چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب : ۱۳۹۰۴
کارگردان مستند «نت های مسی یک رویا» در پاسخ به سینماتجربی:

کودکان اردوگاه یرموک چیزی جز رویا نداشتند

۰
کودکان اردوگاه یرموک چیزی جز رویا نداشتند
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، نشست پرسش و پاسخ فیلم نت های مسی یک رویا با حضور رضا فرهمند (کارگردان)، مرتضی شعبانی (تهیه کننده)، ستاره بنیادی (تدوین گر)، حمید احمدی (صدابردار) و حسن مهدوی(صداگذار) و با اجرای منصور ضابطیان به عنوان مجری برگزار شد.
کارگردان مستند «نت‌های مسی یک رؤیا» درباره سختی‌های ساخت این اثر که در منطقه «یرموک» سوریه تصویر برداری شده است، بیان کرد: من به تمام عوامل گفته بودم ما داریم وارد چاهی می‌شویم که معلوم نیست از آن خارج خواهیم شد ‌یا نه.
رضا فرهمند کارگردان این مستند که حدود پنج سال است درگیر ساخت آثاری درباره بحران‌های خارجی است در آخرین ساخته خود به سوریه رفته و تصمیم گرفته برای زنان سوری مستندی بسازد اما بخاطر مسائل امنیتی این اتفاق نیفتاده و در ادامه به سوژه‌ای درباره کودکان رسیده است.
کارگردان این مستند ادامه داد: در زمان ساخت این فیلم یرموک سه ماه بود که آزاد شده بود و خیابان‌ها پر از تله‌ها و بمب‌های دست ساز بود. این کار ریسکش بسیار بالاتر از کار قبلی ما بود بنابراین من به تمام عوامل گفته بودم ما داریم وارد چاهی می‌شویم که معلوم نیست از آن خارج می‌شویم یا نه.
این مستندساز اضافه کرد: ما نمی‌دانستیم که وقتی پایمان را زمین می‌گذاریم چه اتفاقی برای ما می‌افتد و این کابوس همیشه همراه ما بود. با این حال خدا را شکر اتفاقی نیفتاد و کار فیلم پیش رفت.
فرهمند در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که آیا سکانس پایانی فیلم نشان دهنده رویا بودن تمام فیلم و تلاش های این کودکان است گفت: من هم با رویا بودن این قصه موافقم زیرا با کودکانی طرف بودیم که همه آرزوها و زندگی شان را از دست رفته می‌دیدند و چیزی جز رویا نداشتند.
مرتضی شعبانی تهیه کننده این اثر درباره شرایط اقتصادی و درآمد به دست آمده از فیلم‌های مستند، توضیح داد که اگر توجه ما به مخاطب غیرایرانی باشد جذب مخاطب بیشتر می‌شود، همانطور که برای فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» هم این اتفاق رخ داد. برای این فیلم با پخش کننده خارجی هم صحبت شده است و امیدواریم اولین سفر این فیلم به جشنواره‌ی فیلم کن باشد.
حسن ‌مهدوی صداگذار این مستند نیز گفت: در این فیلم همه صداها سر صحنه گرفته شده است و صدای اضافه در این کار استفاده نشده و فقط صدای باد بود که ما برای نشان دادن شرایط آنجا و خرابه‌ها از آن استفاده کردیم. کریستف رضاعی هم قرار است موزیک این فیلم را بسازد و از صدای باد در این اثر استفاده کنند.
مهرداد امین تصویربردار مستند "نت‌های مسی یک رؤیا" نیز گفت: تکرار زیادی نداشتیم مگر اینکه برداشت آزاد باشد.
فرهمند در مورد اینکه پدر چگونه وارد این ماجرا شد، گفت: حضور پدر در فیلم کاملا غیرقابل پیش بینی و ناگهانی بود.وقتی ما وارد خانه ناصر شدیم، پدر به صورت ناگهانی وارد داستان شد و همین باعث شد که من همان روز کار را تعطیل کنم چون اتفاق غیر مترقبه ای افتاده بود. بعدا در ادامه من با پدر صحبت کردم و گفتم که من می خواهم زندگی شما را در این مستند به تصویر بکشم، او هم موافقت کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما