دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶
کد مطلب : ۱۳۹۲۶

آنیس واردا برنده جایزه افتخاری دوربین برلیناله شد

۰
آنیس واردا برنده جایزه افتخاری دوربین برلیناله شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این جایزه افتخاری توسط دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین به آنیس واردا مستندساز ۹۰ ساله‌ی فرانسوی اهدا شد.
این سینماگر فرانسویِ متولد بلژیک که از او به عنوان مادر موج نو سینمای فرانسه یاد می‌شود، تازه‌ترین فیلمش "واردا به روایت آنیس" Varda par Agnès را نوعی وداع با تماشاگران خود توصیف کرد، هرچند ساخت فیلم‌های بیشتر را منتفی ندانست.
وی که با فیلم‌هایی چون "کلئو از ساعت ۵ تا ۷"، "خوشبختی"، "بی‌سر‌ و‌ سامان"، "ساحل‌های آنیس" و "چهره‌ها، مکان‌ها" شناخته می‌شود، همزمان با اولین نمایش جهانی مستند "واردا به روایت آنیس" در بخش خارج از مسابقه جشنواره برلین، در مراسمی با حضور دیتر کاسلیک مدیر جشنواره فیلم برلین جایزه یک عمر دستاورد دوربین برلیناله را دریافت کرد.
واردا در گفت‌وگو با خبرنگاران تلاش‌ها برای تکریم خود را رد کرد. آنیس بعد از این که مجری نشست مطبوعاتی هنگام معرفی، از او به عنوان "چهره‌ای افسانه‌ای و مؤسس موج نوی سینمای فرانسه، یکی از تاثیرگذارترین جنبش‌های تاریخ سینما" یاد کرد، به اعتراض گفت: من یک افسانه نیستم، من هنوز زنده‌ام!
وی در مستند "واردا به روایت آنیس" مقابل تعدادی تماشاگر درمورد مجموعه آثار خود بحث می‌کند و بخش‌هایی از فیلم‌های او نیز به نمایش درمی‌آید. در این بین، او با بازیگران و فیلمبردارانی که با آن‌ها همکاری کرده است مصاحبه می‌کند.
واردا گفت: من به آدم‌های دیگر خیلی علاقه دارم و شما در فیلم افراد زیادی را می‌بینید که برای من اهمیت دارند... باید خودم را برای خداحافظی و رفتن آماده کنم.
"واردا به روایت آنیس" همچنین به فعالیت‌های واردا به عنوان یک هنرمند تجسمی می‌پردازد و مجموعه‌ای از چیدمان‌های ویدیویی او را مورد کندوکاو قرار می‌دهد که اکنون در موزه هنر مدرن نیویورک و بنیاد کارتیه در پاریس در حال نمایش است.
واردا در پاسخ به این پرسش که آیا "واردا به روایت آنیس" آخرین فیلم اوست، گفت شاید تا ۱۰۲ سالگی نتواند کار کند، در عین حال تاکید کرد: اما تا الان که خیلی خوب بوده است!
اولین فیلم واردا "La Pointe Courte" در ۱۹۵۶ الهام‌بخش موج نوی فرانسه بود. او حدود ۵۰ فیلم بلند، کوتاه و مستند در کارنامه دارد. واردا اولین بار در ۱۹۶۲ با فیلم "کلئو از ساعت ۵ تا ۷" مورد توجه قرار گرفت. این فیلم در بخش مسابقه جشنواره کن نمایش داده شد. او در سال ۱۹۶۵ با "خوشبختی" جایزه ویژه هیات داوران جشنواره برلین، همین‌طور جایزه لویی دلوک را دریافت کرد. واردا برای "بی‌سر‌ و‌ سامان" در ۱۹۸۵ برنده جایزه شیر طلای جشنواره ونیز شد. او در سال ۲۰۰۸ "ساحل‌های آنیس" را درباره زندگی خودش ساخت که برنده جایزه سزار بهترین مستند شد. واردا در شصت و هشتمین دوره جشنواره کن جایزه نخل طلای افتخاری را دریافت کرد. "چهره‌ها، مکان‌ها" به کارگردانی او سال گذشته نامزد اسکار بهترین مستند بلند شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما