چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب : ۱۵۰۸۸

آرزوی سلامتی برای استاد خسرو سینایی

۰
آرزوی سلامتی برای استاد خسرو سینایی
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، دکتر فریدون مجلسی در اعتماد نوشت: یک ماهی است که خسرو سینایی، هنرمند موسیقی و سینما و ادبیات و شعر گرفتار بیماری و یک عمل جراحی شده و در بیمارستان بستری است. سینایی نامی برجسته در فیلم مستند و فیلم داستان مستند است که آثار بسیار در این زمینه برجای نهاده و شاگردان بسیار تربیت کرده است. سینمای ایران و فیلم مستند ایران به او مدیون است. سینایی مترجم و داستان‌نویس و شاعر حساس و خوبی است. چندین اثر ارزشمند از او در این زمینه‌ها منتشر شده است. موسیقیدان است و مهارتی در نواختن آکاردئون داشت که وقتی به دلیل مشکل کمر از نواختن آن بازماند، بسیار ملول و متاسف بود.
فیلم‌های مستند او درباره‌ی لهستانی‌هایی که در جریان جنگ جهانی دوم از سیبری به ایران آمدند و مدت‌ها در کمپ‌های تهران و اصفهان و اهواز اقامت داشتند و حتی این که سالیان بعد بازماندگان‌شان در ایران و جهان چه می‌کردند، دستمایه چند اثر سینمایی مستند قبل و بعد از انقلاب شد. فیلمی به یاد ماندنی در کنار «ژازه تباتبایی» همراه با گروهی از هنرمندان سرشناس دارد که در آن آکاردئون می‌نوازد و آنان را دسته‌جمعی به خواندن وامی‌دارد. از لحاظ ضبط چهره‌های هنری ایران در آتلیه ژازه با آن مجسمه‌های ساخته شده از پیچ و مهره و قطعات گیربکس اثری تاریخی است. اثری مشترک با لهستانی‌ها در دست داشت که سال‌ها تا آستانه تهیه پیش می‌رفت و باز می‌ماند و آرزومند تهیه آن است که صمیمانه آرزومندم هرچه زودتر از بند بستر آزاد شود و بتواند این آرزوی هنری بین‌المللی را تهیه کند.
در خانه خودشان، دستگاهی می‌توان گفت عتیقه برای برق گذاشتن و درمان کچلی داشتند که یادگار پدر پزشک ایشان بود که شاید هشتاد سال پیش با خود از فرانسه به ایران آورده بود و وسیله درمان در ساری بود، پیش از آنکه در تهران چنان دستگاهی داشته باشند. مدتی می‌کوشیدند آن را به موزه‌ای تقدیم کنند که با برخورد با تشریفات بروکراتیک و اطوار کارمندی موفق نمی‌شدند؛ از این جریان فیلمی تهیه کرده‌اند که واقعا دیدنی است. فیلم مستند هرمز «جزیره رنگی» از آثار چند سال اخیر شاهکاری هنری و ماندنی است.
از خداوند می‌خواهیم که این هنرمند ارجمند را برای ما حفظ کنند و به سلامت به خانه بازگردد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما