چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۸
کد مطلب : ۱۴۸۸۳
نشست مسئولان «مرکز» با مدیرکل ارشاد قم برگزار شد

توجه ویژه به خانه‌های مستند و شناسایی استعدادهای جوان در شهرستان‌ها

۰
توجه ویژه به خانه‌های مستند و شناسایی استعدادهای جوان در شهرستان‌ها
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این جلسه که با حضور سیدموسی حسینی کاشانی (مدیرکل ارشاد قم)، محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل مرکز)، مرتضی رزاق‌کریمی (قائم‌مقام و معاون مستند مرکز)، سیدمجید رحیمی (مدیر پژوهش)، محمدرضا بهشتی (مدیر امور مجامع و جشنواره‌ها) و شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی) برگزار شد، حمیدی‌مقدم اظهار کرد: با توجه به رویکرد آقایان صالحی و انتظامی در حوزه سینما، توجه ویژه ما به استان‌های کشور در جهت شناسایی استعدادهای جوان سینمای مستند است.
 

 
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان سینمایی و ادارات کل ارشاد استان‌ها تصریح کرد: با توجه به ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیدیم که باید خودمان فعال‌تر شده و این دیالوگ را با استان‌ها برقرار کنیم تا ضمن پایه‌ریزی برنامه سال 99 منابعی که برای استان‌ها تعیین شده را پیگیری و به نتیجه برسانیم. ما از شهر قم شروع کردیم و در آینده به استان‌هایی که خانه مستند آنها فعال هست هم خواهیم رفت و این هدف را دنبال خواهیم کرد.
حمیدی‌مقدم یادآور شد: ما حوزه‌ی مشخصی را برای تعامل با استان‌ها فعال کردیم که بخش پژوهش «مرکز» است تا طرح‌ها و برنامه‌ها به این مجموعه ارائه شده و بتوانیم پاسخگو باشیم. در واقع قصد داریم به این نتیجه برسیم که یک مستندساز شهرستانی به یک استعداد تبدیل شده و خانه‌اش را هم ترک نکند تا فیلم بهتری در همان جغرافیا بسازد.
 

 
رزاق‌کریمی هم در این نشست اعلام کرد: حمایت‌هایی که مرکز گسترش از خانه‌های مستند و مستندسازها در سراسر ایران انجام می‌دهد، در چند بخش است:
1- ارتقاء کیفی آثار مستند و آشنایی مستندسازها با استانداردهای بین‌المللی از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور اساتید طراز اول و تهیه بسته‌های آموزشی که در اختیار خانه‌های مستند و فیلمسازان شهرستانی قرار می‌گیرد.
2- نمایش و نقد و بررسی فیلم‌های منتخب مستند که در سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی در جشنواره‌ها داشته‌اند.
3- بحث تولید مستند که برای عموم مستندسازان کشور از طریق سامانه ثبت طرح سایت مرکز گسترش انجام می‌شود. البته طرح‌هایی که پس از پالایش اولیه و از طریق ادارات کل ارشاد و خانه‌های مستند ارائه می‌شوند، در اولویت بررسی شورای مستند مرکز قرار می‌گیرند.
وی یادآور شد: برخی خانه‌های مستند که ماهیت فرهنگی- صنفی دارند، فکر می‌کنند که باید وظیفه تولید را هم برعهده بگیرند که این یک آسیب جدی است. تولید فیلم باید صرفاً در چارچوب تفاهمنامه و زیر نظر مرکز و اداره‌کل ارشاد صورت بگیرد.
رزاق‌کریمی افزود: بحث ما فقط حمایت مالی نسیت، بلکه اهمیت حضور «مرکز» با برخورداری از بهترین اساتید کشور در شورای مستند، هدایت پروژه است که این تبادل تجربه باعث ارتقاء سطح کیفی تولید مستند در کشور می‌شود.
 

 
مهندس حسینی کاشانی نیز ضمن تشکر از برگزاری این نشست اظهار کرد: شهر قم ویژگی‌های خاصی دارد و اگر یک فیلم این‌جا اکران شده و در مورد آن بحث شود، به کل کشور تسری پیدا می‌کند. به همین دلیل قم را باید ویژه ببینیم و از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی با تاکید بر این موضوع که ذهنیت نسبت به قم باید متفاوت از دیگر استان‌ها باشد، یادآور شد: در زمینه‌ی شعر، فیلم، تئاتر و موسیقی، استعدادهای زیادی در قم وجود دارد که اگر شرایط فراهم شود، خروجی‌های خوبی خواهیم داشت. ما سعی کردیم در بسیاری از زمینه‌ها مثل اینترنت پاک و رسانه‌های دیجیتال و... پیشگام باشیم و در بحث راه‌اندازی خانه‌های مستند هم جزء اولین استان‌ها بودیم.
مدیرکل ارشاد استان قم افزود: باید سازوکار تعامل اداره‌کل، مرکز گسترش و خانه مستند شفاف بوده و جایگاه این مجموعه‌ها مشخص شود. به عبارت دیگر باید آیین‌نامه‌ای تنظیم شود تا دوستان در خانه مستند بر اساس آن حرکت کنند.
وی پیشنهاد داد که برای هر استان، حداقل یک یا دو سهمیه‌ی تولید مستند در نظر گرفته شود تا انگیزه فیلمسازان آن استان تقویت شود.
در پایان این نشست، مدیرعامل مرکز گفت: خانه‌های مستند زیر نظر ادارات کل ارشاد استان‌ها هستند و باید مجوزهای نمایش و... را از این نهاد بگیرند. بحث مرکز، بیشتر کشف استعدادها، راه‌اندازی پاتوق فرهنگی، نمایش فیلم، برگزاری ورک‌شاپ و در نهایت حمایت از طرح‌هایی است که توسط اداره کل یا خانه مستند ارائه شده و در شورای مستند مرکز مورد بررسی قرار می‌گیرند.
حمیدی‌مقدم ضمن تایید صحبت‌های حسینی کاشانی تاکید کرد: باید با نگارش و ابلاغ شیوه‌نامه‌ای دقیق، حوزه اختیارات به شکل کامل مشخص و اعلام شود که بزودی این اتفاق خواهد افتاد.
وی اهمیت این نشست را بحث تولید مستند توسط مستندسازان شهرستانی اعلام کرد و افزود: طرح‌های باکیفیت باید هرچه سریع‌تر توسط اداره‌کل یا خانه‌ مستند به «مرکز» ارائه شود تا آن را عملیاتی کرده و باب یک اتفاق مهم را در سال 99 بگذاریم.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما