سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب : ۱۴۱۳۹

نمایش مستند «خانه دوست» در شب ابوالقاسم سعیدی

۱
نمایش مستند «خانه دوست» در شب ابوالقاسم سعیدی
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ابوالقاسم سعیدی از بنيانگذاران نقاشی مدرن و از مهمترین نقاشان معاصر ایران است که سال‌هاست در پاریس زندگی می‌کند. وی طی چند دهه فعالیت هنری، آثار نقاشی درخشانی خلق کرده است.
در شبی که مجله بخارا در ساعت پنج بعدازظهر پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ در خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات‌اللهی، چهارراه ورشو، تالار فردوسی برگزار می‌کند، گلی ترقی و آیدین آغداشلو درباره‌ی استاد سعیدی سخنرانی خواهند کرد؛ محمدرضا عینی از تجربه همکاری با وی صحبت می‌کند و مهرداد اسکویی هم درباره‌ی فیلم «خانه دوست» و ایشان سخن خواهد گفت.
در بخشی دیگری از این برنامه، فیلم مستند «خانه دوست» به کارگردانی محمدرضا عینی که با موضوع استاد ابوالقاسم سعیدی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شده، پخش می‌شود.
محمدرضا عینی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته سینما از دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که از جمله فیلم‌های او می‌توان به «اسبی که شیهه نمی‌کشد» ، «خوابگرد» ، «آشپزی با دوربین» و... اشاره کرد.
«خانه دوست» قرار بود پرتره‌ای از ابوالقاسم سعیدی باشد؛ اما این مستند از یک پرتره‌ی مرسوم فراتر می‌رود و سعی می‌کند مفاهیم جهان شمول‌تری را در طول فیلم جستجو کند؛ مفاهیمی چون زندگی، دوستی و هنر. همین رویکرد، فیلم را به یکی از خاص‌ترین مستندهای سینمای ایران تبدیل می‌کند.
در این برنامه، یادداشت ابراهیم گلستان درباره‌ی فیلم «خانه دوست» قرائت خواهد شد.
میهمانانی از بخش فرهنگی سفارت فرانسه نیز در این برنامه حضور خواهند داشت.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما