شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳
کد مطلب : ۱۳۵۱۱

مستند «خلیج‌فارس» به فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو اضافه شد

۰
مستند «خلیج‌فارس» به فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو اضافه شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این چهار اثر شامل «مستند خلیج فارس»، «سریال هزار دستان»، «برنامه رادیویی مرزهای دانش» و «مستند معماری ایرانی» در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.
سال گذشته «جامع‌التواریخ» به عنوان دهمین اثر ایرانی در این فهرست به‌ ثبت رسید.
پیش از این نیز کتاب‌هایی مانند مسالک‌الممالک، خمسه نظامی، شاهنامه بایسنقری، فیلم‌های مستندی مانند «جان مرجان»، «پل آزادی»، «یاد و یادگار»، مجموعه «کودکان سرزمین ایران»، مجموعه عکس‌های تاریخی و مجموعه سروده‌ها و آثار موسیقایی انقلاب اسلامی، در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ بودند.
برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که یونسکو از سال ۱۹۹۲ به دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می‌کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار به اجرا گذاشته‌است.
یونسکو قصد دارد با اجرای این برنامه از تاراج، پراکندگی، دادوستد غیرقانونی و نابودی میراث مستند جهانی جلوگیری کند. طبق فراخوان یونسکو، این مخاطرات تهدیدکننده از قرن‌ها قبل وجود داشته ولی جنگ، آشوب‌های اجتماعی و نبود امکانات مالی بر شدت آن افزوده‌ است.
گفتنی است: مستند خلیج‌فارس در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش درآمد و موفق به کسب تندیس فیروزه‌ای بهترین مستند تاریخی جشنواره شد. این فیلم درباره‌ی حقانیت نام تاریخی خلیج‌فارس و تلاش برخی کشورهای عربی برای تحریف این نام همیشه جاودان است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما