سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب : ۱۴۲۳۵

نشست خبری جشنواره فیلم شهر برگزار شد

۰
نشست خبری جشنواره فیلم شهر برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از ستاد خبری هفتمین جشنواره فیلم شهر، هفتمین دوره‌ی این رویداد با شعار شهروند مسئول، شهر سالم، از 26 تا 31 تیرماه 98 در پردیس سینمایی ملت برگزار خواهد شد.
گزارش کامل نشست هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره فیلم شهر به این شرح است:
 
ارسال بیش از 4هزار اثر از 114 کشور به دبیرخانه جشنواره فیلم شهر 
در بخش اول این نشست میرزاخانی گفت: جشنواره بین‌الملی فیلم شهر به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی در حوزه شهری و به منظور ارائه الگوی مناسب در حوزه مقوله شهر و شهروندی به ایستگاه هفتم رسیده است. این جشنواره به صورت دوسالانه برگزار می‌شود که امسال نیز در همین مکان (پردیس ملت) برگزار خواهد شد. دبیرخانه این جشنواره از دی ماه 97 رسما کار خود را آغاز کرد و درنهایت 4241 اثر از 114 کشور به دبیرخانه واصل شد. این جشنواره در پنج بخش مسابقه سینمای ایران، مسابقه سینمای بین‌الملل و محله و اقلام تبلیغات سینمای ایران و جنبی برگزار می‌شود. از بین این آثار هشت هیأت انتخاب برای معرفی آثار با ما همکاری کردند. در نهایت مجموعاً در بخش‌های مختلف سینمای ایران 128 فیلم و 31 اثر نیز در بخش بین‌الملل معرفی خواهند شد.
وی افزود:‌ موسسه تصویر شهر به عنوان بازوی اجرایی- هنری سینمایی شهرداری تهران فعالیت موثری دارد. از جمله اهداف جدی این موسسه تشویق هنرمندان در عرصه سینمای کشور در تولید آثار در مقوله شهر و شهروندی است. اشاعه حقوق و اخلاق شهروندی، به تصویر کشیدن تغییرات فرهنگی نامطلوب و آسیب‌های ناشی از آن، تحکیم بنیان خانواده و بیان جنبه‌های مثبت افزایش جمعیت، توجه به نقش خاطرات در هویت بخشی شهری، توجه به فرهنگ ایرانی- اسلامی، انعکاس رویکردها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زندگی شهری، مشارکت جمعی در راستای حل مشکلات اجتماعی، توجه به آسیب‌های اجتماعی و نقد تصویری و آثار مرتبط با پایتخت ایران با محوریت تهران‌شناسی و تهران‌نگاری در جشنواره داوری می‌شوند.
میرزاخانی با اشاره به انتخاب آثار در بخش بین‌الملل گفت: در بخش بین‌المل توانستیم آثار خوبی را از کشورهای مختلف داشته باشیم تا در بورد بین‌المللی و ترویج پیام انسانی تلاش کرده باشیم. از 114 کشور آثار به دبیرخانه ارسال شد که هند، امریکا، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، استرالیا، برزیل، ترکیه، روسیه، انگلیس و آلمان 10 کشور اول از نظر کثرت ارسال اثر به جشنواره بودند.
 
حضور چشمگیر سینماگران در بین اعضای هیات انتخاب
در ادامه دبیر جشنواره نسبت به معرفی هیأت انتخاب بخش سینمای بین الملل اعلام کرد: در بخش سینمایی محمد احسانی‌زاده، حسن بلخاری و محمدحسین لطیفی و در بخش پویانمایی، حسین صافی، علیرضا گلپایگانی و محمدحسین نیرومند اعضای هیأت انتخاب بودند. همچنین در بخش ویدئویی، توجه ویژه‌ای به آثار داشتیم و تلاش شد برای آن برنامه‌ریزی و جوایز بیشتری در نظر گرفته شود. هیأت انتخاب این بخش نیز را مهدی جعفری، مسعود اطیابی و بهمن حبشی برعهده داشتند. در بخش سریال رحمان سیفی‌آزاد، امیر بوالی و سیدعلی حمیدی، در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی و نیمه‌بلند امیر پوروزیری، محمدرضا شفاه، طهماسب صلح‌جو، آرش رصافی و مریم جلالی، در بخش مستند محمدعلی فارسی، سیاوش سرمدی و محسن یزدی از اعضای هیأت انتخاب بودند.
دبیر جشنواره ادامه داد: همچنین در بخش محله به منظور ترویج شهروند خبرنگار و توجه به جوانان آماتور در حوزه فیلمسازی توانسیتم در 13 منطقه تهران کارگاه «ایده تا فیلمسازی» را برگزار کنیم. این کارگاه‌ها در سراهای محله شریف، دریا، زرگنده، شمیران نو، اباذر، یاخچی‌آباد، صبا، خانی‌آباد جنوبی، شهادت، یوسف‌آباد، جی، قیام و مینایی برگزار شد و در این کلاس‌ها اساتیدی همچون حمیدرضا حافظی، آرمین ایثاریان، داریوش یاری، علیرضا اسحاقی، عادل تبریزی، حبیب‌الله بهمنی و حامد سلیمان‌زاده به آموزش پرداختند. داوری این بخش را نیز هادی مقدم‌دوست، شبنم قلی‌خانی و داریوش یاری و داوری بخش اقلام تبلیغاتی را نیز مسعود نجابتی، ساعد نیک‌ذات و آرش معیریان بر عهده داشتند.
در بخش دیگر این مراسم از پوستر هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر که توسط محمد روح‌الامین طراحی شده بود، توسط دبیر جشنواره و شبنم قلی‌خانی عضو هیأت داوری بخش محله رونمایی شد.
همچنین از تندیس‌های جشنواره توسط ساعد نیک‌ذات و طهماسب صلح‌جو و علیرضا گلپایگانی رونمایی شد و تیزر معرفی هیأت انتخاب این جشنواره برای اهالی رسانه نمایش داده شد.
 
افتتاح جشنواره فیلم شهر در 26 تیرماه با  شعار شهروند مسئول،شهر سالم
در بخش دیگری از این مراسم میرزاخانی گفت:‌ ما توانستیم یک ماه پیش از افتتاحیه برای بحث داوری و کتاب آماده شویم. آیین افتتاحیه جشنواره در 26 تیر ماه در سینمایی ملت خواهد بود و همزمان با این مراسم، افتتاح سالن چند منظوره در طبقه فوقانی پردیس سینمایی ملت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که به همین واسطه امیدواریم خدمات بهتری را به مردم کشورمان ارائه دهیم.
وی با اعلام شعار این دوره از جشنواره خاطرنشان کرد: «شهروند مسئول، شهر سالم» به عنوان شعار این دوره از جشنواره تعیین شده است، این جشنواره سعی دارد موضوع شهورند مسئول را ترویج کند و همه ما باید دست به دست هم دهیم تا مجموعه شهری بتواند درست کار کند و خدمات بهتری ارائه دهد؛ در واقع دستمایه این جشنواره ترویج خدمات عمومی است.
 
برگزاری نمایشگاه خانه خوبان و جمع آوری کمک برای سیل‌زدگان کشور
پس از آن تیزر بخش نمایشگاه «خانه خوبان» به نمایش درآمد که میرزاخانی در این باره گفت:‌ نمایشگاه «خانه خوبان» به فروش آثار اساتید تجسمی در حمایت از آسیب‌دیدگان حادثه سیل اختصاص دارد. در این حوزه خیرین مدرسه‌ساز به همت پویش «بی قرار توام» توانستند کمک های مناسبی جمع‌آوری کند. هنرمندان نیز در حوزه تجسمی آثارشان را به حراجی هدیه کردند. این حراجی در 31 خردادماه با حضور هنرمندان برگزار خواهد شد که عواید آن مربوط به مردم سیل‌زده است.
 
افزایش سالن‌های سینما ملت به 15 سالن
در بخش دوم این نشست، میرزاخانی با ارائه اطلاعاتی درباره موسسه تصویر شهر گفت: این موسسه با سابقه 15 سال خدمات جدی در حوزه تولید و اکران آثار سینمایی، بازوی هنری سینمای شهرداری تهران و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است که با 4 پردیس سینمایی ملت، تماشا، راگا و رازی فعالیت می‌کند. پردیس ملت دارای 4 سالن سینما و یک سالن 30 نفره VIP، پردیس تماشا و راگا نیز از لحاظ معماری شبیه به هم کار شده است که هر کدام دارای سه سالن سینما هستند. همچنین پردیس رازی دارای دو سالن 160 و 60 نفره است. از نظر اکران با توجه اینکه پردیس ایران مال نیز به جمع اکران اضافه شده و توانسته جایگاه سوم اکران را از آن خود کند. پردیس ملت نیز هفتمین جایگاه اکران را داشته و سهم قابل توجهی از اکران را به خود اختصاص دهد. این پردیس به واسطه این پتانسیل‌هایی که داشته توانسته میزبان جشنواره های فیلم فجر و فیلم کوتاه تهران که از جشنواره های قدیمی هستند، باشد.
وی ادامه داد:‌ همان‌طور که می‌دانید ما مشکل پارکینگ در این پردیس را در ایام جشنواره فیلم فجر شاهد بودیم. برنامه‌ریزی‌ها و صحبت‌هایی را در دیدار با شهردار محترم و رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران داشتیم. امیدواریم این مسئله با حمایت رسانه‌ها و مسئولان و مدیران ارشد شهرداری تهران که دغدغه جدی فرهنگی دارند، برای همیشه برطرف شود. تلاش ما بر اجرایی شدن آن است.
میرزاخانی درباره توسعه پردیس سینمایی ملت نیز گفت: با تیم‌های متعدد تخصصی و همچنین موسسه سینماشهر و مجموعه‌های ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت شده و برنامه‌ریزی ما بر این است که 10 سالن به این پردیس اضافه کنیم. با این برنامه‌ریزی 500 صندلی به ظرفیت پردیس ملت اضافه خواهد شد. امیدواریم شاهد بهره‌مندی مردم محترم شهرمان در این مجموعه از 15 سالن باشیم که بر آن هستیم این اتفاق تا قبل از جشنواره فیلم فجر به منظور ارائه خدمات بیشتر و مناسب‌تر به هموطنان علاقه‌مند به سینما بیفتد.
پس از آن با حضور رحمان سیفی‌آزاد، یکی دیگر از اعضای هیأت انتخاب جشنواره و نمایندگانی از رسانه‌های حاضر در نشست از پلان‌هایی که برای سینما گالری ملت در نظر گرفته شده رونمایی شد و میرزاخانی به ارائه توضیحاتی درباره پلن‌های سالن‌ها پرداخت. او گفت: در خصوص تجهیز و نوسازی پردیس‌های غیر از ملت هم سفارش‌هایی انجام شده و بعضی از آنها عملیاتی گشته و مجموعه ملت تنها پردیسی است که کل سالن‌های آن با کیفیت دی سینما خدمات سینمایی خود را ارائه می‌کند.
این مدیر فرهنگی درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سایر پردیس‌های تحت اختیار گفت: مقرر شده در پردیس رازی واقع در جنوب تهران در همه سانس‌ها با قیمت 6 هزار تومان به مردم ارایه خدمت دهد. پردیس راگا نیز به جز روزهای سه‌شنبه از ساعت22 به بعد نیم بها و پردیس تماشا نیز در تمام ایام سال طبق روال سال گذشته برای خبرنگاران خدمات رایگان ارائه می‌دهد.
در پایان این نشست هاشم میرزاخانی دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما