دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب : ۱۵۲۶۱

اختتامیه شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برگزار شد

۰
اختتامیه شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برگزار شد
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نقل از سینماپرس، اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با رعایت شیوه نامه های بهداشتی شامگاه یکشنبه ۶ مهرماه در باغ موزه دفاع‌مقدس و در جوار مزار شهدای گمنام برگزار شد.
در ابتدای این مراسم مهدی عظیمی میرآبادی دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت گفت: بیان هنرمندانه شرط اصلی تأثیر بر مخاطب است؛ تأثیر هنر به خواست مخاطب وابستگی ندارد؛ چرا که هنر خواه‌ناخواه در مخاطب اثر می‌گذارد. در تاریخ ایمان و معرفت جهان، بنیانگذار بنای حفظ حوادث با ادبیات و هنر، حضرت زینب کبری (سلام‌اللَّه‌علیها) است، که اگر نبود، حادثه عاشورا در تاریخ نمی‌ماند. زینب کبری (سلام‌اللَّه‌علیها) و حضرت سجاد (علیه السلام) در خطبه‌ی رسا، بلیغ، هنرمندانه، و شگفت‌آور مسجد شام آغازگر ماندگاری جریان عاشورا بودند. جریانی که اکنون در «مقاومت» از برجسته‌ترین و مهمترین مفاهیم انسانی و الهی تبلور یافته است؛ و «دفاع مقدس» نمودِ پر تلألویی از اراده مقاومت ملت قهرمان ایران در برابر ستمگران شیطانی عالم (از غرب تا شرق) ظرفیت و موقعیتی که این ملت توانست اعماق جوهره خود را در ابعاد مختلف آن نشان بدهد.
وی افزود: آیا… کیست که روحیه حماسیِ پُرشور جوانان ملت، در مقابل دشمنی که غیرت و عزت او را هدف گرفته؛ ببیند و از زیبایی خارق‌العاده آن چشم بپوشد و بتواند عنوان «هنرمند» را یدک بکشد!؟ کیست!؟ و اگر هست؛ باید دید عیب کار کجاست!؟ در نگاه هنرمند؟ در شکل و محتوای آثار هنرمند؟ در پشتیبانی از هنرمند؟ در عرضه آثار هنری؟ در چگونگی سیاست‌ها و مدیریت‌ها؟ در دشمنی دشمنان در فضای فرهنگ و هنر کشور!؟ بالأخره جایی مشکلی وجود دارد؛ والّا چگونه ملتی می‌تواند این زیبایی خارق‌العاده را فراموش کند، یا نبیند، و یا نفهمد؟
 
*در ادامه این مراسم نوبت به اهدای «نشان رسول» رسید که با پخش کلیپی از آثار رسول ملاقلی‌پور همراه شد. دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، دکتر فارسیجانی دبیر این بخش، محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، دکتر منتظری، سردار افشار، گلنوش انتظامی، سروش انتظامی برای اهدای این نشان به روی سن آمدند و نشان این بخش را به مجید انتظامی آهنگساز آثاری چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «سفرسنگ» و … اهدا کردند.
انتظامی در حین دریافت این نشان گفت: سعی می‌کنم آنچه را که احساس می‌کنم در موسیقی‌ام باشد. ساخت موسیقی کار آسانی نیست. هر مسئولی دیدگاهی دارد. ممکن است مسئولی از کار من خوشش بیاید یا نیاید. برخورد با هنرمندان این روزها خیلی درست نیست و من هشت سال است که به دلیل برخوردی که با من شد موسیقی را رها کرده‌ام.
 
*بخش بعدی مراسم به بزرگداشت های شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اختصاص داشت.
تجلیل از جمال شورجه کارگردان شاخص سینمای مقدس
بزرگداشت ها با پخش فیلم بزرگداشت جمال شورجه شروع شد.
پس از پخش فیلم، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، جواد شمقدری، محمدیاشار نادری و حسین زندباف روی سن رفتند تا از جمال شورجه تجلیل کنند. او به دلیل کسالت و بیماری، همراه فرزندش با ویلچر در این مراسم حضور یافت.
حسین زندباف تدوینگر سریال «یوسف پیامبر» گفت: برای شناختن افراد یا باید با آنها همسفر باشید یا همسفره. من با ایشان در سریال یوسف پیامبر همکار بودم. هیچ کلام نادرست از او نشنیدم. او کارگردانی معتقد و انسانی بااخلاق است. 
 
* در ادامه و پس از شعرخوانی صابر خراسانی، نوبت به اهدای جوایز بخش مدافعان سلامت رسید. 
تندیس و دیپلم افتخار بهترین موشن‌گرافیک بخش مدافعان سلامت، به پویا رئیسی برای کارگردانی «مجموعه موشن گرافیک کرونا» اهدا شد.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ مدافعان سلامت به مهاجر توحیدپرست؛ تهیه‌کننده نماهنگ «یه روزی دوباره» رسید.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی پویانمایی «منجی (The Saviour)» به آرجون موخرجی از کشور هند، تعلق گرفت.
تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت را به فیلم مستند کوتاه «در خلوت شب» به کارگردانی امیرحسین میرصابری رسید. 
 
 تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی به محسن مشرقی؛ تهیه‌کننده فیلم کوتاه «ملاقات آخر» اهدا شد.
در ادامه از خانواده شهید دکتر غلامحسین نادری، شهید دکتر حبیب الله پیروی و شهید دکتر منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت، توسط وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی، دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره تجلیل شد.
 
سپس، جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد. او  پس از دریافت این نشان گفت: این تندیس را به رسم یادگار در دفتر وزیر بهداشت در وزارتخانه می‌گذارم تا نسل‌های بعدی بداند که مردم سرزمین خدمتگزاران خود را فراموش نمی کنند و قدردان زحمات آنها هستند.
 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش از دریافت این جایزه در سخنانی کوتاه گفت: می‌دانم که برگزاری جشنواره سنگین و بین‌المللی کار سختی است. به عنوان سربازی کوچک خاک پای ملت ایران هستم که به یمن بلندی مقام شامخ عزیزانی که خدمتگزاری کردند، شهید و زمین گیر شدند و آنها که مانده‌اند در خدمت مردم سرزمینم هستند. درود می‌فرستم به روح همه مدافعان حرم و سلامت کشورم و تشکر دارم از همه کسانی که در به تصویر کشیدن این حرکت بزرگ ملی تلاش کردند. به عنوان یک سرباز کوچک زانو زده و دست همه این عزیزان را که در کنار همکارانم در نظام سلامت بودند می‌بوسم.
او ادامه داد: اگر تاریخ هنر این سرزمین به ویژه سینما را مرور کنیم، سینمای مقاومت تاریخ جدیدی را در سینمای این سرزمین رقم زد. به تصویر کشیدن عظمت ‌های آن روزگار که از اوراق زرین این سرزمین بود به دست هنرمندان سینمای مقاومت از ارزنده ترین کارهای این سرزمین است. 
وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز مقاومت نه به معنای تاب آوری در مقابل ظلم بلکه به معنای شکل گرفتن یک فرهنگ است که در آن ابعاد مختلف سرزمین که در مقابل قلدری‌ها ایستادند، بیان می شود. در تاریخ دفاع مقدس و بعد از آن فرمی از هنر شکل گرفت که جاودانه های زیبایی را خلق کرد و امروز همکارانم به عنوان خدمتگزاران کوچک اما صدیق مردم این سرزمین حماسه تازه‌ای خلق کردند و یاداور روزهای سخت دفاع مقدس شدند. من هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم. از روز نخست به عنوان یک سرباز کوچک همواره همه را در کنار خود حس کردم. 
دکتر نمکی گفت: از نیروهای مسلح که از روزهای اول اعلام آمادگی کردند، عزیزانم در سازمان بسیج که در بسیج مبارزه با کرونا در کنارم بودند و اصحاب رسانه، هنر و صداوسیما که این روزها در این عرصه پرخطر دست ما را گرفتند ادای احترام می کنم. امروز روزی است که شهید آوینی دیگری باید بیاید در کنار ما؛ ما امروز هزاران آوینی دیگر را در کنار خود می بینیم که این جانبازی‌ها را به تصویر بکشند. این همه حماسه بزرگ را در عرصه بین المللی در اوج ظلم خلق می کنند و این زاییده عشق به مردم و سرزمین و آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است.

تجلیل از محسن علی‌اکبری
در بخش دیگر از این مراسم از نیم قرن فعالیت محسن علی اکبری تجلیل شد. در این بخش کلیپی از فعایت‌های محسن علی اکبری، پخش شد. این تهیه‌کننده در این کلیپ گفت: احساس می‌کنم مدیران فرهنگی دیگر آن دغدغه را ندارند و فکر می‌کنم این موضوع به جوانان لطمه زده که زمانی با شور و شوق آمده بودند. من آن موقع مدیر تولید بودم ولی تمام مسئولیت فیلم بر عهده من بود از سال ۶۵ ورود جدی و حرفه‌ای به سینما داشتم رسالت هنرمند این است که از جامعه‌اش یک گام جلوتر باشد. ما نامه‌ای با خودکار به رهبری نوشتیم و از ایشان دعوت کردیم که به اتفاق خانواده سر سریال حضرت مریم (س) بیایند. حتی دوستان گفتند لااقل این نامه را تایپ کن، اما همان نامه را به وحید حقانیان دادم و رسید به جایی که حضرت آقا یک روز از صبح با خانواده پشت صحنه سریال آمدند و این باورکردنی نبود.
 
وی گفت: بچه‌هایی از جنگ که در آسایشگاه ثارالله هستند همان‌ها خود ما هستند این ما هستیم که به دنیا چسبیده‌ایم ما می‌توانستیم در همان آسایشگاه ثارالله باشیم غبطه می‌خورم که جایگاه خوب را با دنیا معاوضه کردیم باید به این آسایشگاه برویم آنها خیلی مردند و نشان از مردانگی و جوانمردی دارند. بیاید گاهی به آنها سر بزنیم. فکر می‌کنم فرشته‌ها بالای سقف ثارالله در پرواز هستند.
در بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت محسن علی اکبری تهیه‌کننده سینما رسید. محمد خزایی دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد، دکتر محمدرضا تقی پور مقدم مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و دکتر یاشارنادری مدیر موسسه فرهنگی بنیاد روایت فتح از وی تجلیل کردند.
تقی‌پور در این بخش گفت: خوشحالم که به مناسبت این جشنواره در خدمت شما هستم. من یک هموطن ایرانی بودم که در سن ۱۵ سالگی انتخاب زیبا کردم و به جنگ رفتم و این افتخار نصیبم شد که ۳۸ سال روی ویلچر بنشینم. از این بابت افتخار می‌کنم که شما روی پای خودتان هستید. همانطور که قرار است ما تا آخر عمر روی ویلچر بنشینیم نشان دادن این درد و رنج و غرور وظیفه شماست. در برابر همه شما مردم ایران و تمام هنرمندان کشورم که بعد از گذشت ۴۰ سال جنگ را در کارهای هنری نشان می‌دهند سر تعظیم فرود می‌آورم.
سپس با اهدای لوحی از او تجلیل شد.
معرفی برگزیدگان «جشنواره جشنواره‌ها»
در بخش «جشنواره جشنواره‌ها» بعد از پخش کلیپ نامزدهای نماهنگ، تندیس و دیپلم افتخار به فرید فرخنده کیش برای نماهنگ «حلول» رسید.
فرخنده‌کیش حین دریافت این تندیس گفت: نگاه مقاومت در عصر حاضر نگاه به فقر است برای همین جایزه خودم را به موسسه حامی الغدیر که خیریه حامی معلولان تقدیم می‌کنم.
تندیس بهترین انیمیشن در بخش «جشنواره جشنواره‌ها» هم به امیر مهران برای «شهر خاموش» تقدیم شد، دیپلم افتخار این بخش به مرکز گسترش برای «شهر خاموش» رسید.
تندیس فیلم کوتاه داستانی این بخش را هم عمار فتحی برای «تمام مریم‌ها» از آن خود کرد.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به عباس ایمانیان؛ تهیه‌کننده فیلم مستند کوتاه «نامه‌ای از دمشق» اهدا و دیپلم افتخار جشنواره هم به «صداوسیمای مرکز استان سمنان» اعطا شد.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به مرتضی شعبانی؛ تهیه‌کننده فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» تعلق گرفت و دیپلم افتخار جشنواره نیز به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» رسید.
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم سینمایی بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به فیلم سینمایی «بازمانده» اهدا شد.
پایان بخش مراسم اختتامیه جشنواره شانزدهم، تجلیل از جمشید هاشم‌پور ستاره سینمای دهه ۶۰ و ۷۰ ایران بود.
این مراسم در حالی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان جمعی از مسئولان، سینماگران و علاقمندان سینمای دفاع مقدس از جمله دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سردار حق طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، نادری مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مرتضی رزاق کریمی قائم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، جمشید هاشم‌پور، مجید انتظامی، محمدیاشار مهدی مسعودشاهی سینماگر، حسین زندباف، جعفر گودرزی منتقد سینما و... بود که برخلاف اعلام قبلی پخش آنلاین نداشت.
               
 
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما