يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب : ۱۵۲۲۹

مرکز گسترش به هنرمندان ایرانی برگزیده‌ی جشنواره فیلم «ونیز» تبریک گفت

۰
مرکز گسترش به هنرمندان ایرانی برگزیده‌ی جشنواره فیلم «ونیز» تبریک گفت
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این دوره‌ی جشنواره فیلم ونیز که با وجود همه‌گیری ویروس کرونا و با رعایت سختگیرانه‌ی پروتکل‌های بهداشتی، بصورت فیزیکی برگزار شد، پنج جایزه از آن سینمای ایران شد که در جای خود بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این موفقیت بزرگ در اولین رویارویی هنر سینما با پاندمی کرونا در صحنه‌ی جشنواره‌ی ونیز را به مجید مجیدی کارگردان نامدار سینمای ایران، روح‌الله زمانی بازیگر نوجوان «خورشید»، احمد بهرامی کارگردان «دشت خاموش»، شهرام مکری و نسیم احمدپور نویسندگان فیلم «جنایت بی‌دقت» و جامعه‌ی سینمایی کشور تبریک گفته، موفقیت‌های بیشتر سینماگران ایرانی در عرصه‌های مهم فرهنگی- هنری را با پیام صلح و دوستی ایرانیان خواهان است.
گفتنی است در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز که قدیمی‌ترین فستیوال فیلم جهان و یکی از 3 جشنواره بزرگ جهانی است، «روح‌الله زمانی» بازیگر نوجوان و بسیار مستعد فیلم سینمایی «خورشید» ساخته مجید مجیدی موفق به دریافت جایزه «مارچلو ماسترویانی» ویژه بهترین بازیگر نوظهور جشنواره ونیز شد. زمانی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فرصت حضور در این جشنواره معتبر را از دست داده بود، در پیام ویدئویی خود خطاب به حضار گفت: از «آلبرتو بارابارا» مدیر جشنواره ونیز و «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران و همچنین آقای مجیدی تشکر ویژه می‌کنم که مسیر زندگی من را به طور کلی تغییر داد. من از دل بچه‌های کار بیرون آمدم و امیدوارم روزی در هیچ جای جهان، هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد و تمام امکانات پیش روی آنها باشد.
در مراسم اختتامیه‌ی این دوره‌ی جشنواره ونیز، «کلر دنی» رئیس هیات داوران بخش افق‌های این رویداد سینمایی، فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی را به عنوان بهترین فیلم این بخش معرفی کرد. همچنین هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) هم «دشت خاموش» را به عنوان بهترین فیلم جشنواره ونیز ۷۷ انتخاب کردند.
پیش از آغاز اختتامیه اصلی جشنواره ونیز هم فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی جایزه فانوس جادویی بخش جنبی این رویداد سینمایی را نصیب خود کرده بود.
ضمن این که چهاردهمین دوره جوایز «بیساتوی» طلایی که سالانه از سوی هیات داورانی مستقل و به موازات جشنواره ونیز برگزار می‌شود و برگزیدگان خود را از میان فیلم‌های حاضر در این رویداد سینمایی انتخاب می کنند، امسال جایزه بهترین فیلمنامه خود را به شهرام مکری و نسیم احمدپور برای فیلم «جنایت بی‌دقت» داد.
هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز با تمهیدات خاص تحت تاثیر شیوع کرونا، از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار شد.
جایزه اصلی «شیر طلایی» بهترین فیلم این دوره‌ی جشنواره به فیلم «سرزمین آواره‌ها» ساخته «کلوئی ژائو» محصول آمریکا رسید و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به فیلم «نظم نوین» ساخته «مایکل فرانکو» محصول مشترک فرانسه و مکزیک اعطاء شد. جایزه بهترین کارگردانی جشنواره ونیز هم به «کیوشی کوراساوا» برای فیلم «زن یک جاسوس» رسید.

 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما