يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۱۴۲۱۰
مینا اکبری در آیین رونمایی از مستند «میدان جوانان سابق»:

روایت شخصی خودم را از تاریخ مطبوعات ثبت کردم

۰
روایت شخصی خودم را از تاریخ مطبوعات ثبت کردم
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی" به نقل از سایت هنر و تجربه، این برنامه اندکی قبل از ساعت ۲۰ آغاز شد، احمد مسجد جامعی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، بهمن فرمان‌آرا،‌ لیلی گلستان، علی شکوری‌راد، علی‌اکبر قاضی‌زاده، مژده دقیقی، گلی امامی، سیروس علی‌نژاد، هانا کامکار، سهیلا گلستانی، شقایق فراهانی، مزدک میرعابدینی، پوریا عالمی، عمادالدین باقی و … از میهمانان مراسم آیین دیدار مستند«میدان جوانان سابق» به کارگردانی مینا اکبری بودند.
در ابتدای این مراسم، مجری شعری از افشین علا با مطلع «ای خبرنگاران ای راویان دانایی /  وارث رسولانید با دم مسیحایی» را برای حاضرین خواند و در ادامه از مینا اکبری، کارگردان این مستند دعوت کرد تا روی صحنه آمده و با حاضرین صحبت کند.
مینا اکبری، ضمن عرض خیرمقدم و عذرخواهی بابت تاخیر در شروع مراسم، از میهمانان برای حضور در افتتاحیه این مراسم تشکر کرد و ادامه داد: «همین الان که می‌گویم افتتاحیه «میدان جوانان سابق»، هنوز هم باورم نمی‌شود مستندم در حال اکران است. یکی از دلایلش این است که این مستند مسیر سختی را تا رسیدن به اینجا طی کرده است. مخصوصا در زمان تولید که هرکسی حاضر نبود پشت آن بایستد، هیچ تهیه‌کننده‌ای بعد از شنیدن موضوع مستند نمی‌پذیرفت که اسمش به عنوان تهیه‌کننده برای این فیلم آورده شود. از احسان رسول‌اف بسیار ممنون هستم که وقتی به او گفتم قرار است چنین مستندی بسازم، بدون این‎که از او درخواست کمکی داشته‌باشم خودش پیشنهاد سرمایه‌گذاری در این فیلم را مطرح کرد و ما با هم و به صورت شراکتی این فیلم را تولید کردیم.»
اکبری در ادامه عنوان کرد: «خوشحالم این فیلم را ساختم؛ از این جهت که توانستم روایت شخصی خود را از تاریخ مطبوعات و دوره مهمی از تاریخ مطبوعات ایران ثبت کنم. گذشته فقط آن چیزی نیست که ما در رسانه‌های داخل و خارج و تلویزیون می‌بینیم. گذشته همان روایات شخصی ماست که خیلی وقت‌ها در صندوقچه‌ها می‌ماند و خاک می‌خورد. گذشته خیلی وقت‌ها در آلبوم‌های قدیمی‌ای می‌ماند که هیچ‌گاه ورق نمی‌خورد و همیشه تاریخ را کسانی می‌نویسند که در راس هرم قدرت هستند نه کسانی که در آن دوره زندگی کرده‌اند و نفس کشیده‌اند.»
او ادامه داد: «این فیلم روایت شخصی من است و دلم می‌خواهد شما هم روایات خودتان را به آن اضافه کنید. اگر جایی از آن را فکر می‌کنید ناقص است و حرفی زده نشده، آن را به پای این بگذارید که شاید من آن نکته را ندیدم یا دوست نداشتم که بگویم و دوست دارم روایات شخصی شما را هم بشنوم.»
کارگردان مستند در پایان از حسین انتظامی، علیرضا رضاداد، حسین پارسایی، جعفرصانعی مقدم، امیر حسین علم‌الهدی تشکر کرد که به تسریع مسیر دریافت مجوز این کار کمک کردند.
در ادامه این مراسم تعدادی از عوامل فیلم از جمله احسان رسول‌اف تهیه‌کننده، آرش زاهدی،سپیده ابطحی، دانیال شایگان و الهه خسروی به روی صحنه آمده و به حاضرین خوشامد گفتند.
این مراسم با تقدیر از علی اکبر قاضی‌زاده به مناسبت بازنشستگی و یک عمر حضور مؤثر در عرصه مطبوعات ادامه یافت.مجری مراسم از سیروس علی‌نژاد روزنامه‌نگار پیش‌کسوت دعوت کرد تا چند کلامی از همکار قدیمی مطبوعاتی خود بگوید. پیش از صحبت‌های علی‎نژاد، متن تقدیرنامه قاضی‎زاده قرائت شد: «جناب آقای علی‌اکبر قاضی‌زاده، بازنشستگی برای روزنامه‌نگاری که قلم را فقط برای ایران و مردمش به کار بست و لحظه‌ای از پرورش نسل جدید غافل نشد، بی‌معناست. امید که سایه درخت پربار وجودتان بر سر ما مستدام بماند.»
سیروس علی‌نژاد هم پس از تشویق حاضرین درمورد قاضی‌زاده گفت:«تعجب می‌کنم که درمورد استاد می‌گویند بازنشستگی. روزنامه‌نگار هیچ بازنشستگی در کارش نیست و تا وقتی که نفس می‌کشد کارش را ادامه می‌دهد. افتخار می‌کنم، در این مراسم از آقای قاضی‌زاده برای یک عمر فعالیت مطبوعاتی قدردانی می‌کنیم. حقیقتا او یک روزنامه‌نگار درجه یک بوده و هست ، هم در کار و هم تدریسش. در واقع باید بگویم این تجلیل از قاضی‌زاده تجلیل از همه استادانی است که من و قاضی‌زاده داشتیم و همیشه هم آن‌ها را یاد می‌کنیم و امیدواریم نسلی که زیر دست او تربیت شد‌ه‌ است هم شریف و بزرگ باشند.»
علی اکبر قاضی‌زاده نیز در سخنانی عنوان کرد:«ربع قرن پیش ما سعی کردیم سبکی در روزنامه‌نگاری را آغاز کنیم که قرار بود حاصلش آگاهی بیشتر مردم باشد. پنج روزنامه، تقریبا پشتِ هم در آن شرایط، از آن گروه منتشر شد. ما از گفتمان‌ صادقانه با مردم، خوشحال بودیم. »
قاضی‌زاده در پایان گفت: «من فکر می‌کنم اگر جریان روز‌نامه‌های آن زمان با آن سلیقه ادامه پیدا می‌کرد، شاید ما در دهه‌های هشتاد و نود، شاهد آن حوادث بزرگ و رقم‌های باورنکردنی از اختلاس و سواستفاده و خیانت در امانت مردم نمی‌بودیم. فکر می‌کنم اگر گفتنمان  ادامه پیدا می کرد و اصلاح می شد ،ما می‌توانستیم مردم را بیشتر آگاه کنیم .»
او در نهایت از مینا اکبری کارگردان مستند تشکر کرد و با بیان اینکه می‌داند کارشان چقدر سخت بوده است برای دیدن کارهای هنرمندانه دیگری از او اظهار امیدواری کرد.
این مراسم با نمایش مستند«میدان جوانان سابق» پایان یافت.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما