يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب : ۱۴۴۹۰
نمایش «زنانی با گوشواره‌های باروتی» برای اهالی رسانه در روز جهانی صلح

رضا فرهمند: این فیلم پیام صلح دارد

۰
رضا فرهمند: این فیلم پیام صلح دارد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این فیلم که با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده، مستندی درباره‌ی «نور» ژورنالیست جنگ است که با همه‌ی مخاطره‌ها و فشارهای اجتماعی ناشی از حضورش در جنگ با داعش مصرانه مبارزه می‌کند.
«زنانی با گوشواره‌های باروتی» عصر روز گذشته ۳۰ شهریور به مناسبت روز جهانی صلح در سالن عباس کیارستمی برای اهالی رسانه به نمایش درآمد و مرتضی شعبانی و رضا فرهمند در نشستی پیرامون اکران این مستند در گروه هنر و تجربه سخن گفتند.
در ابتدای این نشست رضا فرهمند با اشاره به ماهیت مستند سینمایی «زنانی با گوشواره‌های باروتی» گفت: آنچه مسلم است این فیلم پیام صلح دارد و هدف این بود که با روایت یک مستند زنانه، خشونت را که امری نکوهیده در میان انسان‌ها است، نفی کند و به تبع آن برای روایت قصه صلح باید داستانی زنانه تعریف می‌کردیم؛ چرا که بر هیچ یک از ما پوشیده نیست که زنان همواره روایتگر صلح و مهربانی بوده‌اند و این مستند هم اثری در جستجوی صلح است که زنان آن را روایت می‌کنند.
مرتضی شعبانی نیز بیان کرد: فیلم‌هایی از جنس «زنانی با گوشواره‌های باروتی» فیلم‌های مهمی هستند که هم از بُعد اقتصادی و بازگشت سرمایه و از جهت دیده شدن توسط عامه مردم اهمیت دارد. چرا که آثاری از این دست، در شرایط امروز و اعمال زور و خشونت می‌توانند پیام صلح جهانی را منتقل کنند.
وی ادامه داد: در تجربه‌هایی که با این فیلم در جشنواره‌های مختلف جهانی داشتیم، استقبال از این پیام صلح را شاهد بودیم و معتقدم این پیام توسط هموطنان نیز درک خواهد شد و تاثیر خود را در ایجاد همدلی و همبستگی در شرایط فعلی که در آن به سر می‌بریم، می‌گذارد.
فرهمند نیز تاکید کرد: «زنانی با گوشواره‌های باروتی» از انسان حرف می‌زند و هیچ هدف ایدئولوژیکی ندارد. داعش در این فیلم بهانه است و بیشتر روابط دو زن از دو وجهه‌ی متفاوت و فارغ از مباحث ایدئولوژیک را مطرح می‌کند. وجهه انسانی فیلم به اندازه‌ای است که هر دو فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» و «نت‌های مسی یک رویا» تنها نمایندگان ایرانی در جشنواره لوکارنو بودند و این نمایندگی پیام ویژه‌ای را در بردارد.
این مستندساز بیان کرد: بعد از نمایش این مستند در جشنواره لوکارنو، با بازتاب و استقبال خوبی از سوی مخاطب مواجه بودم و در گپ‌و‌گفت‌هایی که با هم داشتیم، حرف از جنس نفی خشونت به دور از هر شعاری بود؛ چراکه همه ما می‌دانیم امروزه جهان به دنبال صلح است.
در پایان این نشست، عوامل فیلم به پرسش‌های اهالی رسانه پاسخ گفتند.
مستند سینمایی «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به‌زودی در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران می‌شود.
این فیلم از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مرکز مستند حقیقت است.
 
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما