سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب : ۱۴۳۸۹

مستند «مادرکشی» در خانه هنرمندان ایران روی پرده می‌رود

۰
مستند «مادرکشی» در خانه هنرمندان ایران روی پرده می‌رود
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی "سینماتجربی"، مستند «مادرکشی» در سال 1394 به سفارش «مرکز بررسی‌های نهاد ریاست جمهوری» ساخته شد. این فیلم نخستین بار در آذرماه 1395 و در جریان برگزاری نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در سینما فلسطین تهران با حضور برخی از اعضای هیأت دولت و شمار زیادی تماشاگر به نمایش درآمد. «مادرکشی» در این دوره‌ی جشنواره، نامزد بهترین نویسندگی و بهترین پژوهش شد و در مراسم اختتامیه موفق به کسب جایزه بهترین پژوهش از هیأت داوران گردید. همچنین در پنجمین جشنواره فیلم سبز تهران، کمیل سوهانی جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند را برای این فیلم دریافت کرد و محمد شکیبانیا هم جایزه بهترین فیلم بخش بین‌الملل این جشنواره را به خود اختصاص داد.
مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب‌‍شناسانه به وضعیت مهم و حکمرانیِ آب در ایران دارد. این مستند ضمن بازنمایی مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را از دیدگاه کشاورزان، صنعت‌گران و سایر مشاغل مرتبط به تصویر می‌کشد و علت‌های ایجاد بی‌آبی و پیامدهای آن را نیز بررسی می‌کند. سدسازی‌های بی‌رویه، دخالت در اکوسیستم طبیعی بوم ایران، حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق، انتقال آب بین حوزه‌های آبریز، از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی، از مواردیست که این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن پرداخته است.
یادداشت‌های زیادی در مطبوعات در ارتباط با این مستند بحث‌برانگیز نوشته شد و در فاصله یک سال پس از رونمایی آن (حدوداً تا پایان سال 96) در بیش از 100 دانشگاه و محفل‌های فرهنگی و محیط زیستی به نمایش درآمد. در جلسات نقد و نمایش فیلم هم گفتگوهای کارشناسی بسیاری پیرامون آن شکل گرفت.
مستند «مادرکشی» برای اولین بار در دی‌ماه 1395 مجوز پخش از سیمای جمهوری اسلامی را گرفت و اگرچه قرار بود در ساعت 20:30 سه‌شنبه 14 دی از شبکه مستند پخش شود؛ اما روی آنتن نرفت!
* برخی از موفقیت‌ها و جوایز این مستند عبارتند از:
1-  نامزد بهترین نویسندگی و نامزد بهترین پژوهش مستند بلند در نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت
2-  برنده دیپلم افتخار و تندیس زرین بهترین پژوهش از نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت
3-  نامزد بهترین فیلم، بهترین پژوهش و بهترین کارگردانی در بخش ملی پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز تهران
4-  برنده دیپلم افتخار و غزال زرین بهترین کارگردانی بخش ملی پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز تهران
5-  برنده دیپلم افتخار و غزال زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل پنجمین جشنواره بین‌‌المللی فیلم سبز تهران
6-  نماینده سینمای مستند ایران در جشنواره Grren Festival Network Award
7-  فیلم منتخب جشنواره  Grren Me 2016
8-  منتخب بخش نقد درون گفتمانی ششمین جشنواره فیلم مردمی عمار
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما