چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۱۵۰۹۱
فراخوان چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی منتشر شد

نجاتی: جشنواره فیلم کوتاه رضوی باید به یک میراث معنوی تبدیل شود

۰
نجاتی: جشنواره فیلم کوتاه رضوی باید به یک میراث معنوی تبدیل شود
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی، نشست رسانه‌ای و آیین رونمایی از فراخوان چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی صبح امروز (چهارشنبه 11 تیر) در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در شهر گرگان برگزار شد.
عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و رییس چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی، سعید نجاتی دبیر چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی، رضا یازرلو معاون هنری، سینمایی و سمعی و بصری و قائم مقام کمیته اجرایی جشنواره، مهدی صاحبدل مدیر انجمن سینمای جوان گرگان، محمود غریب‌آبادی مدیر و مسئول کمیته روابط عمومی و رکسانا قهقرایی مدیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی جشنواره در این جلسه حضور داشتند.
در ابتدای این جلسه محمود غریب‌آبادی مدیر روابط عمومی جشنواره ضمن تقدیر از حضور اهالی رسانه و تبریک دهه کرامت، از معاون هنری، سینمایی و سمعی و بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان دعوت به صحبت کرد.
رضا یازرلو بیان کرد: به واسطه درگیری با ویروس کرونا کارمان کمی سخت شده است. جشنواره فیلم کوتاه رضوی از جمله معدود برنامه‌هایی است که برای اجرا در شرایط کنونی کشور تصمیم به برگزاری آن گرفته شده است. با توجه به درگیری با کرونا برگزاری بسیاری از رویدادها با ابهام رو به رو شده است، اما با تمهیدات در نظر گرفته شده و تلاش‌های صورت گرفته امیدواریم که شاهد میزبانی و اجرای برنامه‌ای ارزشمند و هنری در کشورمان باشیم.
در ادامه سعید نجاتی دبیر جشنواره نیز عنوان کرد: خیلی خوشحالم که امسال دبیری جشنواره را در گرگان برعهده دارم. انتخاب استان گلستان اتفاق خوبی برای این رویداد است. تدبیر این استان و شهر گرگان که پیش از این جشنواره موفق انیمیشن را برگزار کرده بود، می‌تواند به برگزاری هرچه بهتر جشنواره فیلم کوتاه رضوی کمک کند. همچنین گرگان از نظر جغرافیایی ظرفیت‌های بالایی برای برگزاری یک رویداد سینمایی دارد.
وی با تقدیر از مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان و اهالی رسانه ادامه داد: فیلم کوتاه اهمیت و جایگاه بالایی در ایران و جهان دارد. سال گذشته بیش از دو هزار حضور بین‌المللی از سوی سینماگران ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی ثبت شد. چنین ساختاری را در تنها معدودی از کشورها می‌توان دید که خوشبختانه ایران یکی از آن‌هاست.
کارگردان فیلم کوتاه «دابر» توضیح داد: همچنین عنوان جشنواره‌های مذهبی متاسفانه گاهی باعث بی‌مهری‌هایی نسبت به این جنس رویدادها می‌شود، اما خوشبختانه با نگاه ویژه بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و تلاش‌های قابل تقدیر مدیران و مسئولان جشنواره باعث شده و می‌شود شان فیلمسازان و سینما با آثار هنری درخور و متناسب با مضامین جشنواره حفظ شود. باید از سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و حمایت‌های او و همچنین دفتر گرگان برای همراهی با جشنواره تقدیر کنم.
وی در پایان با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) می‌فرمایند: «رحمت خدا بر کسی که امر ما را زنده کند، دانش‌های ما را فرا بگیرد و به مردم بیاموزد». امیدوارم این رویداد از آغاز تا پایان با توجه به این نکته مهم و درخور شان و جایگاه والای امام رضا(ع) پیش برود و با وجود درگیری با کرونا با حمایت هنرمندان، مدیران و مسئولان، رسانه ها و خبرنگاران و مردم برگزاری رویدادی ویژه را شاهد باشیم.
در ادامه دکتر عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نیز با تبریک دهه کرامت توضیح داد: آغاز به کار جشنواره فیلم کوتاه رضوی را به فال نیک می‌گیریم. سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) بسته و این رویداد به عنوان دوسالانه درنظر گرفته شده است. امسال میزبانی این جشنواره که از برنامه‌های اصلی بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) است، برای اولین بار به استان گلستان سپرده شده و اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی هدف اصلی این جشنواره است.
وی افزود: روش و سیره عملی امام رضا(ع) رد نکردن نیازمندان از درگاه خویش، تبسم و لبخند، همنشینی با خدمتکاران و غلامان و همه روایت‌هایی است که از سوی بزرگان دین درباره ایشان نقل شده است. امروز فراخوان جشنواره فیلم کوتاه رضوی با هدف شناسایی استعدادهای سینمایی و تولیدکنندگان هنری در زمینه‌های موضوعی قید شده در فراخوان را منتشر می‌کنیم. آثار شاخص در زمینه سیره نبوی، آثار فرهنگی و ارزشی با محورهای عطوفت، نوع دوستی، صلح و... نیز معرفی خواهند شد. اخلاق شهروندی، تکریم خانواده، بهداشت، کسب معاش، صله رحم، رفع اندوه، آداب و مناسک، آیین‌های زیارت و به طور کلی سیره علمی و عملی امام رضا(ع) از موضوعات جشنواره است. فیلم کوتاه شامل فیلم داستانی، مستند و پویانمایی، فیلمنامه با موضوعات جشنواره، فیلمسازان نوجوان، هنرمندان استان گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی و قم، فیلم‌های موبایلی، بخش جنبی شامل کارگاه‌ها، ورکشاپ ها ونشست‌های تخصصی از جمله بخش‌های این جشنواره سینمایی هستند.
ادامه این نشست خبری به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص یافت.
رییس چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی درباره علت انتخاب استان‌های نامبرده برای بخشی مجزا توضیح داد: این استان‌ها به دلیل همسایگی و همجواری با استان خراسان رضوی و بارگاه امام رضا(ع) با نگاه ویژه مورد توجه قرار دارند.
همچنین دبیر جشنواره نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آثار منتخب بعد از جشنواره در اختیار عموم قرار می‌گیرند یا نه، توضیح داد: فیلم ماحصل تلاش فیلمساز است بنابراین نمی‌توان به راحتی برای پخش تلویزیونی و انتشار آن تصمیم گرفت؛ زیرا صاحبان آثار درصدد بازگشت سرمایه‌شان هستند و فیلم‌های برگزیده جشنواره هم با حفظ حقوق صاحبان آثار تا حد امکان معرفی خواهند شد تا مورد استفاده و بهره قرار بگیرند.
کشمیری نیز در همین رابطه بیان کرد: دوره‌های آموزشی بخش جنبی به ویژه برای نوجوانان و جوانان در جشنواره با هدف عمومیت بخشی به جشنواره و تاثیرات آن دنبال می‌شود. جشنواره فیلم کوتاه رضوی از معدود رویدادهایی است که در شرایط کرونا قرار است برگزار شود و 100 میلیون برای جوایز جشنواره در نظر گرفته شده‌اند.
نجاتی نیز در ادامه از اختصاص بودجه به تولید فیلم توسط بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و انجمن سینمای جوانان ایران با انتخاب فیلمنامه های برتر به عنوان یکی از اقدامات جشنواره خبر داد و گفت: خوشبختانه بودجه خوبی به تولید اثر در این دوره از رویداد اختصاص یافته است و این شاید یکی از مهم‌ترین آورده‌ها و تاثیرات جشنواره باشد.
وی همچنین به لندینگ سایت شمس توس برای آپلود فیلم‌ها و انجام روند ثبت نام و ارسال آثار در بستر آنلاین جشنواره اشاره و عنوان کرد: این اقدام علاوه بر حفظ سلامت مخاطبان، به جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های مادی و معنوی کمک می‌کند.
دبیر جشنواره در پایان بیان کرد: امیدوارم بخش مردمی فیلم‌های موبایلی به جشنواره عمومیت ببخشد و از طرف دیگر امید دارم این جشنواره همچون برج گنبد قابوس به یک میراث معنوی برای اهالی استان تبدیل شود و مردم نسبت به آن عرق داشته باشند.
گفتنی است که یکم آذرماه 99 آخرین مهلت ارسال آثار، نیمه اول بهمن 99 زمان اعلام اسامی آثار منتخب و 4 الی 7 اسفندماه امسال محدوده زمانی برگزاری اختتامیه جشنواره اعلام شده‌اند.
 
 
فراخوان«چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی»
 
 
 
از سری برنامه‌های هجدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (علیه‌السلام) به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) و حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و بزرگداشت حضرت احمد بن موسی- شاهچراغ (علیه‌السلام)، همزمان با دهه کرامت، توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌گلستان برگزار می‌شود .
 
اهداف جشنواره:
 • اشاعه و ترویج فرهنگ منوّر رضوی.
  گسترش فعالیت‌های هنری مرتبط با سیره ائمه­ی معصومین (علیه‌السلام) به ویژه حضرت امام‌رضا (علیه‌السلام).
  شناسایی وگرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی‌وهنری در زمینه سیره شخصیت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) ائمه معصومین (علیهما السلام) به ویژه امام‌رضا (علیه‌السلام) و کمک به انتشار گسترده‌تر این آثار.
  کشف و معرفی استعدادهای جوان.
  معرفی آثار شاخص در زمینه سیره نبوی.
  تولید آثار ارزشی و فرهنگی با محوریت عطوفت، رازداری، نوع دوستی، صلح و ... در سیره امام.
 
موضوع جشنواره:
فرهنگ رضوی شامل: احادیث، داستان‌ها، آموزه‌های تربیتی درکلام و سیره پیامبراعظم (صلی الله علیه) و اهل‌بیت به ویژه حضرت امام رضا (علیه‌السلام)، یاران و خادمان، جایگاه سیره علمی واخلاقی ومناظرات آن بزرگوار، مبانی انتظار و مهدویت و مفاهیمی ملهم از سیره‌رضوی مانند مهربانی، کرامت انسانی، بنیان خانواده، کار و تلاش، امید، سلامت و تندرستی، نماز و نیایش، علم و اخلاق، امانت داری، ظلم ستیزی، نیکی به والدین، اخلاق شهروندی، علم ورزی، مبانی نمایشی قرآن، دوری از گناه، نهی از ترک ازدواج، پرهیز از مجادله، بهداشت، میانه‌روی در خوراک، کسب معاش، توصیه‌های پیامبر (صلی الله علیه)، صدقه و بخشنده‌گی، زیان ریاست‌طلبی، راستگویی، سیمای امام مهدی (عجل الله تعالی)، تشویق به پرسش، عقل و ادب، اخلاق خوش، تواضع امام، روزه و ماه‌رمضان، ارزش زیارت امام، عاشورا، پیوند محبت اهل‌بیت با عمل به دین. یاری مومنان، صله رحم، رفع اندوه مردم، اجر تلاش، وفای به عهد، ائمه از دیدگاه غیر مسلمانان، ضرورت تولی و تبری، نقش و اهمیت اماکن تاریخی- فرهنگی و مذهبی در حفظ و احیاء حیات شهرها، آداب و مناسک و آئین‌های زیارت میراث ناملموس رضوی.
 
بخش‌های جشنواره:
جشنواره شامل 5 بخش است:
الف) فیلم کوتاه شامل:داستانی، مستند، پویانمایی
ب) فیلمنامه
این بخش شامل فیلمنامه‌هایی با موضوع جشنواره است.
ج) فیلم‌سازان نوجوان:
 فیلم‌های تولید شده توسط نوجوانان متولدین سالهای82 تا 87 می‌توانند در این بخش شرکت کنند.
د) بخش ویژه:
در بخش ویژه فقط آثار هنرمندان استان‌های گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی و قم قابل پذیرش است.
 • این بخش شامل فیلمهای موبایلی حداکثر تا 3 دقیقه است.
  علاقمندان به شرکت در این بخش می‌توانند به دفاتر انجمن سینمای جوان واقع در استان‌های فوق مراجعه نمایند.) تولید و تحویل آثار در این بخش با هماهنگی دفاتر انجمن سینمای جوان استانهای ذکر شده صورت می‌پذیرد)
ه) بخش جنبی:
1-برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری
2-برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی - تخصصی
 
مقررات بخش فیلم:
 • حداکثر زمان آثار 30 دقیقه است.
  سال تولید 97 به بعد به شرط اینکه پیش از آن به جشنواره رضوی ارسال نشده باشد.
  تعداد فیلم‌های ارسالی
  فیلم‌هایی که استانداردهای فنی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌شوند.
  دبیرخانه جشنواره، هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال بارگذاری نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کنندگان را نمی‌پذیرد.
  پس از راهیابی فیلم‌ها به بخش‌های جشنواره امکان خارج کردن آنها از برنامه وجود ندارد.
  تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات با دبیر جشنواره است.
  تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه مقررات می‌باشد.
  فیلم‌هایی که بصورت مجازی در سایت‌های مختلف به نمایش گذاشته شده‌اند از بخش مسابقه حذف خواهند شد.
  به فیلم‌های برگزیده که بیش از یک کارگردان داشته باشد، فقط یک جایزه تعلق خواهد گرفت.
  برای تمامی آثار راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره، گواهی شرکت به صورت اینترنتی صادر خواهد شد.
  ستاد برگزاری مجاز است حداکثر 3 دقیقه از آثار شرکت کننده در جشنواره را در برنامه‌های تلویزیونی به منظور تبلیغ و اطلاع رسانی به نمایش درآورد.
  فیلم‌هایی که بیش از یک کارگردان دارند و به بخش مسابقه راه پیدا می‌کنند، فقط یک نفر به نمایندگی از گروه کارگردانی به جشنـواره دعوت خواهـد شد.
 شرایط فنی آثار ارسالی در مرحله اول:
حجم آثار ارسالی (بارگذاری شده) نباید بیشتر از 500 مگابایت باشد.
توجه: در مرحله دوم شرایط فنی آثار دریافتی منتخب به اطلاع پدیدآورندگان آثار خواهد رسید.
ثبت‌نام و ارسال آثار در جشنواره تنها به شیوه اینترنتی امکان پذیر است، بنابراین لازم است درخواست کنندگان با مراجعه به سایت‌های golestan.shamstoos.ir و shamstoos.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و نسبت به بارگذاری آثار اقدام نموده و کد رهگیری ارسال شده از طریق سایت به شماره تلفن همراه و ایمیل را تا اعلام نتایج نهایی نزد خود نگاه‌دارند.
 
فرمت‌های قابل پذیرش:
 • MOV (H.264)
  MPEG 4 (H.264)
  MPEG 2
  DV AVI
 
مقررات فیلمنامه:
 • فیلمنامه ها باید در پرتال جشنواره به صورت آنلاین ثبت شده وکد دریافتی از سایت را نزد خود نگه دارند.
  همراه بودن خلاصه فیلمنامه در حداکثر یک صفحه A4 در صفحه اول فیلمنامه الزامی است.
  فیلمنامه می‌بایستی بر مبنای زمان حداکثر ۱۵ دقیقه نوشته شده باشد.
  حداکثر آثار ارسالی دراین بخش2 فیلمنامه می‌باشد.
  ارسالی نباید تولید شده باشند.
  فیلمنامه‌های برگزیده در کتاب جشنواره چاپ خواهند شد.
  فیلمنامه‌های برگزیده با تفاهم نویسنده به تولید خواهد رسید.
  فیلمنامه‌ها نباید به دوره‌های قبلی جشنواره رضوی ارسال شده باشند.
  فیلمنامه‌ها باید با رعایت اصول حروف‌نگاری با فونت BNazanin، سایز 14 فاصله خطوط یک و نیم و فقط به صورت pdf در سایت اینترنتی دبیرخانه بارگذاری شود.
  فیلمنامه‌هایی که بیش از یک نویسنده دارند و به بخش مسابقه راه پیدا می‌کنند، فقط یک نفر به نمایندگی از گروه نویسندگان به جشنواره دعوت خواهند شد.
  به فیلمنامه‌های برگزیده که بیش از یک نویسنده داشته باشند، فقط یک جایزه تعلق خواهد گرفت.
 
جوایز:
بخش داستانی:
 • رتبه اول: تندیس و دیپلم افتخار و جایزه نقدی هشتاد میلیون ریال
  رتبه دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ شصت میلیون ریال
  رتبه سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی چهل میلیون ریال
 
بخش مستند:
 • رتبه اول: تندیس و دیپلم افتخار و جایزه نقدی هشتاد میلیون ریال
  رتبه دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ شصت میلیون ریال
  رتبه سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی چهل میلیون ریال
 
بخش انیمیشن:
 • رتبه اول: تندیس و دیپلم افتخار و جایزه نقدی هشتاد میلیون ریال
  رتبه دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ شصت میلیون ریال
  رتبه سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی چهل میلیون ریال
تبصره: هیات داوران می‌توانند 4 دیپلم افتخار فنی در تمام بخش‌های فیلم به مبلغ هر کدام بیست میلیون ریال اهدا نمایند. (این جایزه شامل فیلمبرداری، صدابرداری /صداگذاری، تدوین و فیلمنامه است)
 
بخش فیلمنامه:
 • رتبه اول: تندیس و دیپلم افتخار و جایزه نقدی چهل میلیون ریال
  رتبه دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ سی میلیون ریال
  رتبه سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی بیست میلیون ریال
 
بخش موبایلی:
 • به 3 نفر برگزیدگان این بخش هر کدام مبلغ ده میلیون ریال اهدا می‌شود.
 
بخش نوجوانان:
 • نفر اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال
  نفر دوم: دیپلم افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال
  نفر سوم: دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال
 
جایزه بزرگ جشنواره:
 • مبلغ صدو بیست میلیون ریال به فیلمی با محوریت موضوع اصلی جشنواره
 
جایزه ویژه دبیر:
 • دبیر جشنواره می‌تواند در راستای اهداف و سیاست‌های جشنواره دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به یکی از فیلم‌های جشنواره اهدا کند.
 
 • تذکرات مهم:
 1. اطلاعاتی که در هنگام ثبت‌نام در سایت جشنواره ثبت می‌شود مستقیماً در کاتالوگ و اخبار جشنواره بهره‌برداری می‌شود، لذا لازم است فیلم‌سازان اطلاعات صحیح و کامل را ثبت کنند.
  ثبت فرم رضایت کتبی تهیه‌کننده خصوصی یا دولتی در سایت الزامی است.
  با ارسال فیلم به جشنواره رضوی، تهیه‌کننده اثر یا نماینده قانونی ایشان به دبیرخانه جشنواره اختیار و اجازه می‌دهد که فیلم‌های منتخب را درصورتی‌که جنبه انتفاعی و مالی نداشته باشد باهدف آموزشی توسط بنیاد فرهنگی امام رضا (علیه‌السلام) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان به نمایش درآورد و در این زمینه اعتراضی نخواهد داشت.
  نتایج بازبینی فقط از طریق سایت اختصاصی جشنواره اعلام می‌شود.
 
تقویم:
آخرین‌مهلت: یکم آذرماه ماه 1399
اعلام آثار منتخب: نیمه اول بهمن‌ماه
زمان برگزاری: 4 تا 7 اسفندماه 1399
 
نشانی دبیرخانه:
استان گلستان – گرگان – بلوار شهید شکاری – اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی– معاونت هنری و سینمایی-دبیرخانه جشنواره فیلم رضوی
کد پستی: 4916683445
تلفن: 01732226060 – 01732243087 داخلی 266 و 253
تماس مستقیم: 32261820-017
سایت ثبت‌نام:  golestan.shamstoos.ir و shamstoos.ir
پست الکترونیک:   razavishortfilmfestival@yahoo.com
 
 
 
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما