دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب : ۱۳۵۲۲

کامیار فاروقی: «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران

۰
کامیار فاروقی: «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی»، کامیار فاروقی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره گفت: جشنواره «سینما حقیقت» در ذات خودش می‌تواند جشنواره خوبی باشد؛ اما مثل هر جشنواره دیگری ضعف‌هایی هم دارد.
به غیر از این فقط جشن مستقل سینمای مستند ایران است که خانه سینما برگزار می‌کند و من هم در هیات رئیسه‌اش بوده‌ام؛ اما این جشن هم بیشتر یک اتفاق صنفی است.
کارگردان مستند آیینه خیال ادامه داد: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خودش یکی از متولیان اصلی سینمای مستند است و از طرفی متولی این جشنواره بزرگ نیز هست. این جشنواره بخش‌های خیلی خوبی دارد، مثل بخش بین‌الملل آن که فیلم‌های مستند کشورهای دیگر را به نمایش می‌گذارند. از طرفی فیلم‌هایی که در طول سال توسط مستندسازان مستقل ساخته شده‌اند را هم به نمایش درمی‌آوردند. اما جشنواره «سینما حقیقت» هم مثل هر جشنواره‌ای نقاط ضعفی هم دارد که می‌شود آنها را نقد کرد. به عقیده من هیچ جشنواره‌ای در دنیا وجود ندارد که به کام و به طبع همه باشد و بتواند همه را راضی کند.
فاروقی درباره رقابتی بودن جشنواره‌ها بیان کرد: صحبت من درباره جشنواره این است که اساسا رقابت کردن در عرصه سینما مسئله‌ای است که با جوهره سینما رابطه درستی ندارد. درست است که سینما در ذاتش یک صنعت است و هنر هم در جوهره آن است اما اصولا تولیدات سینمایی، چه داستانی، چه مستند، چه تبلیغات، چه صنعتی رقابت‌پذیر نیستند. هر چیزی که در جوهره آن هنر وجود دارد به سلیقه، زیبایی‌شناسی و خیلی مسائل دیگر برمی‌گردد. سینما به عقیده من مسابقه دو میدانی یا مسابقه شنا نیست. بر همین اساس من خودم با اینکه جوایزی را هم برنده شدم؛ اما هیچ‌وقت فیلم‌هایم را به جشنواره‌ها نفرستادم و تهیه‌کننده‌هایم این کار را کردند.
این مدیر فیلمبرداری با اشاره به ضعف‌ها و مشکلاتی که در سینمای مستند وجود دارد افزود: ضعف‌ها و مشکلاتی که من در حال حاضر در سینمای مستندمان می‌بینم همان مشکلاتی است که ۱۷ سال پیش هم می‌دیدم و با دوستان راجع به آنها صحبت می‌کردیم. سطحی‌گرایی، ضعف تحقیق و پژوهش، ضعف از سطح به عمق رفتن و ضعف‌های فنی به دلیل انقلاب دیجیتالی که اتفاق افتاد و باعث شد همه خودشان دوربین به دست بگیرند و فیلمبرداری کنند از جمله مشکلاتی است که دراین عرصه وجود دارد. من پیشرفت را تعداد جوایزی که در سال می‌گیریم نمی دانم، اینکه ما الان از بیست سال پیش تعداد بیشتری جایزه می‌گیریم ملاک مهمی نیست چراکه اساسا بیست سال پیش این تعداد جشنواره در دنیا برگزار نمی‌شد.
الان بیشتر به موضوعات جشنواره پسند، تابو‌شکن و شبه روشن‌فکری پرداخته می‌شود و در همین موضوعات هم به خاطر کمبود دانش فنی و دانش نظری از سطح نمی‌توانند به عمق بروند.
فاروقی درباره فعالیت‌هایش در عرصه مستند گفت: آخرین مستندی که ساختم آیینه خیال برای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود که یک نقد تاریخی راجع به احیای نگارگری در اواخر عصر قاجار و اوائل دوره پهلوی به حساب می‌آمد. اما در یک سال گذشته کتابی را نوشتم که بیشتر تمرکزم روی آن بود.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در شهر تهران برگزار خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما