شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۱۴۴۲۱

«بهارستان خانه ملت» ترسیم بخشی از حافظه تاریخی یک ملت است

۰
«بهارستان خانه ملت» ترسیم بخشی از حافظه تاریخی یک ملت است
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از خبرگزاری فارس، بابک بهداد، کارگردان مستند«بهارستان خانه ملت» که این روزها در گروه هنر و تجربه در حال اکران است، درباره هدفش از ساخت این اثرگفت: قصد اصلی‌ام از تولید مستند بهارستان این بود که آگاهی و شناخت درستی از تاریخ و جغرافیای سیاسی و حیات اجتماعی ایران به نسل جدید ارائه دهم. اینکه در تاریخ ۱۵۰ ساله اخیر ما چه اتفاقاتی افتاده و در جغرافیای بهارستان که شامل میدان، مسجد سپهسالار و باغ نگارستان و... است، چه گذشته، زیرا وقایعی که هر کدامشان در سرنوشت ملت ایران تأثیر به‌سزایی داشت.
وی ادامه داد: تاریخ بستری را برای اندیشه باز می‌کند و الگویی برای رفتارهای اجتماعی ما است تا خطاهای گذشته را کمتر تکرار کنیم. فیلم تاریخی به ما نشان می‌دهد که چه گذشته‌ای داشته‌ایم و اینکه در هویت تاریخی چه بر ما گذشته است و اکنون ما با بازنگری و تامل در تاریخ متوجه می‌شویم که با فضای امروزمان چگونه برخورد کنیم.
بهداد با بیان اینکه پژوهش «بهارستان خانه ملت» ۲ سال و تولید نهایی فیلم ۵ سال طول کشیده است، خاطرنشان کرد: ساختن فیلم تاریخی کار ساده ای نیست. همزمان با مطالعه کتاب‌های مرتبط با این حوزه و بررسی نشریات متعدد دورهای تاریخی مختلف، تیم‌پژوهشی تشکیل دادم که در جمع‌آوری اسناد و عکس‌ها و حوادث مرتبط با بهارستان مرا یاری کنند.
 وی افزود: به کتابخانه ملی رفتیم و تمام روزنامه‌های دوره قاجار و پهلوی اول و دوم را بررسی کردیم و کتاب‌هایی معتبرمربوط به این دوره تاریخی بررسی شد. اتفاقات بهارستان را کنار هم قرار دادیم و کل پژوهش چیزی در حدود ۳ هزار صفحه شد که از دل آن تحقیقات فیلمنامه بهارستان خانه ملت شکل گرفت و طی ۶ ماه با همکاری رضا نوری فیلمنامه‌ نهایی نوشته شد؛ فیلمنامه‌ای که ساختار روایی بهارستان خانه ملت را در بر داشت.
این کارگردان همچنین گفت:‌ فیلم مستند «بهارستان خانه ملت» در سال ۵۷ تمام می شود و به فضای بعد از آن پرداخته نشده است زیرا احساس می‌کردم محدودیت‌هایی وجود دارد که نمی‌توان به آنها پرداخت. تا اواخر دهه ۶۰ را هم تحقیق کردیم که چه اتفاقاتی رخ داده است اما در نهایت تصمیم گرفتیم در سال ۵۷ فیلم تمام شود و تنها در چند دقیقه آخر فیلم فضای محیط امروز بهارستان را نشان دادیم.
وی درباره انتخاب نام فیلم نیز توضیح داد: وجود ساختمان مجلس که خانه مردم و ملت است، مرکزیت فیلم قرار گرفت. بسیاری از اتفاقات که در میدان و خیابان‌های اطراف بهارستان در جریان بوده، به خاطر و جود مجلس و پیوند آن‌با سرنوشت ملت ایران رخ داده است، به همین دلیل اسم فیلم را بهارستان خانه ملت گذاشتیم.
 مستند «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بابک بهداد این روزها در سینماهای هنر و تجربه در حال اکران است. این مستند اخیراً در دومین دوره جایزه سینماسینما، به عنوان بهترین مستند سال ۱۳۹۷ معرفی و تقدیر شد و همچنین دیپلم افتخار بهترین تهیه‌کنندگی فیلم بلند را از یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند دریافت کرد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما