يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب : ۱۳۶۷۶
سودابه بیضایی:

فضای بکر سینمای مستند را دوست دارم

۰
فضای بکر سینمای مستند را دوست دارم
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت، سودابه بیضایی کارگردان فیلم «مثل اسمم پگاه» که با این فیلم در بخش فیلم های بلند مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، گفت: نام این فیلم برگرفته از شخصیت اصلی داستان فیلم است و در واقع یکی از دیالوگ های فیلم بر اساس همین نامی است که من برای فیلم انتخاب کرده ام.
وی در ادامه افزود: این فیلم یکی از دغدغه های شخصی من نسبت به شناخت و درک نسل جوانی است که در کنار ما زندگی می کنند. نسل امروز دغدغه های عجیبی دارند. من یک خواهر متولد ۷۴ دارم که همراه با خواهرم در جمع های دوستان اش شرکت می کردم و همیشه برایم سئوال بود که دغدغه های نسل دهه ۷۰ و ۸۰ چه چیزی می تواند باشد؟ طرز فکر این نسل و این که زندگی را چطور می بینند، واقعا برای من تبدیل به موضوع جذابی شد. این فیلم جواب بخشی از سئوال هایی بود که نسبت به نسل امروز داشتم. به هرحال ساخت فیلم مستند راهی برای کشف بخشی از حقایقی است که دنبال آن هستیم.
بیضایی با بیان این که پس از ساخت «مثل اسمم پگاه»، دومین فیلمش را آغاز کرده است، تصریح کرد: برداشتی که در شرایط فعلی از ساخت فیلم های مستند دارم، همچنان من را به ادامه این مسیر تشویق می کند. همین که به سراغ موضوعات خاص می رویم و آن ها را به تصویر در می آوریم، جذابیت زیادی دارد. برای بعضی اتفاقات در فیلم های مستند هیچ چارچوب و قانونی پیش بینی نشده به همین دلیل من فضای بکر سینمای مستند را دوست دارم. به عنوان کارگردان در صحنه های مختلف فیلم گاهی سورپرایز می شوم و هنوز دوست دارم که سینمای مستند را تجربه کنم.
این کارگردان سینمای مستند درباره جشنواره سینما حقیقت اظهار کرد: از زمانی که به سینمای مستند علاقه مند شدم، فیلم های زیادی را تماشا کردم. البته امسال اولین سالی است که به همراه فیلمم در این جشنواره شرکت می کنم. امیدوارم فیلم به نتیجه مطلوب و قابل قبولی در جشنواره برسد.
بیضایی به مشکلات مالی که برای فیلمسازان فیلم اولی در ابتدای راه بوجود می آید، اشاره کرد و گفت: مشاور من در این فیلم آقای محمد رسول اف بودند که من ساخته شدن این فیلم، اعتماد به نفس و انگیزه ساخت فیلم را مدیون ایشان هستم. چون در این مسیر دانش و تجربیات شان را در اختیار من گذاشتند. البته این فیلم را با بودجه شخصی ساختم اما آقای کاوه فرنام که در فیلم «لرد» رسول اف هم مشارکتی داشتند، با من همراه شدند و تهیه کننده مشترک این فیلم شدیم. به هرحال ساخت فیلم برای فیلم اولی ها به لحاظ مالی سخت است. بخش زیادی از ذهنیت کارگردان،صرف مسائل مالی می شود که اگر این موضوع حل شود کارگردان بسیار آسان تر به هدف اش می رسد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما