کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جشنواره انیمیشن «انسی» برندگانش را شناخت

28 خرداد 1398 ساعت 11:13

انیمیشن «بدنم را گم کردم» ساخته «جرمی کلاپین» انیماتور فرانسوی، برنده جایزه کریستال بهترین فیلم پنجاه و نهمین دوره‌ی جشنواره انیمیشن «انسی» فرانسه شد.


به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از خبرگزاری مهر، «بدنم را گم کردم» به عنوان برنده اصلی جشنواره بین‌المللی انیمیشن «انسی» انتخاب شد و در عین حال جایزه تماشاگران این جشنواره را نیز از آن خود کرد.
این انیمیشن که در جشنواره کن امسال هم موفق به کسب جایزه هفته منتقدان شده بود، از سوی شماری از منتقدان سینما در حد یک شاهکار معرفی شده و از ایده اصلی موضوع آن به عنوان یکی از قوی‌ترین موضوع‌ها یاد شده است.
موضوع انیمیشن «بدنم را گم کردم» درباره‌ی دستی است که از بدن جدا شده و به دنبال یافتن پاسخ‌هایی است که برای صاحبش در طول زندگی وجود داشته است.
جایزه تقدیر هیأت داوران انسی ۲۰۱۹ به فیلم «بونوئل در لابیرنت لاک‌پشت‌ها» ساخته سالوادور سیمو محصول مشترکی از اسپانیا و هلند رسید که داستان واقعی لوئیس بونوئل از چگونگی ساخته شدن فیلم ۱۹۳۳ «سرزمین بی‌نان» را روایت می‌کند. او مستند- انیمیشنی خلق کرد تا بتواند فیلمش را به سورئال نزدیک‌تر کند.
امسال می‌توان اذعان کرد که انسی ۲۰۱۹ از خلاقانه‌ترین ایده‌ها تجلیل کرد.
استعداد دیگری که انسی از آن تقدیر کرد، جینتس زیلبالودیس فیلمساز ۲۵ ساله لتونیایی بود که با فیلم «دور شدن» جایزه استعداد نوظهور را دریافت کرد. این فیلم انیمیشنی زیبا از چتربازی است که در جزیره‌ای فرود می‌آید و با موتورسیکلت به گشت و گذار در میان بیابان‌ها، تالاب‌ها و جنگل‌های آن می‌پردازد.
کریستال بهترین فیلم کوتاه هم به برونو کولت از فرانسه برای «یادآوردنی» رسید که درباره هنرمندی است که سعی دارد آلزایمر را به عقب براند و دو چیز را هنوز به یاد دارد هنر نقاشی و اولین عشقش را و به این بهانه شماری از مهمترین نقاشان را مرور می‌کند از ونگوک تا جاکومتی و کوکوشکا تا هنر آبستره… این فیلم موفق به کسب جایزه مخاطبان در بخش فیلم کوتاه نیز شد.
جایزه هیأت داوران این بخش نیز به «عمو توماس» ساخته رجینا پسوآ محصول مشترک کانادا، فرانسه و پرتغال تعلق گرفت.
جایزه داوران برای قصه‌گویی نیز به «راندن» ساخته پدرو کاساوچیا محصولی از آرژانتین و فرانسه اهدا شد و جایزه داوران برای مفهوم اجتماعی به «نسل من» ساخته لودویک هوپلین از فرانسه تعلق گرفت.
پیشتر اعلام شده بود که انیمیشن «پسر دریا» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «عباس جلالی یکتا» هم برنده جایزه ویژه شهر انسی در بخش دورنمای فیلم‌های کوتاه این رویداد شده بود.
 


کد مطلب: 14237

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/14237/جشنواره-انیمیشن-انسی-برندگانش-شناخت

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir