يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۱
کد مطلب : ۱۳۶۷۵
سعید کشاورز :

«زیر حکم» وضعیت خانواده‌های مجرمان زندانی را بررسی می‌کند

۰
«زیر حکم» وضعیت خانواده‌های مجرمان زندانی را بررسی می‌کند
سعید کشاورز گفت: مستند «زیرحکم» فیلمی درباره مجرمان نیست بلکه بیشتر درباره خانواده‌های آن هاست. در حقیقت رسالت مستند «زیرحکم» آسیب‌شناسی است و به مسائلی که خانواده‌‌های مجرمان با آن روبه‌رو هستند، می‌پردازد.
وی درباره دلیل پرداختش به خانواده‌ مجرمان تشریح کرد: در پژوهش‌هایم متوجه شدم که آنچنان که باید به موضوع خانواده افراد مجرم توجه نشده است بنابراین تصمیم گرفتم این مضمون را برای کار انتخاب کنم. در تحقیق‌ها متوجه شدم ۲۲۵ هزار زندانی در کشور داریم که یک میلیون تا یک میلیون و نیم نفر از جمعیت کل کشور ما را به طور مستقیم با عواقب به زندان رفتن درگیر می کنند.
این مستندساز افزود: عمده زندانیان بخصوص زندانی‌های اعدامی مرتکب حمل و نگهداری مواد مخدر شده‌اند و این آمار بسیار بالاست به همین دلیل فرد اصلی قصه من کسی است که مواد مخدر حمل و نگهداری می‌کند.
وی تصریح کرد: چون آسیب‌شناسی دقیقی در این زمینه نشده است و چتر حمایتی انجمن‌ها بسیار محدود و کوچک است خانواده‌ها در پی زندانی شدن یکی از اعضایشان با مشکلاتی اساسی روبه‌رو می‌شوند و مستند «زیر حکم» سعی دارد این مشکلات را نشان دهد.
کشاورز درباره دستاوردهایی که این فیلم برای مخاطبش دارد بیان کرد: بر اساس بازخوردهایی که از بینندگان این فیلم گرفته ام می‌توان گفت که هرکسی که این فیلم را می‌بیند نگران آینده خود و خانواده‌اش می‌شود که اگر جرمی مرتکب شوم چه عواقبی در پی دارد و خانواده‌اش با چه مسائلی درگیر خواهند شد. بنابراین روح پیشگیری از جرم در فیلم «زیر حکم» مستتر است.
وی با یادآوری اینکه هرچه مجازات سنگین‌تر باشد عواقب آن جرم برای خانواده‌ها نیز سنگین‌تر است. تاکید کرد: آنچه در طراحی و کارگردانی سعی کرده‌ام متبلورتر باشد این است که مخاطبان در مواجهه با آن نسبت به رفتار خود هوشیارتر شوند و قربانی دام‌های کوچک و بزرگ نشوند.
کارگردان «زیرحکم» گفت: از سال ۱۳۹۵ تولید این فیلم را آغاز کردم و حدود ۳ ماه پژوهش فیلم زمان برد و باقی پروسه پژوهش همزمان با ساخت فیلم ادامه پیدا کرد. البته «زیر حکم» فیلمی پژوهش محور نیست بلکه پژوهش ما منوط به پیدا کردن مدلی بود که می‌خواستیم. من بیش از ۱۰۰ زن و خانواده را دیدم که پرسشنامه را پر کردند و پس از طبقه‌بندی‌ها، به این خانواده که در فیلم می‌بینیم، رسیدیم.
کشاورز با اشاره به اینکه اشخاص واقعی که جلوی دوربین من هستند یک خانواده هستند، گفت: اگر فیلم‌های اینچنین در کل دنیا ساخته می‌شوند به این دلیل است که با ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه ارتباط برقرار کند و در ارگان‌ها به شکل خصوصی به نمایش در آید و براساس آن قانون‌گذاری انجام شود.
وی افزود: اگر فیلم‌های این چنینی برای قضات نمایش داده شود، در شکل صادرکردن حکم تاثیرگذار خواهد بود. من معتقدم اگر قاضی زندگی یک مجرم را به شکل یک فیلم ببیند و نه یک تک فریم آن هم در زمان وقوع جرم، واقعیت جرم در لحظه صدور حکم تعدیل می‌شود. این موضوع در مباحث تئوریک جرم‌شناختی وجود دارد ولی در مسائل قوانین و قانون‌گذاری و صدور احکام دیده نمی‌شود.
این مستندساز اظهار کرد: این فیلم با طرح مسئله سعی دارد زمینه‌ای برای قانون‌گذاری‌های جدید بوجود آورد. این اثر باید توسط قشر فرهیخته و افراد مرتبط با مسائل قضایی و کیفری دیده شود و ما برنامه‌ریزی‌های خاصی برای آن داریم. ما از طریق قوه قضائیه سعی داریم اکران عمومی در مجامع تخصصی‌تر مثل دانشگاه‌ها، مدارس و حتی در سینماها داشته باشیم که البته منوط به حمایت‌های بیشتر است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما