سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۱
کد مطلب : ۱۴۰۷۳

نشست خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد

۰
نشست خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، نشست خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور رضا میرکریمی دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و کیوان کثیریان مدیر رسانه و ارتباطات جشنواره جهانی فیلم فجر صبح امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.
رضا میرکریمی در ابتدای نشست رسانه ای این رویداد با ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از سیل گفت: همه ما با مردم آسیب دیده از سیل همدردیم و دلمان پیش آن هاست و به همین منظور جشنواره در تفاهم با هلال احمر به عنوان سفیر مهربانی این جمعیت انتخاب شده است تا هم در سال های آینده برای پیشگیری و آموزش، فیلم هایی در این زمینه داشته باشد و هم در جامعه جهانی، جمعیت هلال احمر را معرفی کند. ضمن این که همه عواید حاصل از بلیت فروشی و فروش محصولات فرهنگی در جشنواره امسال به سیل زدگان اختصاص می یابد.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر خاطرنشان کرد: گرچه سیل اخیر خسارت هایی را به هموطنان ما وارد کرد ولی نمی توانیم این بارندگی ها را لزوما یک بلا بدانیم زیرا دست کم کشورمان سیراب شده است.
دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه صحبت هایش به برخی از موانع برای دعوت از مهمانان خارجی اشاره و عنوان کرد: باید از اتفاقی که طی آن تلاش شد تا مهمانان ما که یکسال با آن ها مکاتبه شده بود به جشنواره نیایند، یاد کنم و بگویم خوشبختانه این تلاش ها بی نتیجه ماند.
وی با اشاره به اینکه امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تامین اعتبارات مشکل داشت، بیان کرد: بخش عمده ای از بودجه جشنواره توسط مجموعه ای از حامیان تامین شد البته خوشبختانه رئیس سازمان سینمایی اعتقاد جدی به تاثیر جشنواره جهانی فجر بر سینما و سایر حوزه ها دارند و پیش از مسئولیت شان در سازمان سینمایی نیز بر این اعتقاد بودند.
میرکریمی افزود: امسال با کمک شهرداری تهران و شهرداری مناطق ۶، ۱۱ و ۱۲ پایتخت سعی کردیم فضای عمومی شهری را برای نشاط جمعی و آشنایی مردم با سینما مهیا کنیم که در همین راستا در خیابان برادران مظفر در کنار خیابان فلسطین چند شب برنامه خواهیم داشت و گذر سینمایی در آنجا شکل می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه رونق جشنواره در سال  گذشته مسئولیت این دوره را افزایش داد، بیان کرد: با تلاشی یک ساله و دبیرخانه ای ثابت فیلم ها رصد شدند، البته سال سختی داشتیم و بخشی از مشکلات خارج از حوزه تصمیم گیری ما بود مثل مشکل تحریم که بسیاری از مناسبات مالی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. ما امسال برای حق نمایش فیلم ها، مرسولات پستی و خرید بلیت برای مهمانان با مشکلاتی مواجه شدیم که نظیرش را تجربه نکرده بودیم.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: جشنواره سال گذشته با بودجه ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برگزار شد که ۵ میلیارد آن از سوی وزارت ارشاد تامین شد، اما امسال با توجه به افزایش نرخ دلار که می توانست ما را بسیار متاثر کند سعی کردیم با تمهیداتی، افزایش چندانی در بودجه نداشته باشیم و از ۱۰ درصد افزایش فراتر نرفتیم. البته مجبور شدیم بخشی از هزینه ها را با حذف بخش هایی از جشنواره کم کنیم.
دبیر جشنواره ضمن تشکر از متولی اصلی برگزاری جشنواره که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: همچنین از شهرداری تهران سپاسگزارم که از این رویداد به عنوان یک رویداد مهم شهری حمایت کرد. همچنین باید از نهادهای دیگری که کمک ها و همدلی هایی حتی در حد اختصاص چند بلیت داشتند، نیز تشکر کنم. امسال برای هزینه های پذیرایی، هتل و هواپیما و… متکی به بودجه سازمان سینمایی نبودیم و این خودش یک دستاورد برای جشنواره است. با وجود تمام این مشکلات که حتی باعث قوی تر شدن ما هم شد، امسال شاهد برگزاری جشنواره پر و پیمانی هستیم.
 
حضور ۲۵۰ مهمان خارجی از ۵۸ کشور جهان
 
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: امسال با جشنواره پر باری رو به رو هستیم و بیش از ۲۵۰ مهمان از ۵۸ کشور که همگی افراد کارشناس و نه توریست هستند به ایران می آیند که این نوعی قدرت نمایی در برابر آن هایی است که سعی دارند کشور ما را ناامن جلوه دهند. ۲۸ مهمان از ۲۱ کشور در بخش دارالفنون شرکت دارند، البته این تعداد نسبت به دوره قبل کاهش یافته است، ۳۲ نفر هم در این بخش از استان ها در جشنواره حضور خواهند داشت.
وی افزود: هدف ما در این بخش سرمایه گذاری بر استعدادهای آینده سینما است. برای مثال فیلمی از یک کارگردان لیتوانیایی امسال در جشنواره نمایش داده می شود که سه سال گذشته عضو دارالفنون بود و در جشنواره تالین اعلام کرد در سینمای ایران آموزش دیده است. همچنین سینماگران بسیاری از ایران که سال های گذشته جایزه هایی را هم به خود اختصاص داده اند، پیش از این در دارالفنون جشنواره جهانی فجر آموزش دیده اند.
میرکریمی همچنین خبر داد: بیش از ۲۰ ورکشاپ و مسترکلاس در دارالفنون برگزار می شود. امسال حدود ۲۰۰۰ فیلم در جشنواره ثبت نام کردند که این نشان می دهد جشنواره جهانی فیلم فجر یک رویداد معتبر است.
این فیلمساز خبر داد:  ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور جهان در بخش های مختلف نمایش داده می شود. ۹ فیلم کوتاه و ۱۴ فیلم بلند اینترپریمیر هستند. ۴۱ فیلم بلند و ۷ فیلم کوتاه برای اولین بار در بخش آسیا نمایش داده می شوند که کسانی که با استانداردهای جشنواره های جهانی آشنا هستند تایید می کنند که این اتفاق مطابق با استانداردهای بین المللی است.
میرکریمی با بیان این که ۸۰ نفر از مهمانان خارجی جشنواره مربوط به بخش بازار هستند، تصریح کرد: در میان این ۸۰ نفر، ۴۶ خریدار از ۲۲ کشور در بازار فیلم که از ۲۹ فروردین تا سه اردیبهشت برگزار می شود حضور می یابند. اصول بازاریابی محتوای دیجیتال و استانداردهای جهانی برای تجارت جهانی فیلم نیز در این جشنواره آموزش داده می شود.
وی افزود: در کنار برگزاری بازار حرکت منسجم خوبی آغاز شده که نمایش های این بخش است و امسال نظم بیشتری به خود گرفته است. ۵۲ فیلم ایرانی در این بخش نمایش داده می شوند. بخش ویدیو لایبرری که چند سال است به عنوان بانک اطلاعات از آن استفاده می کنیم، فیلم های خوبی در اختیار مدیران فستیوال ها و مشتریان خارجی قرار می گیرد.
وی درباره بزرگداشت ها نیز بیان کرد: امسال از گرافیست و انیماتور برجسته علی اکبر صادقی تجلیل خواهیم کرد. نسخه مرمت شده ۶ فیلم از ایشان که تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است نیز در جشنواره نمایش داده خواهد شد.
 
نمایش فیلم های منتخب دهه ۶۰ همزمان با ۴۰ سالگی انقلاب
 
این نویسنده و کارگردان افزود: چند سالی است که در همکاری با فیلمخانه ملی ایران بخش فیلم های مرمت شده راه اندازی شده که با استقبال زیادی رو به رو شده که این بخش امسال نیز با قدرت برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به فیلم های دهه ۶۰ توجهی ویژه شده است، گفت: «دونده» که تصویری از آن بر پوستر نیز نقش بسته، «جاده های سرد»، «طلسم»، «پرده آخر» و «دیده بان» فیلم های این بخش هستند.
میرکریمی با بیان این که امسال مجموعه ای درجه یک از آرشیو فیلم بنیاد سوکوروف در روسیه و مسفیلم دریافت کرده اند، گفت: تعدادی فیلم در جشنواره نمایش داده خواهد شد که منتقدان و طرفداران سینما با آن ها خاطرات درجه یکی دارند و من مطمئنم که سالن های شلوغی را برای آن ها خواهیم داشت. همچنین امسال بار دیگر از استادان درجه یک دعوت کرده ایم تا در کنار ما حضور داشته باشند.
 
در ادامه میرکریمی به عناوین بخش ها و فیلم های سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره کرد که به شرح زیر است:
 
سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل)
 
فیلم‌های بلند
 
«مصائب شیرین ۲» ساخته علیرضا داودنژاد از ایران
«جهان با من برقص» ساخته سروش صحت از ایران
«زغال» ساخته اسماعیل منصف از ایران و فرانسه
«جوان روس» ساخته الکساندر زولوتوخین از روسیه
«پناهگاهی در میان ابرها» ساخته رابرت بودینا از آلبانی و رومانی
«پیش از ژاله» ساخته مایکل نویر از دانمارک
«دلبستگی» ساخته بوراک چویک از ترکیه، کانادا و فرانسه
«بیله» ساخته اینارا کولمِن از لتونی، لیتوانی و جمهوری چک
«حذف‌شده» ساخته میها مازینی از اسلوونی، کرواسی و صربستان
«ایرینا» ساخته نادِژدا کُزه‌وا از بلغارستان
«جوئل» ساخته کارلوس سورین از آرژانتین
«پرنده بهاری» ساخته جینگ‌ژیانگ لی از چین
«واکرسدورف» ساخته الیور هافنر از آلمان
«گرگ‌نما» ساخته آدرین پانِک از لهستان، آلمان و هلند
«بیوه خاموشی» ساخته پراوین مورچهال از هند
 
فیلم‌های کوتاه
 
«سرسام» ساخته وحید نامی و نوید نامی از ایران
«یکدیگر» ساخته سارا طبیب‌زاده از ایران
«توقف» ساخته پگاه انصاری از ایران
«قطع‌شده» ساخته سون یونگ باک از کره جنوبی
«افراط منجی ماست» ساخته مورگان زیورلا – پتی از سوئد
«ماهی» ساخته یان تومیک از استونی
«نیات خوب» ساخته آنا مانتزاریس از انگلستان
«صادق» ساخته متیو روش از ایرلند
«بادگیر» ساخته فردریک دوازن از فرانسه
«مارا» ساخته حمید قنبری آرا و آدریانا ویچورک از آلمان
«نلی» ساخته گاجه مودرندورف از اسلوونی
«رونالدو» ساخته رجب بُزگُز از ترکیه
«راوی» ساخته جولیا تروفیمووا از آمریکا و روسیه
«ایستگاه» ساخته بارتوش ریتز از لهستان
«جام جهانی در میدان شهر» ساخته ویتو پالمیری از ایتالیا
جلوه‌گاه شرق (پانورامای سینمای کشورهای آسیایی و اسلامی)
 
فیلم‌های بلند
 
«بی‌حسی موضعی» ساخته حسین مهکام از ایران
«جای خالی دوست» (مستند) ساخته محمدعلی طالبی از ایران
«۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری از ایران
«مهمانخانه ماه نو» ساخته تاکه‌فومی سوتسویی از ایران و ژاپن
«امینه» ساخته أیمن زیدان از سوریه
«بازگشت به خانه» ساخته داریا شوماکووا از روسیه و ارمنستان
«عبور از مرز» ساخته هو مِنگ از چین
«تقاطع» ساخته نام رُن از مالزی
«چاه» ساخته ژانابک ژتیروف از قزاقستان
«شکیبایی» ساخته رشید مالیکوف از ازبکستان
«تپه‌های بی‌نام» ساخته هلال بایداروف از آذربایجان
«شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته جمشید محمودی از افغانستان
«پیچ‌گوشتی» ساخته بسام جرباوی از فلسطین، آمریکا و قطر
«اعلان» ساخته محمود فاضل جوشکون از ترکیه و بلغارستان
«آهنگ درخت» ساخته آیبک داییربکوف از قرقیزستان و روسیه
 
فیلم‌های کوتاه
 
«ملاقات خصوصی» ساخته فرهاد غریبی از ایران
«قربانی» ساخته مهدی محمدنژادیان از ایران
«سیم ششم» ساخته بهرام عظیمی از ایران
«۱۹۸۲» ساخته ماریا خَیسی از لبنان
«وداع» ساخته یی فِی هی از چین و آمریکا
«هوا» ساخته آیژانا کاسیمبِک از قزاقستان
«حلقه» ساخته بهروز دولت‌بکوف از روسیه
«پشمک» ساخته واجیکو چاچکیانی از گرجستان
«کراکر ماهی» ساخته ییغیت اوگار از ترکیه
«طلا» ساخته یونگ چائو لی از میانمار(برمه) و تایوان
«نت صفر» ساخته عذراء یاسین از عراق
«کوتوله» ساخته روسلان آقازاده از آذربایجان
«شتربان» ساخته شبنم زریاب از فرانسه و تونس
«اهرم‌ها» ساخته بویونگ کیم از کره جنوبی و آمریکا
«دیوار» ساخته پارسنات گوپتا از هند
 
میرکریمی پس از اعلام فیلم های این بخش تاکید کرد که فیلم های بخش های دیگر جشنواره پیش از این اطلاع رسانی شده و در سایت جشنواره موجود است.
دبیر جشنواره درباره کارگاه ها و پنل ها نیز بیان کرد: در طول جشنواره در چند دانشگاه پنل و کارگاه برگزار خواهیم کرد که عناوین و اطلاعات آن ها اعلام شده است و در طول جشنواره با استادان آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.
وی افزود: بخش «سینمای سعادت» یا همان مسابقه بین الملل با ۱۵ فیلم که از ایران فیلم های «مصائب شیرین»، «زغال» و «جهان با من برقص» به عنوان نماینده حضور دارند، برگزار می شود. در همین بخش فیلم های کوتاه ایرانی «سرسام»، «یکدیگر» و «توقف» نیز با فیلم های سایر کشورها رقابت می کنند.
میرکریمی عنوان کرد: بخش مهم دیگر از نظر ما «جلوه گاه شرق» است که به فیلم های کشورهای آسیایی و اسلامی می پردازد. در این بخش به دنبال کشف استعدادهای جدید در منطقه هستیم و فیلم های «جای خالی دوست»، «بی حسی موضعی» و«۲۳ نفر» از ایران با سایر فیلم ها رقابت می کنند.
 
حضور «سیم ششم» در بخش فیلم های کوتاه آسیایی
وی افزود: فیلم های «سیم ششم»، «ملاقات خصوصی» و «قربانی» هم در بخش فیلم های کوتاه آسیایی شرکت دارند.
وی با اشاره به اینکه بخش ویژه ای برای سینمای آلمان و چین در جشنواره پی گرفته می شود، توضیح داد: برای آشنایی با نسل جدید فیلمسازان آلمانی این بخش در نظر گرفته شده که فیلم های مفرحی با ارزش های سینمایی بالا و قصه های مخاطب پسند حضور دارند. به نظرم این بخش پنجره جدیدی به سینمای آلمان برای پیوند با خاطرات قبلی مان از این سینما باز می کند.
این کارگردان سینما اضافه کرد:همچنین بخش مرور سینمای چین که با بازار بزرگ مخاطب سینمایی باید یکی از مقصدهای سینمای ما در آینده ای نزدیک باشد در این دوره از جشنواره گنجانده شده است. این کشور پرقدرت سینمایی به دلیل برخورداری از بزرگترین بازارها و استودیوها از رگه هایی از سینمای ایران و اشتراکات فرهنگی با ما نیز برخوردار است.
در ادامه این نشست کیوان کثیریان درباره مراسم افتتاحیه توضیح داد: فردا ۲۸ فروردین ماه جشنواره با نمایش فیلم «دیده بان» در سالن شماره یک سینما فلسطین با مراسمی کوتاه آغاز می شود.
میرکریمی هم با اشاره به بخش «زیتون های شکسته» که سال های گذشته در جشنواره وجود داشت، گفت: این بخش به بحران های منطقه از جمله سوریه و یمن می پردازد که امسال اسمش را به «شاخه های زیتون» تغییر دادیم. کسانی که فهم بیشتری نسبت به زندگی مسلمانان دنیا داشته باشند می توانند در این بخش شاهد فیلم هایی جالب از کشورهای چین، یمن و سوریه باشند. همچنین بخش «مستند زیر ذره بین» هم که پرطرفدار است، امسال یکی از بخش های قوی جشنواره است. تعداد فیلم های خارجی این بخش افزایش یافته و برخی از این آثار برای اولین بار نمایش داده می شوند.
میرکریمی خبر داد: در بخش «نمایش های ویژه» نیز بهترین فیلم های معرفی شده از ۱۰ کشور به آکادمی اسکار نمایش داده می شود. این بخش برای مطالعه تطبیقی و ارزیابی سلیقه کشورها در معرفی بهترین فیلم شان به اسکار، مجموعه ای دیدنی و جذاب خواهد بود.
 
وی در ادامه داوران بخش های مختلف جشنواره را اینگونه معرفی کرد:
 
سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل)
 
نوید محمدزاده از ایران، نرگس آبیار از ایران، وانگ شیائوشوایی از چین، مایک فان دیم از هلند، مظفر اوزدمیر از ترکیه، لابینا میتوسکا از مقدونیه، پیتر فلایشمان از آلمان
 
بخش جلوه گاه شرق (پانورامای سینمای کشورهای آسیایی و اسلامی)
 
خسرو معصومی از ایران، رهاب ایوب از سوریه، روسودان گلورژیدزه از گرجستان
 
جایزه بین‌الادیان
 
سید محمدحسین نواب از ایران، داگلاس فالسون از ایرلند جنوبی، اینیس گیل از پرتغال
 
نت پک
 
سید غلامرضا موسوی از ایران، اعجاز گل از پاکستان، لاتیکا پادگائونکار از هند
 
فیلم‌های اول
 
بهروز شعیبی از ایران، عمار هادی العرادی از عراق، غسان سلهب از لبنان
 
جایزه منتقدان بین‌المللی
 
روبرت صافاریان از ایران، باربارا لوری از آلمان، دکتر سعداله رحی ماف از تاجیکستان
 
میرکریمی در ادامه نشست درباره ملاک انتخاب افراد برای داوری جشنواره گفت: حضور چهره های مطرح از ایران و جهان و کسب افتخار از جشنواره های خارجی و داخلی از جمله معیارهایمان بود. ضمن این که می خواستیم از دور تسلسل اسامی تکراری خارج شویم.
 
وی با اشاره به این که امسال جایزه های مسابقه اصلی مانند سال های گذشته اهدا خواهد شد، گفت: ما هر سال تلاش می کنیم تا آیین نامه جشنواره دستخوش کمترین تغییر شود و حتی سعی می کنیم نیروهای برگزاری جشنواره نیز ثابت باشند و حدود چهار سال است که با همین دوستان همکاری داریم.
 
در ادامه نشست، دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر مهمانان ویژه سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را اینگونه معرفی کرد:
 
پل جوزف شریدر کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد آمریکایی
 
دیمیتری آلیپ مدیر فروش بخش بین‌الملل جشنواره کوران سه بُعدی
 
جولی برتوچلی مستندساز و برنده جایزه ویژه هفته فیلم منتقدان در جشنواره کن
 
لوکا بیگاتزی فیلمبردار مطرح ایتالیایی
 
رزا بوش تهیه‌کننده مستند مشهور «باشگاه اجتماعی بوئناویستا»
 
زیلکه بوئر طراح صحنه فیلم‌های مطرح سینمای آلمان
 
تیاگو دو لوکا دانشیار مطالعات فیلم و تلویزیون در دانشگاه وارویک
 
ماریکه دِوالک دانشیار مطالعات رسانه و مدیر «برنامه هنرها و جامعه» در دانشگاه اوترخت هلند
 
جان هیل استاد دپارتمان هنرهای رسانه در رویال هالووی دانشگاه لندن
 
رضا اویلوم استاد دانشگاه از کشور ترکیه
 
آندرئا پالائورو کارگردان فیلم تحسین‌شده «هانا»
 
آدینا پینتیلی کارگردان رومانیایی
 
کیم سویونگ عضو هیات موسس و بنیانگذار چندین جشنواره سینمایی در کره جنوبی
 
هانس یورگ وایسبریخ یکی از تدوینگران شاخص بین‌المللی
 
لیو ژوان تهیه‌کننده، کارگردان و مدیرعامل شرکت دونگچان فیلمز
 
در ادامه نشست، دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر با تاکید بر ثبات فراخوان و آیین نامه عنوان کرد: معتقدیم کسی که قرار است به ما فیلم بدهد باید جشنواره را محلی برای معرفی اثر خود بداند و متوجه باشد با چه جشنواره ای رو به رو است پس اگر دائم آیین نامه را تغییر دهیم این اتفاق نمی افتد.
 
وی افزود: بخش آسیا دو جایزه دارد؛ یک جایزه فیلم اول که از سال گذشته اضافه شده است و هیاتی سه نفره از میان مجموع فیلم ها آثار این بخش را داوری خواهند کرد. همچنین بنیاد نت پک که از توسعه سینمای آسیا حمایت می کند، امسال جایزه ای اهدا خواهد کرد.
 
جایزه محمد امین اهدا می شود
 
میرکریمی همچنین گفت: امسال هم مانند سال گذشته جایزه بین الادیان با قدمتی ۱۵ ساله را اهدا خواهیم کرد و همچنین جایزه محمد امین برای چهارمین سال پیاپی اهدا می شود. یک جایزه که امسال به جشنواره به صورت آزمایشی اضافه شده است، جایزه منتقدین جهانی یا فیپرشی است. اگر این جایزه در جشنواره امسال مورد استقبال قرار بگیرد از سال آینده به صورت ثابت حضور اهدا خواهد شد.
دبیر جشنواره درباره ویژگی های «کمدی های معاصر» که یکی از بخش های امسال جشنواره است، نیز توضیح داد: امیدواریم این بخش نیز مخاطبان را به خنده بیندازد زیرا ما در سینمای امروز به جنسی از کمدی عادت کرده ایم که صرفا طنز سیاسی دارد. به دلیل خلایی که در بخش کمدی احساس می شد، این بخش را اضافه کرده ایم.
وی اضافه کرد: به دلیل اینکه فیلم های خارجی اجازه اکران گسترده در سینماهای ایران را ندارند، در چنین شرایطی خودخواهانه است حالا که این فرصت برای دیدن فیلم های خارجی در چند روز فراهم شده، مخاطبان، صرفا فیلم های هنری را در جشنواره ببیند بنابراین فیلم های نیمه تجاری نیز در جشنواره مورد توجه قرار دارد.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از حضور پل شریدر کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد آمریکایی به عنوان مهمان ویژه در دوره سی و هفتم جشنواره خبر داد و گفت: پل شریدر فیلمنامه نویس آثار بزرگی از سینمای جهان از جمله «گاو خشمگین» و «راننده تاکسی» ساخته مارتین اسکورسیزی است و با سیدنی پولاک نیز همکاری داشته است. دیدگاه ها و نظریات او بارها به کتاب های معتبر سینمایی تبدیل شده و آثاری مربوط به وی به زبان فارسی ترجمه شده است.
کارگردان «قصر شیرین» به دلیل انتشار گسترده اخبار جشنواره در دوره سی و ششم از اهالی رسانه قدردانی کرد و گفت: آنچه باعث می شود تجربه های سینمایی ما محدود به فضای جشنواره نشود، رسانه ها هستند و آن ها کمک می کنند تاثیر این رویداد گسترده تر شود.
میرکریمی بیان کرد: از تمامی اسپانسرهایی که کمک مان کردند و تعدادشان هم زیاد است، تشکر می کنم. کسانی که تواضع داشتند و اصراری به این که اسمشان در این جا برده شود، نداشتند. به ویژه از شهرداری تهران تشکر می کنم. امسال با کمک سازمان زیباسازی شهرداری تبلیغاتی غیرمستقیم برای جشنواره انجام می شود. در بیلبوردهای شهری نیز با عنوان «یک جشنواره، یک فیلم، یک جمله» جمله هایی نقش بسته است که گنجینه ای از پند و معرفت عمومی کشورها را به نمایش می گذارد و می تواند برای مردم لحظه هایی را بسازد که بیشتر تعمق کنند.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما