جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب : ۱۳۶۲۹

شامحمدی: «خانه‌ای برای تو» آخرین تصمیم یک مرگ‌آگاه است

۰
شامحمدی: «خانه‌ای برای تو» آخرین تصمیم یک مرگ‌آگاه است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، تهیه‌کننده مستند «خانه‌ای برای تو» که یکی از آثار منتخب بخش مسابقه ملی دوازدهمین دوره‌ی این جشنواره است، با اشاره به تمایل حوزه هنری برای ساخت مستند اجتماعی مشترک پس از فیلم «فصل هرس» اظهار کرد: ایده من این بود که موضوع سرطان را ادامه بدهیم. با بررسی زندگی آدم‌هایی که به سرطان مبتلا هستند و بیماری‌شان پیشرفت کرده است، متوجه شدیم این افراد دوره‌های مختلفی را طی می‌کنند تا در نهایت به خلصه‌ی روحی می‌رسند.
وی افزود: در این دوره آن‌ها می‌خواهند از زمان باقی مانده نهایت استفاده را ببرند. همه‌چیز برایشان زیباست و می‌گویند ای‌کاش همه زندگی‌مان را این‌گونه زندگی کرده بودیم. این افراد بسیار جذاب هستند و ما با پیگیری زندگی آن‌ها به این نکته جالب رسیدیم. مهم نبود چند سال‌شان است و یا به لحاظ اعتقادی در چه مرحله‌ای هستند. تمام آن‌ها سعی می‌کردند اثر یا خاطره‌ای خوب از خود به جای بگذارند. لذا ما این اثربخشی مثبت را که عینی‌تر بود، به عنوان سوژه انتخاب کردیم.
شامحمدی در ادامه پیرامون همکاری‌اش با مهدی بخشی‌مقدم کارگردان این مستند گفت: در حال بررسی ایده بودم که مهدی طرحی مشابه با طرح من درباره‌ی سرطانی‌هایی که حالی وخیم دارند، به حوزه هنری پیشنهاد داد. محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره حوزه هنری پیشنهاد داد که من و مهدی این پروژه را با هم کار کنیم. او را تاحدودی می‌شناختم اما این پروژه باعث شد که با هم دوست شویم و مستند «خانه‌ای برای تو» را با هم تولید کنیم.
وی در ادامه تاکید کرد: برای ساخت این مستند بصورت دائم با یک روانشناس در ارتباط بودیم و از کسانی که در فلسفه دستی داشتند، استفاده کردیم.
این مستندساز در خصوص روند تولید «خانه‌ای برای تو» توضیح داد: کل پروژه سه سال و نیم طول کشید و ما دو سال منتظر ماندیم تا سوژه‌مان تصمیم اثربخشی را که انتظار داشتیم، بگیرد. این جوان ۲۹ ساله اهل یکی از روستاهای گیلان بود و پس از ورشکست شدن به روستا بازگشته و متوجه ابتلایش به سرطان شده بود. او و همسرش خانه‌ای نداشتند و به دلیل شرایط خانواده‌ها جدا از هم در خانه پدر و مادرهایشان زندگی می‌کردند. این پسر جوان تصمیم گرفت خانه‌ای برای همسرش بسازد تا وقتی از دنیا رفت، او سقفی بالای سر داشته باشد. قصه‌ی ساخت این خانه داستان مستند «خانه‌ای برای تو» را می‌سازد.
شامحمدی در پایان خاطرنشان کرد: عوامل این مستند همگی از اتاق فکر گرفته تا فیلمبردار و صدابردار و... از بهترین‌ها هستند. برای ساخت این مستند از تمام تجربیاتمان استفاده کردیم و با وجود بودجه اندک عجله‌ای برای ساخت‌ آن نداشتیم. ما بهترین‌ها را کنار هم جمع کردیم تا به لحاظ محتوایی و فنی شاهد یک مستند خوب باشیم.
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما