سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸
کد مطلب : ۱۴۰۵۴

مستندهای فرشاد فداییان نمایش داده می‌شود

۰
مستندهای فرشاد فداییان نمایش داده می‌شود
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی»، نمایش ویژه نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به اکران فیلم های مستند فرشاد فداییان نویسنده و کارگردان سینما اختصاص دارد. 
مستندهای «دو زن»، «عشاق مزرعه نیشکر»، «نود و دو منهای یک»، «حکایت اوسا احمد نجار»، «نجار، پسر عطار» عناوین فیلم های مستندی هستند که توسط فرشاد فداییان ساخته شده و در جشنواره نمایش ویژه خواهند داشت. فیلم مستند «از پدر» با موضوع نگاره درباره یک فیلمساز اثری از فراز فداییان فرزند فرشاد فداییان است که درباره این هنرمند برجسته در نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش نمایش داده می شود. 
مستند «دوزن» درباره دو زن است که در یک همکناری پانزده ساله به دل جنگل وکوهپایه مى روند و بوته های وحشى خوردنى را می چینند و می کنند و در بهار و تابستان هم، در جلگه و دشت، ساقه هاى برنج را در مزارع دیگران نشا می کنند و این، راه گذران زندگى روزمره ى آن دو است.
«عشاق مزرعه نیشکر» درباره مصیّب و زهرا  است که ششمین دهه‌ی همکناری را از سر می‌گذرانند و از باغ پرتقال و مزرعه نیشکرشان، محصولی فراخور زحمتی که صرف کرده‌اند عایدشان نشده است. 
«نود و دو منهای یک» روزمرگی جمعیِ نود انسان کم توان ذهنی در یک مکان. در آن جا به آنها یاد داده می شود که چگونه با حداقل توان ذهنی که دارند برای تمکین با خود، با دیگران و با این عارضه، آماده شوند تا شاید تنی چند از آنان بتوانند به زندگی عادی اجتماعی باز گردند.
«حکایت اوسا احمد نجار» درباره زندگی اوسا احمد است. او  تکه زمینى دارد براى کشت نیشکر و دخترى گرفتار عارضه ى کلیه. اوسا احمد حالا، هم دلواپس سلامت دختر سى و دوساله خود است و هم دلواپس خانه ى خود که مانند دیگر خانه هاى دست ساخته اش در روستا از موش و موریانه در معرض فروپاشى است.
«نجار، پسر عطار» نیز مستندی درباره نجارى سالخورده و دلبسته حیوان و طبیعت است، در روزهایى که به علت بیمارى، خانه نشین شده و دلواپس کارهاى نیمه تمام خود است.
همچنین مستند «از پدر» درباره زندگی فرشاد فداییان. فیلمی با این نقل قول از کارگردانش، فراز فداییان روایت تنی چند از همکاران و علاقمندان به آثار فرشاد فداییان درباره او مستندهایش است. 
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به دبیری مهدی قربانپور 9 تا 13 اردیبهشت در مازندران و در شهر بابل برگزار می شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما