کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در نخستین نشست رسانه‌ای مدیرعامل مرکز گسترش مطرح شد:

حمیدی‌مقدم: در شیوه‌نامه حمایتی جدید «مرکز» نگاهی عادلانه به تقسیم منابع داریم

23 مهر 1398 ساعت 11:43

محمد حمیدی‌مقدم در نخستین نشست رسانه‌ای خود، از انتشار شیوه‌نامه حمایتی جدید مرکز گسترش خبر داد و گفت: براساس این شیوه‌نامه، در تمامی حوزه‌های حمایتی نگاهی عادلانه در تقسیم منابع داریم.


به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، نخستین نشست رسانه‌ای «محمد حمیدی‌مقدم» مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با تبیین فعالیت‌ها و رویکردهای این «مرکز» در حوزه‌ی تولید فیلم مستند، انیمیشن و سینمایی تجربی، تاکید بر شیوه‌نامه حمایتی جدید این مجموعه، نگاه استاندارد به برپایی جشنواره سینماحقیقت و... صبح امروز (سه‌شنبه 23 مهرماه 98) در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش برگزار شد.
در ابتدای این نشست شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز اظهار کرد: امروز صدمین روزی است که آقای حمیدی‌مقدم در مسئولیت مدیرعاملی مرکز منصوب شدند که همزانی آن با این نشست را به فال نیک می‌گیریم. همینطور ایشان سیزدهمین مدیرعامل مرکز گسترش از بدو تاسیس این مجموعه در سال 1363 تاکنون هستند و تقارن آن با سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت هم یادآور این مهم است که این عدد می‌تواند در جای خود خوش‌یمن هم باشد.
محمد حمیدی‌مقدم در آغاز صحبت‌های خود، با اشاره به اهمیت مرکز گسترش در نقشه سینمای ایران عنوان کرد: با توجه به وضعیت مالی امروز سینما ممکن است مرکز نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه نداشته باشد، اما به لحاظ استراتژیک نقش ویژه‌ای در سینمای ایران دارد. با توجه به تحولات سریع جامعه و فناوری‌های رسانه، قابلیت مستندسازی گسترش یافته و به اشتراک گذاشتن آن با توجه به کارکرد فضای مجازی آسان‌تر شده است. «مرکز» با این شناخت می‌خواهد از این فرصت استفاده کرده و با جهان بیرونی ارتباط برقرار کند.
وی در تبیین پنج جایگاه اصلی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سینمای ایران گفت: مرکز گسترش در وضعیت فعلی سینما از پایگاه‌های اصلی تولید فیلم مستند است. به لحاظ حضور در جشنواره‌های جهانی و تولید آثار قابل تامل، تنوع گونه‌ها و ژانرهای متفاوت مستند و همچنین زیر مجموعه‌های خارج از مستند و رئالیسم‌های اجتماعی، «مرکز» قابلیت بسیاری دارد.
حمیدی‌مقدم با تاکید بر این که مرکز گسترش در زمینه‌ی تولید انیمیشن هم تاثیرگذار است، تصریح کرد: این صنعت با توجه به زیرساخت ها و قابلیت‌هایش، جایگاه اساسی در مرکز گسترش دارد و این مجموعه همواره حمایت ویژه خود از انیمیشن تجربی خلاقانه را نشان داده است. با بررسی جشنواره‌های جهانی هم متوجه می‌شویم «مرکز» هر ماه خبرهای خوبی در زمینه دریافت جوایز بین‌المللی دارد. البته هدف اصلی در این حوزه، ورود به بازارهای جهانی با توجه به استعدادهای موجود در حوزه انیمیشن کوتاه هنری است که پلی برای ورود به انیمیشن بلند و تعامل با خارجی‌هاست و امیدواریم این نگاه هنری، ما را به سینمای جهان متصل کند.
مدیرعامل مرکز گسترش با بیان این که فیلم‌های تجربی هم مانند انیمیشن با فراز و فرود و رفت و برگشت‌های مدیریتی دچار نقصان بوده‌اند، گفت: امسال با حمایت دکتر انتظامی رئیس محترم سازمان سینمایی و طباطبایی‌نژاد مدیر سابق مرکز، تولید فیلم‌های تجربی به مرکز برگردانده شد و فیلمسازانی که در مرحله عبور از فیلمسازی کوتاه به سینمای بلند هستند و تمایلی به ساخت فیلم‌های سینمای بدنه ندارند، با سرمایه‌گذاری «مرکز» فضایی برای ساخت فیلم تجربی پیدا می‌کنند. سینمای تجربی با توجه به نگاه نویی که دارد می‌تواند راه‌گشا بوده و هوای جدیدی در سینمای داستانی با توجه به نگاه و فرم‌هایش ایجاد کند.
وی افزود: یکی از برنامه‌های مهم مرکز گسترش، راه‌اندازی خانه‌های مستند در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های کشور است تا با وجود این خانه‌ها، اشتیاق مستندسازان و علاقمندان فیلم مستند در شهرستان‌ها را پوشش دهد. اداره‌کل ارشاد استان‌ها و مرکز گسترش، دو بازوی حمایتی خانه‌های مستند هستند و امیدواریم شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه باشیم. ضمن این که امسال در آمار درخواست حضور فیلم‌های مستند در جشنواره سینماحقیقت، این اشتیاق فیلمسازان شهرستانی مشهود بود.
 

مدیر روابط عمومی مرکز نیز در توضیحی کوتاه یادآور شد که خانه‌های مستند به عنوان فعالیت صنفی فرهنگی در مراکز استان‌ها فعالند و به امر تولید فیلم نخواهند پرداخت.
در ادامه این نشست، حمیدی‌مقدم ضمن تاکید بر برگزاری جشنواره سینماحقیقت به عنوان مهم‌ترین جشنواره مستقل از منظر پرداخت به سینمای مستند در خاورمیانه افزود: با توجه به سیاست شفافیت سازمان سینمایی و اهمیت ویژه‌ای که آقای انتظامی به این موضوع دارد، شیوه‌نامه حمایتی مرکز گسترش که کار جدیدی است، طراحی شد. ما انتشار این شیوه‌نامه را با جلسه امروز همراه کردیم تا همه‌چیز در حوزه حمایتی، با نگاه عادلانه در تقسیم منابع برای همه فیلمسازان قابل رصد باشد که همه علاقمندان از طریق وب‌سایت مرکز و سازمان سینمایی می‌توانند به آن دسترسی یابند.
وی خاطرنشان کرد: هر فرد که طرح و فیلم