غفوری یادآور شد" بسیاری از این فیلمسازان با موقعیت های بحرانی مواجه شده اند و یا در ۱۵ یا ۲۰ جنگ دنیا حضور داشته و در صحنه بوده اند؛ قطعا تجربیات این افراد زیاد است و ما می توانیم در زمینه های مختلفی چون: چگونه وارد یک منطقه جنگی شده اند، چه تعاملاتی با نیروهای نظامی حاضردر جبهه پیدا کرده اند، چگونه در صحنه نبرد خودش را حفظ کرده و غیره از آنها بیاموزیم. البته ما نیز دوستانی داریم که در این حوزه فعال بوده اند اما تعداد آنها کم است. بنابراین این جشنواره بهانه ای است تاهم تجربه ما در اختیار دیگران قرار گیرد وهم ما از تجربه آنها استفاده کنیم.
وی همچنین به وضعیت ساخت فیلم های سیاسی در کشور اشاره کرد و توضیح داد: تعداد فیلم های مستند سیاسی ساخته ده در کشورمان در سال های اخیر بسیار اندک است ؛ نزدیک به یکسال از جنبش وال استریت و انقلاب مصر می گذرد اما ما هنوز نتوانسته ایم فیلمی در این حوزه ها داشته باشیم و این ضعفی است که وجود دارد و نیازمند توجه بیشتر است.. امیدوارم این نگاه در بسیاری از سازمان هایی که متولی امر هستند مانند صدا و سیما، به وجود آید و این جشنواره هم محملی مناسب را برای تولید این نوع آثار ایجاد کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما