چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب : ۱۴۰۷۵

عطا مهراد: پیچینگ یک منفعت دو طرفه است

۰
عطا مهراد: پیچینگ یک منفعت دو طرفه است
مدرس دوره‌های منتورشیپ (مربی‌گری) پیچینگ «رویازی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی" اظهار کرد: سال 97 برای اولین بار سه رویداد پیچینگ در ایران داشتیم که در سه حوزه فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن برگزار شدند.
وی با بیان این که ارائه طرح در قالب پیچینگ در ایران بسیار نوپاست، تصریح کرد: مشخص است که هر رویداد که برگزار می‌شود، تجربه‌های رویداد پیشین را با خود همراه می‌کند. همان‌طور که پیچینگی که در جشنواره پویانمایی برگزار شد از پیچینگ برگزار شده در جشنواره فیلم کوتاه بهتر بود. مسلماً سال بعد کیفیت پیچینگ‌ها بهتر خواهد شد.
مهراد با بیان این که بالا بردن سطح کیفی پیچینگ‌ها به هر دو طرف سرمایه‌گذار و فیلمساز که در این جلسه حضور دارند بستگی دارد، گفت: ممکن است من پیچ خوبی ارائه دهم اما سرمایه‌گذاران توان شناخت پیچ خوب از بد را نداشته باشند. البته در پیچینگ رویازی سرمایه‌گذارانی که قصد شرکت داشتند در یک جلسه با پیچینگ آشنا شدند، اما سرمایه‌گذار را درگیر پروسه‌ی آموزش کردن دشوار است و نیاز به گذر زمان بیشتری وجود دارد تا سرمایه‌گذاران ایرانی همچون سرمایه‌گذاران خارجی قوت تشخیص بالایی در جلسات پیچینگ بیابند.
وی با اشاره به کاهش بودجه‌های دولتی خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط باید سرمایه‌گذاران خصوصی به بحث پیچینگ ورود کنند؛ همان‌طور که ارگان‌های دولتی هم به این شیوه سرمایه‌گذاری روی آورده‌اند، چون شفاف‌تر است و ریسک کمتری دارد. فیلمسازان هم در این شیوه با صرف مدت زمان کمتری می‌توانند با سرمایه‌گذاران مذاکره کرده و به نتیجه مورد نظر دست یابند. ما در پیچینگ سینماحقیقت پروژه‌ای داشتیم که توانستیم برای آن سرمایه جذب کنیم. این طرح در کمتر از سه ماه به قرارداد رسید، در حالی که در حالت عادی باید زمانی طولانی‌تر برای پذیرش طرح می‌گذاشتیم.
این مستندساز افزود: در پیچینگ روابطی به وجود می‌آید که در مذاکره رو‌در‌رو با نهادها ایجاد نمی‌شود. شما کمتر پیش می‌آید برای سرمایه فیلم‌تان به وزارت نیرو، سازمان محیط زیست یا... مراجعه کنید. بیشتر به سازمان‌های زیرمجموعه ارشاد مراجعه می‌کنید؛ در حالی که در پیچ 60 نفر به مدت هفت دقیقه به صحبت‌های شما گوش می‌دهند. شما باید ماه‌ها برای برگزاری جلسه و توضیح طرح در این سازمان‌ها تلاش می‌کردید.
وی در ادامه گفت: شناخته شده بودن فیلمساز هم در این فضا اهمیت چندانی ندارد. کارگردانی که ما تهیه‌کنندگی اثرش را برعهده داریم و در پیچینگ سینماحقیقت موفق شده، سابقه فیلمسازی ندارد اما از طرح خود به گونه‌ای دفاع کرده که مرکز گسترش حاضر به سرمایه‌گذاری روی آن شده است.
عطا مهراد با تاکید بر این که پیچ کردن نوعی قصه گفتن است، اظهار کرد: من طرحی دارم که ارزش سرمایه‌گذاری دارد، پس با تعریف کردن قصه‌ی آن در جلسه پیچینگ برای جذب سرمایه تلاش می‌کنم. وقتی بتوانید قصه‌تان را در مدت هفت دقیقه به خوبی ارائه دهید می‌توانید فیلم خوبی هم بسازید. ضمن این که برای ارائه پیچ نیازمند به داده‌هایی هستید که سرمایه‌گذار را برای هزینه کردن مجاب کند.
وی با بیان این که پیچینگ یک منفعت دو طرفه است، گفت: زمانی که پرونده‌ای تشکیل داده و پیچ خود را آماده می‌کنید، آماده پیچ کردن در تمام جهان هستید و بازاری جهانی برای ارائه طرح خود خواهید داشت. در واقع فیلمساز با پیچ کردن طرح خود از دایره کوچک سرمایه‌های محدود ملی خود را وارد دایره سرمایه‌های نامحدود جهانی می‌کند. از سوی دیگر موسسات هم با حضور در این جلسه طی چند دقیقه در جریان بهترین طرح‌ها قرار می‌گیرند، نه این که پانصد طرح را بررسی و بعد به طرح‌های برتر برسند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما