شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب : ۱۳۶۰۴

درخشش تولیدات مرکز در جشنواره فیلم رشد

۰
درخشش تولیدات مرکز در جشنواره فیلم رشد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، مستندهای «جاده های برفی» ساخته هایده مرادی، «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن دوست، «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی و انیمیشن های «روباه» به کارگردانی صادق جوادی، «آلفابت» ساخته کیانوش عابدی و «یکی بود؛ یکی نبود» به کارگردانی مهین جواهریان که از جمله تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هستند، موفق به دریافت تندیس از بخش های اصلی و جنبی جشنواره رشد شدند.
«جاده های برفی» تندیس زرین بهترین مستند علمی و آموزشی جشنواره رشد را از آن خود کرد و از سوی «انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند» به عنوان سومین فیلم موفق به دریافت دیپلم افتخار شد.
تندیس زرین بخش مستند به فیلم «لوتوس» اهدا شد و تندیس سیمین این بخش به فیلم «فصل بادهای گرم» تعلق گرفت. فیلم حسین ریگی علاوه بر تندیس سیمین بخش مستند، به عنوان فیلم اول، نشان «انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند» را هم از آن خود کرد.
تندیس زرین بهترین پویانمایی جشنواره رشد به انیمیشن «روباه» اهدا شد. این انیمیشن در بخش جنبی به عنوان فیلم دوم از سوی آسیفا مورد تقدیر قرار گرفت. این در حالی است که «آلفابت» دیگر انیمیشن تولید مرکز به عنوان پنجمین انیمیشن برتر از نگاه آسیفا مورد تقدیر قرار گرفت.
مهین جواهریان هم جایزه ویژه هیات داوران در بخش پویانمایی را برای انیمیشن «یکی بود؛ یکی نبود» دریافت کرد.
در مراسم اختتامیه چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد برگزیدگان بخش های داستانی بلند، مستند علمی و آموزشی، داستانی کوتاه و پویانمایی به این ترتیب معرفی شدند.

برگزیدگان بخش داستانی بلند
در بخش برگزیدگان بخش داستانی بلند؛ فیلم های "پابرهنه" ساخته "یان اسوراک" از کشور جمهوری چک تندیس زرین؛ فیلم " بیست و یک روز بعد" ساخته " محمدرضا خردمندان" تندیس سیمین گرفتند.
جایزه ویژه هیات داوران این بخش به فیلم "درساژ" ساخته پویا بادکوبه و دو دیپلم افتخار به فیلم های "لکنت" ساخته "محمدرضا حاجی غلامی یزدی" و "ابر قهرمان " ساخته اریک آنگ از کشور مالزی تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش مستند علمی و آموزشی
در بخش مستند علمی و آموزشی، تندیس زرین به فیلم "جاده های برفی " ساخته هایده مرادی، تندیس سیمین به "دوستان سیار" ساخته" امین قدمی" و دو دیپلم افتخار به فیلم های "جوجه ها برای کیمارو" ساخته " آنه ون کمپنهاوت و اریس خاجیرا" از کشور هلند و "ایراکو" ساخته هاشم کریمی داده شد.
در بخش مستند هم فیلم "لوتوس" ساخته محمدرضا وطن دوست، تندیس زرین جشنواره و مستند "فصل بادهای گرم " ساخته حسین ریگی تندیس سیمین را دریافت کردند.
جایزه ویژه هیات داوران جشنواره در این بخش به مستند " بدون ما هرگز" ساخته "زیگرید کالوسمن" از آلمان و دیپلم افتخار به "گوش کنید" ساخته" آسترید بوسینک" از کشور هلند داده شد.

بخش داستانی کوتاه
در بخش فیلم داستانی کوتاه هم فیلم "بچه خور" ساخته " محمد کارت" تندیس زرین ، "گرد ستاره" ساخته" آلدو سوتلو لازارو" از کشور مکزیک ؛ تندیس سیمین جشنواره را گرفتند.
جایزه ویژه هیئت داروان این بخش به فیلم " هدیه آلیس" ساخته "گابریله مارینو" از ایتالیا داده شد.
دو دیپلم افتخار بخش داستانی کوته هم به دو فیلم " شش خونه" ساخته عباد ادیب پور و " کلمات کارامل" ساخته خوان آنتینو مورنو آمادور از اسپانیا اهدا شد.

برگزیدگان بخش پویانمایی

اما برگزیدگان بخش پویانمایی که در جشنواره سهم بسیار بزرگی از فیلم های این جشنواره را به خود اختصاص داده بودند؛ عبارت بودند از فیلم " روباه" ساخته " صادق جوادی" که تندیس زرین جشنواره و فیلم "پرنده و نهنگ" ساخته"کارول فریمن" از کشو ایرلند که جایزه تندیس سیمین جشنواره را از آن خود کردند.
همچنین جایزه ویژه هیات داوران این بخش به پویانمایی "یکی بود؛ یکی نبود" ساخته " مهین جواهریان" و دو دیپلم افتخار به دو فیلم "می خواهم در باغ وحش زندگی کنم" ساخته "اوژینا گولوبوا" از کشور روسیه و "گرگم و گله می برم" به کارگردانی "ابوالفضل رزانی" اهدا شد.

جوایز بخش جنبی وزارت خارجه
هیات داوران بخش جنبی وزارت خارجه را مجید مجیدی، فاطمه معتمدآریا و منوچهر شاهسواری تشکیل می دادند.
در این بخش جایزه اول به طور مشترک به بچه های "رنگین کمان: تصویر الیکا" ساخته مریم بیاتی از بلژیک؛ فیلم "هلو سلام" ساخته کیم برند از هلند رسید.
جایزه ویژه هیات داوران نیز به فیلم "شش خونه" ساخته عباد ادیب پور از ایران و فیلم "از درون" ساخته رامی الجبری از مصر رسید. لوح افتخار این بخش را نیز فیلم "پناهنده" ساخته رمضان کیلیچ از ترکیه دریافت کرد.

دختران دانش آموز پیشتاز جوایز بخش اصلی دانش آموزی
در بخش اصلی دانش آموزی فیلم مستند؛ "شهر من" به کارگردانی دانش آموز "نیکا شاهین زاده" از استان خراسان ؛ تندیس زرین و فیلم مستند "لقمه ی حلال" به کارگردانی دانش آموز "زهرا عبدی " از استان زنجان، تندیس سیمین این بخش را از آن خود کردند.
دیپلم افتخار بخش دانش آموزی به فیلم مستند "نخل دستان" به کارگردانی دانش آموز " نرجس لشکری" از استان خوزستان داده شد و همچنین جایزه ویژه هیات داوران به فیلم مستند " بیماری پروانه ای " ساخته دانش آموز "دانیال غفاری" از تهران به دلیل پرداختن به سوژه ای کمتر شناخته شده؛ اهدا گردید.

جوایز بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران به آثار دانش آموزی
در بخش جوایز بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران در آثار دانش آموزی هم به فیلم مستند "ایدز" به کارگردانی دانش آموز مریم رضا زاده علی آبادی از استان کرمان؛ "مترسک" به کارگردانی دانش آموز فردیس نجیبی فر از استان خوزستان اهدا شد.
در این بخش همچنین فیلم های "تاریخ انقضا" به کارگردانی دانش آموز ماندانا هوشمندیان از استان فارس؛ "بیماری پروانه ای" به کارگردانی دانش آموز دانیال غفاری از تهران و "پیچاخ" به کارگردانی دانش آموز ملیکا عبادی از استان زنجان؛ مورد تقدیر قرار گرفتند.

برگزیدگان بخش فرهنگیان فیلمساز
در بخش فرهنگیان فیلمساز هم تندیس زرین به فیلم مستند " نور؛ سایه؛ زندگی" به کارگردانی شهریار پورسیدیان از استان گیلان؛ تندیس سیمین به فیلم پویانمایی " هیچ کس " به کارگردانی "الهام طرقی" از استان خراسان رضوی و دو دیپلم افتخار به مستندهای "رویاهای من زنده اند" به کارگردانی علی حسن پور از استان خوزستان و فیلم داستانی "پناه" ساخته فاطمه جوکار و ابوالفضل حسینی پور از یزد تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیات داوران این بخش هم به فیلم داستانی "هابیل یا قابیل" ساخته " ایمان قمبری" از گهکیلویه و بویر احمر داده شد.
آیین اختتامیه چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با حضور بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، حجت الله صیدی مدیر بانک صادرات ایران و ... شامگاه جمعه دوم آذرماه در سینما فلسطین برگزار شد .
همچنین در آیین اختتامیه بخش جنبی جشنواره که پنجشنبه اول آذر ماه برگزار شد نهادهای مختلف برگزیدگان خود را به این ترتیب معرفی کردند:

«انجمن فیلم کوتاه ایران»
فیلم اول: «جمعه گل» ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی یزدی
فیلم دوم: «تپه‌های پوشیده از برف» ساخته مهدی مهرنیا
فیلم سوم: «مارلون» ساخته درناز حاجی‌ها

«انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند»
فیلم اول: «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی
فیلم دوم: «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت» ساخته احسان عمادی
فیلم سوم: «جاده‌های برفی» ساخته هایده مرادی

«آسیفا»
فیلم‌های اول: «گرگم و گله می‌برم» ساخته امیرهوشنگ معین
فیلم دوم: «روباه» ساخته صادق جوادی
فیلم سوم: «کودکان کویر» ساخته سعادت رحیم‌زاده
فیلم چهارم: «باربر» ساخته داریوش اسکویی
فیلم پنجم: «آلفابت» ساخته کیانوش عابدی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما