سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب : ۱۴۲۹۲

سینمای مستند و بحران تهیه‌کننده

۰
سینمای مستند و بحران تهیه‌کننده
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، محمد شکیبانیا دبیر هیأت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند در یادداشتی که در روزنامه ایران منتشر شده ، نوشته است: «بدون تردید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی طی دوره‌های مدیریتی مختلف و فراز و نشیب‌های سیاستگذاری مختلف، در مجموع کارنامه مثبتی داشته است و تعداد قابل توجهی از مستندسازان بنام کشور با حمایت این مرکز آثار تأثیرگذار و درخشانی را خلق کرده‌اند. به طور مشخص مایلم از دوران مدیریتی آقای محمد آفریده و آقای سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد یاد کنم که با همه اماها و اگرها و با همه نقدها و نکته‌هایی که در خصوص عملکرد مرکز گسترش وجود داشته و دارد، سینمای مستند توانسته است هرسال قدمی به جلو بردارد و ببالد و توسعه پیدا کند.
اگرچه بودجه سینمای مستند و نرخ‌های هزینه‌کرد تولید فیلم مستند به هیچ عنوان متناسب با روند افزایشی هزینه‌ها، افزایش نیافته اما سطح کیفی فیلم‌های مستند به وضوح افزایش یافته و بخشی از این توفیق بدون شک مرهون سیاست‌های حمایتی مرکز گسترش است. آنچه طی این سال‌ها یا مغفول ماند یا به اندازه کافی به آن پرداخته نشد تلاش برای توسعه تهیه‌کنندگی و پخش در سینمای مستند است. هر چقدر کارنامه مرکز در حمایت از فیلمسازان مستند و معرفی تعداد قابل ملاحظه‌ای فیلمساز پر افتخار به سپهر فرهنگی کشور موفق بوده همانقدر در تربیت و معرفی تهیه‌کننده مستند یا پخش‌کننده جهانی مستند توفیق نداشته است. بخشی از این عدم توفیق به علت رویکرد کلی کارگردان‌محوری و نگاه جشنواره‌ای به سینمای مستند است. از طرفی بودجه‌های بسیار ناکافی تولید فیلم مستند هم، فرآیند را به سمت کوچک شدن گروه تولید و ادغام مسئولیت‌های تهیه‌کننده و کارگردان پیش‌برده است. به علاوه تهیه‌کننده یا پخش‌کننده کاربلد که بتوانند با فیلمسازان مستند توانمند کار کنند هم به تعداد کافی وجود ندارد.
همه این دلایل البته در یک چرخه باطل مرغ و تخم مرغی به یکدیگر مرتبطند اما به گمانم مرکز گسترش می‌تواند با تغییر نگرش به شیوه تولید، بخصوص در تولید آثاری با بودجه بالاتر به جای نگره کارگردان محور، شیوه تهیه‌کننده‌محور را پیش بگیرد و این چرحه باطل را بگسلد. به علاوه با تربیت تهیه‌کننده در سینمای مستند نقص چرخه اقتصادی سینمای مستند که مهم‌ترین عامل رکود و عدم توسعه این سینما است از میان می‌رود. امیدوارم در دوره مدیریتی پیش رو که این مسئولیت به عهده آقای حمیدی مقدم قرار گرفته است توجه به این نکته مهم و مغفول در دستور کار قرار گیرد.»
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما