چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب : ۱۸۸۵
گزارش نشست مشترک شهید آوینی و جشنواره رضوی/2

خورشیدی: به دنبال کیفی سازی جشنواره‏ها هستیم

۰
خورشیدی: به دنبال کیفی سازی جشنواره‏ها هستیم
بنابرگزارش «سینما تجربی» نشست خبری مشترک «جایزه شهید آوینی» و «جشنواره فیلم رضوی» صبح امروز، دوشنبه ۲۸ شهریور ماه، با حضور شفیع آقامحمدیان، مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و «حسین خورشیدی» معاون فرهنگی این «مرکز»، و جمعی از اصحاب رسانه در سالن «سینما حقیقت» برگزار شد.

حسین خورشیدی در این مراسم گفت: امسال یکی از پرکارترین سال‏های مرکز از جهت برگزاری جشنواره است اما هیچکدام از این جشنواره‏ها طراحی شده توسط مرکز نیستند و اینطور نبوده که ما مرکز را به سمت برگزاری جشنواره سوق دهیم بلکه همه آنها جشنواره های متداولی بودند که پیش تر نیز برگزار می شدند اما ما سعی کردیم تا این جشنواره ها را کیفی سازی کنیم.

او در ادامه به جایزه شهید آوینی اشاره کرد و گفت: جایزه شهید آوینی به برترین مستندهای سال اختصاص داشت اما بدلیل اینکه جشنواره حقیقت همین کار را انجام می داد، این عنوان را تغییر داده و سعی کردیم بر همان آرای شهید آوینی تمرکز کنیم. به علاوه تاریخ این جشنواره را از زمان شهادت «مرتضی آوینی» به زمان تولد ایشان تغییر دادیم.

او افزود: در جایزه بزرگ شهید آوینی ۳۰۰ فیلم مستند در بخش های اجتماعی، سیاسی، پایداری و مقاومت شرکت کردند که خوشبختانه انتخاب و داوری این بخش ها انجام شده و ۵ مهرماه در سالن سوره حوزه هنری مراسم را برگزار خواهیم کرد. به علاوه آثار برگزیده جایزه بزرگ شهید آوینی در جشنواره سینما حقیقت نمایش داده می شوند. همچنین دو نشست تخصصی بررسی سینما مستند و سینمای جنگ از نگاه شهید آوینی در هفته آینده برپا می شود.

وی در ادامه در خصوص جشنواره رضوی گفت: حدود ۲۰۰ فیلم به این جشنواره ارسال شده که مراحل انتخاب و داوری فیلم ها پشت سر گذاشته شده است و فیلم ها در دو سینمای سپیده و حقیقت به نمایش در می آیند. همچنین تلاش می شود تا فیلم «آسمان هشتم» در دهه کرامت در تهران، مشهد و چند نقطه دیگر به نمایش عمومی درآید.

وی در خصوص جشنواره «سینما حقیقت» گفت: حدود ۹۰۰ فیلم به جشنواره ارسال شده که ۵۰ مستند بلند در میان این فیلم ها است که برای ما خوشحال کننده و نشان از پیشرفت کمی و کیفی سینمای مستند است. حدود ۲۵ هزار دقیقه فیلم در بخش ملی جشنواره سینما حقیقت وجود دارد که احتمالا ۱۰ هزار دقیقه آن به بخش مسابقه راه خواهد یافت و همین طور ۱۵۰۰ دقیقه فیلم در بخش بین‌الملل جشنواره داریم که در مجموع حدود ۱۳ هزار دقیقه فرصت نمایش فیلم مستند در پنجمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت وجود دارد. نمایش های استانی و کارگاه ها را به عنوان بخش جنبی در سینما حقیقت خواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: بخش‌های خیزش اسلامی، جهاد اقتصادی، زیست گاه من ... از بخش‌های دیگر پنجمین جشنواره سینما حقیقت خواهد بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما