دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب : ۱۴۸۹۲
به اعتقاد اهالی رسانه،

مستندهای جشنواره فجر قوی‌تر از فیلم‌های سینمایی بودند

۰
مستندهای جشنواره فجر قوی‌تر از فیلم‌های سینمایی بودند
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این دوره‌ی جشنواره فیلم فجر، 10 اثر مستند به نمایش درآمد و با وجود نمایش دیرهنگام در پردیس ملت، مورد توجه اهالی رسانه درآمد؛ به‌گونه‌ای که بیشتر آنها معتقد بودند مستندهای فجر، قوی‌تر از بسیاری از فیلم‌های سینمایی است.
 
دغدغه‌ی اجتماعی مستندسازان بیشتر از فیلمسازان داستانی است
جعفر گودرزی نایب رئیس انجمن منتقدان سینما در این ارتباط می‌گویند: دغدغه‌ای که مستندسازان دارند، بیشتر از فیلمسازان سینمای داستانی است و آنها نگاه درست‌تری به مضامین و مسائل اجتماعی دارند.
وی ادامه داد: به اعتقاد من آثار مستندسازان به واقعیت اجتماعی ما نزدیک‌تر است و حقیقت سینما هم همین است که بازتاب جامعه یا همان آیینه‌ی تمام‌نمای جامعه باشد. لذا آنها از زاویه‌ی درست‌تری به موضوعات اجتماعی نگاه می‌کنند.
 
این دو مستند از اغلب فیلم‌های سینمایی جذاب‌تر بودند
شاهین امین منتقد سینما هم اظهار کرد: کیفیت بصری و سینمایی این مستندها حتماً از فیلم‌های داستانی بالاتر است؛ اما دو فیلم «جایی برای فرشته‌ها نیست» و «خط باریک قرمز» به لحاظ جذابیت و کشش دراماتیک، تقریباً از اغلب فیلم‌های سینمایی جشنواره جذاب‌تر و پُرکشش‌تر بودند.
وی افزود: اگر این مستندها اکران درستی بشوند و تبلیغ مناسبی روی آنان صورت بگیرد، می‌توانند با فیلم‌های پُرفروش سینمایی هم رقابت کنند.
 
فیلم‌های داستانی از یک مستند محض هم خنثی‌تر بودند
سحر عصرآزاد منتقد سینما نیز در این خصوص گفت: من سینمای مستند ایران را دنبال می‌کنم و سطح آن را بالاتر از سینمای داستانی می‌دانم. امسال جشنواره فجر هم موقعیتی ایجاد کرد که این قیاس به شکل دقیق‌تری اتفاق بیفتد؛ به این معنا که سینمای مستند از منظر اصول فیلمسازی و رویکرد دراماتیک چقدر جلوتر از سینمای داستانی است.
وی یادآور شد: در خیلی از فیلم‌های داستانی که باید داعیه‌ی درام‌پردازی داشته باشند، کوچکترین توجهی به قصه و درام نمی‌دیدیم و از یک مستند محض هم خنثی‌تر و بی‌تاثیرتر بودند. به همین دلیل می‌توان گفت سینمای مستند ما خیلی جلوتر از سینمای داستانی است.
 
فجر امسال از دوره‌های پُرقدرت مستند بود
حمیدرضا مُدقق سردبیر گروه فرهنگ و هنر شبکه خبر هم معتقد است که امسال سطح فیلم‌های مستند جشنواره فجر خیلی بالا بوده و جزء دوره‌های پُرقدرت مستند در این رویداد سینمایی بود.
وی نیز معتقد است که کیفیت برخی از این مستندها از فیلم‌های داستانی بالاتر بود.
 
مستند در سینمای داستانی تاثیر گذاشته است
رضا صائمی نویسنده و منتقد سینما نیز گفت: در سال‌های اخیر سینمای کوتاه و مستند ایران پیشروتر از سینمای داستانی است. ضمن این که سینمای داستانی ما هم به تدریج به سمت مستند گرایش پیدا کرده است.
وی یادآور شد: امسال چند فیلم داستانی جشنواره از همان ابتدا تاکید کرده بودند که فیلم براساس یک داستان واقعی ساخته شده که این نشان می‌دهد سینمای مستند از نظر ساختاری و در شکل روایت، روی سینمای داستانی تاثیر گذاشته است. این معنای پیشرو بودن سینمای مستند را دارد و این که امروزه فیلم داستانی پیرو مستند شده است.
 
مستندها پخته‌تر و پُرکشش‌تر بودند
محمدرضا مقدسیان مجری و منتقد سینما هم اظهار کرد: به نظر من فیلم‌های مستند و کوتاه جشنواره فجر از جمیع جهات، هم از نظر بدعت و تازگی و هم روایی و جذابیت سوژه، برای 70، 80 درصد مخاطبان فیلم‌های سینمایی جشنواره پخته‌تر و پُرکشش‌تر بود.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما