يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب : ۱۴۸۸۷

پیشنهاد سنگین مستند «خط باریک قرمز» به مسوولان

۰
پیشنهاد سنگین مستند «خط باریک قرمز» به مسوولان
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، مستند سینمایی «خط باریک قرمز» که در بخش مستند سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد امروز -20 بهمن ماه- ساعت 22 در پردیس سینمایی ملت روی پرده می‌رود.
فرزاد خوشدست درباره موضوع این مستند توضیح داد: داستان «خط باریک قرمز» در کانون اصلاح و تربیت روایت می‌شود و در ساختار محتوایی خود پیشنهاد سنگینی مطرح می‌کند که می‌تواند پرچمی برای حقوق بشر در کشورمان باشد. سنگین از این جهت که هضم آن برای مسوولینی که با مجرمان و بزهکاران رو به رو هستند از جمله وزارت کشور، قوه قضاییه، سازمان امور زندان ها، ستاد مبارزه با مواد مخدر و حتی خانواده هایی که از این موضوع آسیب دیده اند، احتمالا دشوار خواهد بود.
وی افزود: زمانی که قصد ساخت این فیلم را داشتم، شخصی به من گفت اگر حتی مسیر زندگی یک نفر با ساخت این فیلم تغییر کند تو برنده میدان هستی و حالا با ساخت «خط باریک قرمز» مسیر زندگی سه جوان تغییر کرد. اولی که دخترش چند ماه دیگر به دنیا می آید و زندگی عادی و خوبی را شروع کرده و با آرامش زندگی می کند، در حالی که زمانی که دستگیر شد یک منطقه نفسی راحت کشیدند چرا که میزان خلاف هایش بسیار بود. دیگری ادامه تحصیل داد و نفر سوم با گذشت اولیای دم از اعدام نجات پیدا کرد.
وی با تاکید بر این که «خط باریک قرمز» حاوی پیشنهادی برای تغییر مسیر زندگی بزهکاران است، اظهار کرد: مستند اجتماعی باید راهکار ارائه دهد تا برای مسوولان و مخاطبی که هر روز در کوچه و خیابان خبرهای تلخی از وقوع جرم را می شنوند، جذاب باشد. ما در مستند «خط باریک قرمز» از هنر درمانی استفاده کردیم که بازیگری زیرمجموعه این مقوله محسوب می شود. به اضافه این که برخی از ستاره های سینما از جمله فرهاد اصلانی و هنگامه قاضیانی در این فیلم حضور دارند و همین مستند ما را برای مخاطبان به ویژه علاقمندان به بازیگری جذاب می کند.
خوشدست در ادامه با اشاره به فیلم های داستانی حاضر در بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: امسال شاهد پدیده صندوق عقب در سینمای داستانی بودیم؛ به این معنا که از هر 10 فیلم  در 5 فیلم فردی به سر دیگری ضربه زده و با پرت کردن او در صندوق عقب به جای دیگری منتقلش می کرد. در فیلم داستانی تنها می توان جرم را نشان داد بدون آن که راهکاری برای آن ارائه داد، اما در فیلم مستند علاوه بر نمایش واقعیت جرم، مسیری که مجرم پیش می گیرد و سرنوشتی که پیدا می کند را هم می توان به تصویر کشید.
خوشدست در پایان درباره نمایش عمومی مستندش گفت: خوشبختانه به لطف آقای طباطبایی نژاد معاونت نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، مستند «خط باریک قرمز» بدون هر گونه اصلاحیه موفق به دریافت پروانه نمایش شد و این فیلم اواخر اسفند ماه در گروه هنر و تجربه اکران می شود.
تیزر مستند خط باریک قرمز را اینجا ببنید
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما